Emlékeim az OMIKE operaelőadásairól
Kisgimnazista koromban kezdtem ismerkedni az operaműfajjal. Csak néhány ifjúsági előadást láttam még a Magyar Királyi Operaházban, amikor 1943-ban – sajnálatos módon az akkoriban még nem annyira törpe, de fokozottabban üldözött kisebbséghez tartozván – szükségszerűen el kellett jutnom az OMIKE operaelőadásaira is.
Az OMIKE (ha jól emlékszem: Országos Magyar Izraelita Közművelődési Egyesület) operatársulata 1940-ben alakult, olyan előzmények után, hogy a zsidótörvény következtében – az egyéb, színészeket és más előadóművészeket foglalkoztató együttesekhez hasonlóan – az Operaháznak is el kellett bocsátania 37 zsidó művészét, közöttük több neves magánénekest is; egyedül Székely Mihály maradhatott a színház tagja. A kis társulat a Hitközség Síp utcai székházának dísztermében, a Goldmark-teremben működött, egészen 1944. március 19-ig, a németek bevonulásáig. A helyiségen megosztoztak a prózai együttessel, színielőadásokat, kabaré- és előadóesteket, sőt hangversenyeket is rendeztek itt. Ha jól emlékszem, jegyeket nem árultak, hanem a pártoló tagok, hozzájárulásuknak megfelelően, nézői lehettek bizonyos számú előadásnak. Talán a külső hatóságok előtt leplezték így a magas színvonalú művészi munkát, mintha amatőr tevékenység folynék.
A két vezető karmester Komor Vilmos és Somogyi László volt, és mások mellett olyan neves énekesek léptek fel az előadásokon, mint Ladányi Ilona, Relle Gabriella, Fehér Pál, Lendvai Andor, Farkas Sándor, Ernster Dezső és Kálmán Oszkár. Eléggé széles volt a repertoárjuk, a népszerű művek mellett olyan szerzők operáit is játszották itt, akiket akkoriban leparancsoltak a magyarországi színpadokról, így Offenbachtól a Hoffmann meséit, Goldmarktól a Sába királynőjét és Halévytől A zsidónőt.
Én két előadásukat láttam, tizenhárom éves koromban: először Donizetti Don Pasqualéját, Somogyi László vezényletével. A főbb szerepeket Ladányi Ilona, Fehér Pál, Lendvai Andor és Kálmán Oszkár énekelte. Negyvenhét év távlatából is élénken megmaradt emlékezetemben a színes, pergő játék és Lendvai Andor-Kálmán Oszkár frenetikus humorú Malatesta-Don Pasquale-kettőse. Az ehhez a produkcióhoz készült szellemes új fordítást – ahogy azt szerzője, későbbi rádiós kollégám, Fischer Sándor mesélte – a munkaszolgálatban készítette.
A másik előadás Verdi Trubadúrja volt. Fraknói Károly dirigált, Relle Gabriella, későbbi kedves énektanárnőm: Spiegel Annie, Garai (ha jól emlékszem: Ernő), Lendvai Andor és Kálmán Oszkár lépett föl a főbb szerepekben. Zeneileg ez is igen jó előadás volt, de a nagy operai tablókat felsorakoztató Trubadúr megelevenítésében az apró színpad és a rendkívül kis létszámú előadó apparátus tagadhatatlanul kevésnek bizonyult. Mi, nézők mindnyájan nagyon szerettük ezt az előadást, de nem tudtuk például mosolygás nélkül megállni, amikor a tenyérnyi játéktéren a Katonakórusban azt énekelték Luna gróf zsoldosai: „Itt a várva-várt segítség, ők a harcot értik jól!” – és bemasírozott, pléh sisakkal a fején – két öreg izraelita.
Címkék:1990-06