Előbb volt a „barna mocsár”
Jeles folyóiratuk 1995/10. száma a hamburgi Der Spiegel nyomán cikket közölt a volt NDK politikai rendőrségének a zsidósággal kapcsolatos tevékenységéről, illetve a nyugat-németországi antiszemita megnyilvánulások körüli provokatív szerepéről. A cikk (már a címével is) ez utóbbit állítja előtérbe, és kivált a felületesebb olvasókban olyan benyomást kelt, mintha az antiszemita uszítás merőben kommunista importcikk lett volna az NSZK-ban…
A Szombat cikke szerint a nyugatnémet felderítő szervek már 1959-60-ban sejtették, hogy a keletnémet „Stasi” áll az antiszemita hecckampány mögött. Ezzel szemben – amint Karl Pfeifer a Wiener Zeitung 1995. december 10-i számában rámutat – Günther Nollau, az NSZK Alkotmányvédő Hivatalának volt elnöke kétségbe vonja e beállítás jogosságát. Nollauval szemben Wolffsohn annak a Reinhard Gehlennek az állítását hajlandó inkább elfogadni, aki egy korábbi időszakban volt a nyugatnémet politikai rendőrség feje, aki azonban még előbb a náci Abwehr egyik vezetője volt. A náci Gehlen, akinek új szerepkörében való foglalkoztatását nemcsak a keleti tömb részéről kifogásolták annak idején, hanem nyugati demokraták is bírálták, érthető módon a régi és új nácik tisztára mosásában volt érdekelt.
Az persze igen valószínű, hogy a keletnémet titkosszolgálat igyekezett kihasználni a régi és új nácik tevékenységét a megszilárduló nyugatnémet jogállamiság lejáratására és a dolgok olyan beállítására, mintha a zsidók érdekében egyedül az NDK megerősödése állna. A „Stasi” minden bizonnyal elkövetett provokációkat is, de ezekhez a lehetőséget, a talajt azok a kedvező körülmények szolgáltatták, amelyeket a régi és új nácik élveztek Nyugat-Németországban. Maga a Der Spiegel cikke is megállapítja (és ezt idézi is a Szombat), hogy „a vörös ügynökök mint hal a vízben, úgy ficánkoltak a barna mocsárban”. Magyarán: előbb volt a „barna mocsár”, aztán jöhettek az ügynökök…
Mindez akkor is kétségessé tenné Wolffsohn és a Spiegel-cikk hitelességét, ha nem tudnók, hogy abban az időben bizony Gehlenen kívül szép számban akadtak vezető hitlerista tisztségviselők a nyugatnémet közigazgatás és hadsereg magas állásaiban.
Végül, amit Wolffsohn és könyve nyomán a Dér Spiegel, illetve a Szombat cikke a „hasznos idióták” gyanánt emlegetett Arnold Zweigről, Stefan Heymről és Stefan Hermlinről ír, azzal kapcsolatban meg lehet állapítani: mindhárman voltak annyira szuverén egyéniségek, hogy sem fenyegetni, sem manipulálni ne lehessen őket. Velük ellentétben viszont az NDK-beli maroknyi zsidóság és vezetősége annál könnyebben válhatott manipuláció tárgyává, szükségtelen tehát azt feltételezni, hogy a nyugat-németországi antiszemita jelenségek kapcsán kényszerítették volna őket a megnyilatkozásra, vagy hogy az NDK fennállásának „50. évfordulóján” (amint a Szombatban állt, valójában a 40. évfordulón) „kicsikarni” kellett volna tőlük bizonyos nyilatkozatot. Magyarországi tapasztalatainkból is tudjuk: a kommunista rendszert támogató nyilatkozatok megtételére az akkori zsidó vezetést meglehetősen szelíd eszközökkel is rá lehetett vezetni…
Tisztelettel
Mándrucz Sándor Budapest, Izabella u. 47.
Címkék:1996-03