Faktum és fikció
Pelle János úgy másfél évtizede – saját bevallása szerint második novelláskötetének visszhangtalansága miatt – kivonult az irodalomból. Azóta fordított, politizált, polemizált, és több, egyenetlen színvonalú munkát publikált az antiszemitizmusról, a zsidótörvényekről, legutóbb pedig Jászi Oszkárról. Ezek a kötetek külön írást érdemelnének, így csupán közbevetőleg jegyzem meg, hogy A gyűlölet vetése című könyve nemrég jelent meg Amerikában. Intellektuális exodusa azonban – a sikertelenségen és az alapítványi támogatások után futkosó értelmiségi köröktől való megcsömörlésen túl – valami mást is jelentett: a munkába temetkezést, ami sejteni sem engedte, hogy miféle tragédia érte a szerzőt, aki végletes fájdalmát és indulatait évekig magába fojtotta. Pelle János, autóbalesetben elhunyt kisfia halálakor zárójelbe tette az írói létet, vagyis a lélek szót. Megfogadta, hogy addig nem kezd regénybe, amíg nem születik meg Dániel „testvére”, holott ő is tudja, nincs annál abszurdabb és könyörtelenebb eszme, mint hogy az egyik ember pótolhatja a másikat. ígérete alól feloldozást nyert, és egy nem akármilyen művel tért vissza Árkádiába.
Amikor az első oldalak olvasásába kezdtem, fél füllel a tévét hallgattam, amiben éppen a csodás Ludmilla Ulickaja beszélt arról, hogy az irodalom már minden lehetséges témát feldolgozott, kibeszélt, kimerített, kivéve a halált, bár sok újat arról sem lehet mondani. Amiről eszerint persze nem lehet beszélni, így hallgatni kell. Amiről hallgatni éppoly képtelenség, mint beszélni róla. Az elvesztett gyermekről. A gyerekhalálról. És akkor itt van ez a könyv, ami már nyitómondatával homlokegyenest az ellentéte Ulickaja csendes, érett bölcsességének és az álnok beletörődésnek. Itt van ez a könyv, ez a valódi szenvedéstörténet, ami nem szíven üt, hanem álcsúcson vág, földhöz ver. Az imént azt írtam, valódi, ugyanis az interjúkból tudjuk, hogy a mű valós eseményekre és valós érzelmekre épül. Pontosan ez jelenti egyik legnagyobb erényét, sőt egyenetlenségei is akkor a legszembetűnőbbek, amikor az író mintegy megtorpanva saját őszinteségétől, fiktív elemekkel dúsítja a cselekményt. Ez a regény (?), ami kilenc évig készült, de szerencsére nem érlelődött, inkább terápiás napló. Annak lenyomata, miképpen biztosíthatja az írás a „mentális túlélés” egyetlen esélyét. Kiválóan illik rá Bernhard műfajmegjelölése: indulatmű.
A regénynek – az egyszerűség kedvéért nevezzük így – számos rétege van, hiszen a tragédia egész életének, Istenhez való viszonyának, emberi kapcsolatainak átértékelésére kényszeríti a főszereplőt, Stern Tamást, aki az önmarcangolás következtében kudarcok sorozataként tárja elénk Jóbéhoz mérhető sorsát. Igaz, Jób sokat adott volna érte, ha legalább egyetlen okot hall az Úrtól, hogy miért kell szenvednie, míg Stern, gyarlóságának tudatában, mindig talál erre elegendő indokot. Emberi, nagyon is emberi, ahogy az egyik nietzschei fejezetcím is mondja. Jóbhoz azonban mélyebb hasonlóság fűzi, hiszen a legtöbb elbeszélés a csapásoknál fejeződik be, Sternt viszont új gyermekkel ajándékozza meg az ég. A fiktív szálak és a megszerkesztettség ellenében a szöveg képes volt megőrizni robusztusságát és egyben rendkívüli finomságát. Az idővel játszó, csapongó elme fedi fel magát, ami álomképekbe, szerepjátékokba és egyéb imaginációkba (például Stern mint nő, önkasztráció) átúszó monológjaiban ösztönösen hordoz valamifajta kohéziós erőt. Az, amit jövőként álmodunk meg, összefüggéstelen emléktöredékek, vágyak és elfojtott félelmek sora, nem áll össze egységes cselekménnyé, üzenetét csak utólag ismerjük fel, írja Pelle. Ezek a fantáziálások, jó érzékkel, nincsenek elkülönítéssel jelezve.
A cselekmény meglehetősen egyszerű: Sternben a gyászmunka alatt – amelyet pszichológiai ismeretei inkább csak bonyolítanak – megfogalmazódik az elhatározás, hogy ismét gyereket akar. Erre, felesége egy korábbi műtétje miatt, már a mesterséges megtermékenyítéssel sincs lehetőség, Ábrahám Péter nőgyógyász tanácsára tehát keresnek egy béranyát, aki pénzért kihordja az ő testükből fogant magzatot. Ennél azért természetesen bonyolultabb a dolog, mert a hazugságot, hogy az életet nem lehet pénzben kifejezni, csak az hiszi el, akinek a családjában soha nem fordult még elő, hogy a megmaradás az aranyon múlt. Iszonyú megrázó a haláleset utáni első, lelkiismeret-furdalástól gyötört szeretkezésekről, az embert mindig parányivá zsugorító kórházi kiszolgáltatottságról, Stern állandó öngyűlöletéről, amiért fia halála ihletet biztosít számára – „Élősdi vagyok” -, na és fia volt óvónőjével folytatott, majd megalázó jelenettel végződő viszonyáról olvasni. A házaspár a legnehezebb utat választja: együtt maradnak, még akkor is, amikor Stern visszatér a zsidósághoz, és ateista feleségét is megpróbálja rávenni néhány szokás megtartására. A főhős rádöbben, hogy az orvosok mikroszkópjai után Isten nagyítója alá került – vagy volt eddig is -, miképpen a légy, amit kiskorában lencsével égetett halálra. Isten is kíváncsi rá, mennyit bír az ember.
A másik központi figura Kaverna György, Stern kollegája, aki gyilkossági kísérletet hajt végre felesége szeretője ellen. A nő két gyerekével Amerikába utazik, hogy ott „imperialista janicsárokat” neveljen belőlük, Kaverna pedig pszichiátriai kezelése után – amiben a verseinek, illetve a példaképéről, Dózsáról írott forgatókönyvének elutasítása is közrejátszott – az utolsókat rúgó diktatúra besúgója lesz. A zavart tudatú, az utcákat önvédelmi fegyverével rovó, opportunista Kaverna egyszerre dédelgeti egy parasztlázadás álmát, kritikusai kivégzését, és sóvárog a szocialista rend után. Képtelen normális kapcsolatokat kiépíteni, élettársaival módszeres szadistaként bánik, amolyan Weiningeren iskolázott nőgyűlölő. Az abortuszellenes magzatvédő mozgalomhoz és a hasonszőrű amerikai szektához egyik látomása vezeti: meghallja egy halálra ítélt magzat sikolyát, akiben a párthus-szkíta messiást sejti, de a terhesség megszakítását a mozgalom tüntetései ellenére elvégzik. Az orvos Ábrahám Péter, akit Kaverna bosszúból fejbe lő.
Ez még akkor sem tűnik bravúros meseszövésnek, amikor felmerül, hogy Kaverna apja lehetett a Stern apjával kegyetlenkedő keretlegény. Nem értjük, miért van szükség erre a betéttörténetre. Ráadásul, ha komolyan vesszük a figyelmeztetést, miszerint regényről van szó, akkor kénytelenek vagyunk identitás- vagy kulcsregényként – hiszen a szereplők többsége könnyűszerrel beazonosítható a modellként szolgáló valós személyekkel -, esetleg az abortuszról szóló didaktikus eszmefuttatásként olvasni. Ám az utolsó fejezet – amelyben Pelle unamunói cselhez nyúl, és előttünk dönt szereplői végzetéről – mindent helyrebillent, beigazolódik ugyanis az a Kaverna és Stern stációi közti torz szimmetria szülte, végig bennünk motoszkáló gyanú, hogy Kaverna is csak Stern egyik énje, akivé akkor vált volna, ha autoagresszióját a külvilág vagy a nők ellen fordítja. De közös bennük a szakmai mellőzöttségből fakadó keserűség és a vallási buzgalomhoz való elérkezés. Kaverna titkos vágyaimat valósította meg, saját gátlásaimat győzte le, ő a másik, aki ugyanaz.
Pelle letaglózó műve nagyon fontos dolgot jelent, mégpedig azt, hogy az irodalomnak – ami már mindent elmondott – a mesélőkedven, az önfeltárás artisztikumán és a megmutatkozás katarzisán túl még ma is lehet valódi tétje. A szavak olykor azt a jelentést is hordozhatják, amit adtunk nekik.
Csáki Márton
Címkék:2004-11