Fantomkönyvtár
Fantomkönyvtár
Jó két esztendeje, hogy hivatalos külsőségek közepette, a felújítást egymillió német márkával támogató Niermann Alapítvány képviselőjének jelenlétében megnyitották a Rabbiképző Intézet Könyvtárát, mely attól fogva – egészen a mai napig – zárva tart. Zajlik a munka azóta is: a százezer kötetre rúgó állomány revíziója és katalogizálása, az új könyvtári rendszer kiépítése, mely a sokszorosára növekedett térben – ha egyszer valóban átadnák a könyvtárat a közönségnek – valóban megfelelne a kor kívánalmainak.
Közel három és fél esztendeje azonban a könyvtár praktikusan nem használható; kevés kutató – bizalmi elv alapján, régi ismerősként – fér csak a könyvekhez. Hivatalos és érdemi információt nem ad senki arról, mikorra várható a munkálatok befejezése, mint ahogy azt is homály fedi, miért lassult le a renoválás?
Szájról szájra terjedő információk szerint az évekkel ezelőtti felajánlásból – mely céltámogatásként a könyvtár felújítására érkezett – festette ki a hitközség a Rabbiképző Intézet egészét, melyet persze többen látnak, jobban szem előtt van, jelentősége – legalábbis szimbolikus értelemben – nagyobb, mint a könyvtáré, amit, ha nyitva van, úgyis csak néhány megszállott tudós és lelkesebb diák látogat. A magyar zsidóság jelene – gondolhatják az ötletgazdák -, amúgy is csupán szimbolikus.
A jelenség egyébként nem új keletű: már Scheiber professzor igazgatósága idején is előfordult, hogy külföldi látogatóknak kissé feldúsították a hallgatói létszámot, mégse legyen olyan lehangoló a kép, melyet az óhazából magukkal visznek, így volt, s helyenként ma is így van ez zsidó intézményeink tájékán. A hanyatló közösség akkor egykori nimbuszát őrizte – mondhatjuk mentségképpen. A látszat is eredmény volt, a lehangoló valósággal szemben.
Ma a Zsidó Egyetemmé vált rabbiképzőben közel kétszáz diák tanul, számos jó nevű tudós, kutató nevét látni a tanszékek névtábláin. Vajon se a diákoknak, se a tanerőknek nincs annyira szüksége a könyvtárra, hogy nyomatékosan szót emeljenek a felújítás befejezése érdekében? Mi hát a látszat: a virágzó intézmény, a bezárt könyvtár, vagy a csend, mely a fantomkönyvtárat övezi?
sztg
Címkék:2001-02