Fehér László születésnapjára
Csak most számolok utána, hogy 1988-ban, amikor a Műcsarnokban gyűjteményes kiállítása nyílt, Fehér mindössze 35 éves volt, holott festőink rendszerint ötvenedik születésnapjukra „kaptak” ezen a helyen ilyen méretű és súlyú kiállítást. Ez a Fehér egész addigi pályáját áttekintő bemutató azért emlékezetes számomra, mert annak a megrendülésnek a ritka élményével ajándékozott meg, ami Fehér az évben festett feketesárga képeiből, elsősorban a Balkonból sugárzott. Egyfelől egyenes üt vezetett a korábbi képektől eddig a festményig, másrészt hirtelen felismerés volt, kegyelmi pillanat, merészség jutalma. Fehér ellökte magát lazábban festett, a szimbolizmus lehetőségeit kitapogató, de az ecset már beidegzett használatára épülő képeinek a biztos talajáról, és belépett valami ismeretlenbe. Elsimította a felületet, láthatatlanná vált az ecsetjárás, mágikus biztonsággal hagyta el a lehetséges motívumok és színek mintegy kilencven százalékát. Nem egyszerűen a „kevesebb: több” igazságára jött rá hirtelen, hanem rátalált a mellébeszélésnek még a lehetőségét is kizáró lényegre szorítkozás meglepő kifejező erejére, aminek az eredményeként a kép egy időbe nyúló tudatfolyam felszíneként „viselkedik”. Amire rátalált, az emberi tudat freudi modelljének a vizualizálása volt: a vertikális dimenzió súlyos jelenléte a törékeny, horizontális, efemer felület mögött.
Az elképzelés, hogy a képnek meghatározó színe legyen, nem volt új. A radikális változást a fekete és a sárga dominanciája és együttállása hozta. A fekete mellett a sárga „heves, megalkuvást nem ismerő, absztrakt”, írja erről Johannes Itten. Fehér a képet a homogén fekete és a homogén, meleg árnyalatú sárga „színkulcsába” helyezte, erre a két színre bízta, lényegében minden más szín kizárásával, a kép egészét. Ezzel magát a csaknem önállósított színt – a kép legirracionálisabb alkotóelemét, amelyre közvetlenül a tudatalattival reagálunk – középpontba állította. Ebben a mezőben szikár, lecsupaszított, egyetlen motívumra szorítkozó, koncentrált képeket kezdett festeni, amelyek sima, „eseménytelen” felülete evidenciaként hatott.
A Balkontól időrendben visszafelé nézve a képeit, látható, hogy hosszú ideje kereste, amire itt rátalált. A másfél-két évvel korábban festett bíbor és sárga színekben tartott képei érzelmességet, és a két szín komplementaritásából adódó harmóniát árasztottak, a Balkon viszont véget vetett a nosztalgiáknak és harmóniáknak. Világító sárga térbe bevágott fekete architektúra-szöglet, aminek a korlátnak támaszkodó nő alakja ad időbeli dimenziót. Ezzel egyfajta absztrakciót jelenített meg, de átmentette az új modellbe korai fotonaturalista képeinek a felidéző erejét és enigmatikusságát is.
Fehér festészetének a legsajátosabb vonását a következő évben, 1989-ben festett Emlékmű előtt című képe láttatja a legvilágosabban. A kép egy járda részletét mutatja, amelynek a szélén egy gyerek ül, a sarkon pedig egy emlékmű talapzatának egy részlete látszik. Az úttest és a járda homogén sárgáját a járdaszél szürke-fehér szalagja választja szét. A háttér és a gyerek pulóverje koromfekete. A látvány – az emlékkép – egészét, az úttest és a járdaszél terét a kisgyerek szemszögéből látjuk, közelről, alulról, mintegy az úttest felől, úgy hogy látóterünk nagy részét betölti. De a gyereket magát is ott találjuk a képen, őt viszont messziről, egy álló felnőtt szemszögéből látjuk. Ez a kettősség különösen akkor szembetűnő, ha megnézzük az eredeti fényképet, amelynek alapján Fehér ezt a képet festette, amelyen az egész utcarészlet jól látszik, fákkal, álldogáló és teljesen a képbe foglalt emberekkel, s a teljes mellékművel.
Fehér ugyanilyen merészen váltott perspektívát egy képen belül a Zöld lépcső, és a fekete-sárga korszak egyik kiemelkedő képe, a Lépcsőn esetében is. Ez utóbbin is, mintha más-más fényképezőgép-lencse rögzítette volna, optikailag és jelentőségében is óriásira növekszik az előtérben látható, gömbben végződő, szinte világító kőoszlop: annak a kisgyereknek a perspektívájából jelenik meg, ugyancsak alulnézetből, akit egyébként a távolban, a meghatározhatatlan térmélységbe vezető két lépcsősor közötti pihenőn látunk egy felnőtt szemmagasságából.
Az, hogy ez a feltehetően intuitívan alkalmazott perspektívakeverés „működik”, tehát hatékonyan szolgálja a képi kifejezést – miközben úgy tudjuk, hogy redukáltságában is fotografikus hűségű ábrázolást látunk – arra utal, hogy a nézőnek nem okoz gondot egyszerre két látószöggel, két optikai és pszichikai helyzettel azonosulni. Fehér ráérzett a látás és az érzékelés szüntelen ambivalenciájára: az énérzékelés és a világérzékelés szüntelen egymásra csúsztatására, elszakíthatatlanságára, de megtartott kettősségére. Képei nehezen megnevezhető többlete feltehetően ezzel az időbeni, érzékelésbeli, és a látvány különös megszerkesztettségében is tetten érhető kettősséggel függ össze. Lineáris előadásmód helyett, amit egy legalább részben realisztikus képtől természetesnek vennénk, „külső” és „belső” látás szimultán fogalmazódnak meg, egyetlen képpé állnak össze. Fehér képeit leginkább az emlékezés és az álom képalkotása mentén találjuk ismerősnek: pontos felvázolt, kívülről látott formákban testet öltő vízióikat, szelektív szín- és motívumhasználatukat, hangsúlyaikat. Fehér emlékfelidézési technikája, úgy tűnik, hasonló az emlékezés pszichikai mechanizmusához. A fontos motívumok élesen világítanak, körülöttük minden más eltűnik vagy jelzéssé halványul, a helyszín épp csak jelezve, de precízen, azonosíthatóan felidézett. A domináns motívum magához szippantja az emléktöredékeket, intenzív asszociációkra, a saját élmények képbe vetítésére késztetik a nézőt.
1988-as festői újjászületése óta Fehér többször változtatott alapszínt, kompozíciós modellt, tematikát. 2001 decemberében újból a Műcsarnokban mutatta be az utolsó években festett munkáit, köztük első, nagyméretű Önarcképé-t. Nehéz egy önarcképet másnak tekinteni, különösen egy kerek születésnap közeledtén, mint összegezésnek, számvetésnek, az itt-és-mosttal való szembenézésnek. Fehér utóbbi években készített nem kontúrrajzos, hanem festékkel árnyaltan megfestett portréinak egyik sajátossága, hogy életnagyságnál jóval nagyobb méretűek. Önarcképe éppúgy háttér nélküli, mint egy Schiele-kép, s részben ettől is hasonlóan szuggesztív. Ötvenévesen Fehér egyenes tekintettel néz a nézőre, felnagyított arcvonásai semmit nem szépítenek vagy retusálnak. Füles sapkában ábrázolja magát, durva, idegen viseletben, kétoldalt szabadon lebegő fülvédőkkel. Van ebben állítás is, provokáció is, de legfőképpen erő. A füles sapka keretező, az arc két oldalától elemelkedő forma, voltaképpen indokolatlan, illetve indoka éppen a viselet csaknem kihívó szokatlansága, főként olyan reprezentatív képi műfajban, mint az önarckép. Az idegenség távlatába állítja az arcot, kissé elemeli a földhözragadtan pontos önábrázolástól. Az arckép ismerősségét és súlyát egy lazán fejre tett, nem egészen rendeltetésszerűen viselt usanka ellibbenti a gravitáció meghatározottságaiból a kiszámíthatatlan, az ismeretlen irányába. Fehér, mint markánsan jelzi, nem marad az ismert erők kötelékében. Ne is maradjon.
Forgács Éva
Címkék:2003-03