“Ezután minden másképpen lesz” — Beszámoló a Mazsihisz 1999. november 7-én tartott küldöttgyűléséről (g.j.)
„Ezután minden másképpen lesz”
Beszámoló
1999. november 7-én tartott küldöttgyűléséről
„Telt házzal” zajlott a Mazsihisz féléves beszámoló küldöttgyűlése. A szokásos bevezető formaságok (ima, Zoltai Gusztáv optimizmust sugárzó beszámolója és Hajabács Júlia háromperces gazdasági összefoglalója) után a küldöttek megtekintették az 1999. évi Zsidó Nyári Fesztiválról készült húszperces pr-filmet. Tordai Péter Mazsihisz-elnök a film után kérdezte meg a jelenlévőket: van-e megjegyzésük, kérésük a két beszámolóval kapcsolatban. Ilyenek nem lévén, az elnök a beszámolókat elfogadottnak nyilvánította.
A közgyűlés nagyobbik felét az ez után következő „egyéb ügyek” tették ki. Legfontosabb ügynek a Grósz Andor kecskeméti hitközségi elnök által felolvasott bejelentés bizonyult: Grósz felolvasta azt (a küldötteknek postán is kiküldött) levelet, melyben a kecskeméti, kiskunhalasi és nagykőrösi hitközségi elnökök bejelentik a Mazsihisz-vezetőségnek a „Közép-magyarországi Hitközségek Szövetsége” nevű formáció megalakulását dr. Feldmájer Péter Mazsihisz-exelnök vezetésével, és felkérik Zoltai Gusztáv ügyvezető igazgatót, hogy ennek bírósági bejegyzése ügyében intézkedjen.
Tordai Péter válaszát azzal kezdte, hogy üdvözölte a dunántúli hitközségek néhány hónappal korábban tartott találkozóját, és támogatásáról biztosította a dunántúli regionális hitközségi csoport esetleges megalakulását. (A találkozóról Goldschmied István keszthelyi elnök beszélt, megemlítette a vidék-Budapest feszültség pénzügyi okait, de a regionális csoport megalakulásáról nem szólt.) Tordai elnök ezután indulatos hangon olvasta fel a Grósz-féle levélre adott válaszát. Feldmájer Péter korábbi leveleinek kioktató stílusát kifogásolva közölte, hogy a kezdeményező nyitott kapukat dönget, mert az alapszabály lehetővé teszi a területi szervezetek létrehozását. Mindamellett aggályainak adott hangot, vajon az új szervezet nem a Mazsihisz egysége ellen fejti-e ki hatását. Emlékeztetett arra, hogy a korábbi Mazsihisz-közgyűlé- sek jegyzőkönyvét átolvasva arra a meggyőződésre jutott: felháborító módon érdektelen ügyek miatt utaztatták föl a küldötteket Budapestre (amivel talán az éppen szóban forgó témára utalt). Ezután a küldöttgyűlésnek elfogadásra javasolta a Grósz Andor által előterjesztetteket. A küldöttek egy részének nemtetszését kifejező zúgás volt a válasz.
Zoltai Gusztáv megjegyezte, hogy az elnök nem egyeztette válaszát a vezetőséggel, így az magánvéleménynek tekintendő. Dr. Pollák Jenő a regionális kezdeményezés jogi hátterét hiányolta, amire dr. Feldmájer Péter példaként felidézte a szerinte 1989 óta működő dunántúli területi csoportot. Valóban volt egy regionális csoport – válaszolt erre Lipkovics Tibor kaposvári elnök -, ez azonban pénzügyi támogatás híján 1991-ben gyakorlatilag megszűnt. Hozzátette, hogy a megírandó új alapszabálynak ezzel kapcsolatban is rendelkeznie kell. Heisler András alelnök kifogásolta, hogy a regionális csoport megalakulását a három elnök jegyzi, nem pedig a hitközségek közgyűléséről vagy legalább vezetőségi üléséről készült jegyzőkönyv. Javasolta, hogy a témára majd a következő közgyűlésen térjenek vissza, amikor ezeket a hiányosságokat pótolják. Tordai Péter ezután a hitközség (ez alkalommal bemutatott új) jogászának, dr. Egri Oszkárnak szakvéleményét kérte, melynek meghallgatása után szavazásra terjesztette be a javaslatot. A közgyűlés a területi csoport megalakulását tudomásul vette, jogi státusának rendezéséről azonban nem hozott döntést.
Miután az „egyéb ügyek” megvitatása során folyamatosan egyszerre négy-öt téma volt napirenden, a fenti vitával párhuzamosan mondta el a zalaegerszegi közösség elnöke a vidéki hitközségek minden közgyűlésen hallható panaszát a rabbik, előimádkozók, kántorok – a hagyományos zsidó élet viteléhez szükséges infrastruktúra – hiányáról. Pollák Jenő ehhez hozzáfűzte: a nemrég felavatott két rabbi után a következő évben még három rabbi avatása várható, utána hosszú ideig senkié. Ez az öt ember aligha fog vidéken maradni, hiszen a fővárosban sokkal kedvezőbb körülmények között találnak munkát, ezért a Pedagógiumban végzett oktatók helyettesíthetnék őket. Schönberger András, az egyetlen vidéken (Pécsen) működő rabbi tízperces hozzászólásában arra biztatta a vidékieket, pontosan fogalmazzák meg igényeiket. Hangsúlyozta: nem a rabbik tehetnek a vidéki vallásos infrastruktúra hiányáról.
Villányi Tibor győri küldött is a vidéki rabbik hiányát panaszolta, majd megkérdezte Herczog Lászlót, az ortodox hitközség alelnökét (aki egyben a brit milákat végzi): hány körülmetélés volt az elmúlt húsz évben. „Ezek száma a katasztrofális szint alatt van” – válaszolt a kérdezett, aki külföldi „kiküldetéseit” és a felnőttkorban orvos által végzett körülmetéléseket is beszámítva évi harmincban adta meg a választ. Vannak olyan rabbik, tette hozzá, akik nem zsidó anyák gyermekeinél is hajlandók az orvos által végzett körülmetélést hitelesként elfogadni, ő azonban erre nem hajlandó. Figyelmeztetett az ebből fakadó súlyos következményekre, hiszen az ekként zsidónak bejegyzetteket később ortodox közegben nem fogadják el zsidónak.
Haas László budapesti küldött az antiszemitizmus soha nem múló veszélyére figyelmeztetett, mély átéléssel idézve föl a vészkorszak emlékét. Hozzászólását a küldöttek támogató tapsa fogadta. „Valóban vannak adósságaink az antiszemitizmus ügyében” – válaszolta Zoltai Gusztáv. (A napisajtóban is nagy port felvert szélsőjobboldali megnyilvánulások ügyében az e témában máskor mindig oly hangos hitközség hangját nem lehetett hallani.) Egyéb adósságokról szólva megemlítette még, hogy a 30 ezer forintos kárpótlás kiegészítését hiába várták a kormánytól, ezért ennek kérdését fölvetik majd a miniszterelnök egyházi vezetőkkel kitűzött találkozója során.
Olti Ferenc alelnök röviden vázolta az antiszemitizmus elleni fellépés koncepcióját. Amilyen fontos az antiszemitizmus elleni küzdelem – válaszolt erre Engländer Tibor -, oly kevéssé tájékoztatják a vezetőség tagjait az ez ügyben teendő lépésekről. Ha létezik ez ügyben bármiféle koncepció, annak megtárgyalásába őt nem vonták be. „Rendezetlen a zsidó vezetés egész politikai ügyvitele” – jelentette ki rendkívül indulatosan, hozzátéve ehhez, hogy a vezetőség párizsi útjáról és a European Jewish Congress ülésén való részvételéről ő csak a sajtóból értesült. „Én mint vezetőségi tag olyan lépésekhez adom a nevemet, melyekről nem is értesítenek. A valódi döntések nem az elöljáróság ülésein születnek, hanem az illegitim bizottságokban” – végezte mondandóját.* A debreceni Weisz György, a Mazsihisz alelnöke csatlakozott Engländer Tiborhoz, megjegyezve, hogy a debreceni hitközség számos beadványt küldött a Mazsihisz vezetőinek, tájékoztatást kérve a folyó ügyekről, egyebek közt a jelenleg működő alapszabály-előkészítő bizottságról, amelynek jogi státusát nem tartják tisztázottnak.
Zoltai Gusztáv ügyvezető igazgató válaszolt a felvetett kérdésekre, többek között tudatta a jelenlévőkkel, hogy párizsi útjára azért került sor, mert Kelet-Európa képviseletében ő a European Jewish Congress alelnöke. Beszámolt útjának eredményeiről, majd Tordai Péterrel együtt megígérte Engländer Tibornak és a többi jelenlevőnek, hogy ezután minden másképpen lesz, és mindenkit időben fognak tájékoztatni mindenről.
A küldöttgyűlés Markovics Zsolt rabbi záró imájával ért véget.
g.j.
* Az elnök mellett több, tisztázatlan jogi státusú bizottság működik, amelyek tagjai túlnyomórészt azok a személyek, akiket Tordai Péter elnök a Mazsihisz tanácsadójának kért fel, ám kinevezésüket az elöljáróság nem támogatta.
Címkék:1999-12