Éliás József nyugalmazott református lelkész visszaemlékezése Raoul Wallenbergre
Majdnem pontosan emlékszem az időpontra: Wallenberg 1944. július 9. és 15. között látogatott meg Budapesten, a Lázár utcai irodámban, egy hölgy társaságában. Akkoriban nagyon sokan jártak hozzám, hiszen a származásuk és/vagy politikai meggyőződésük miatt üldözöttek élete – különösen március 19. után – igen nyomorúságos volt. Március 19. a német csapatok megszállása utáni pánikhangulatban rengetegen jöttek a mentőszolgálathoz (a Jó Pásztor Misszióról van szó. – A szerk.). Egyik munkatársam feladata volt, hogy a sorban állók között tartsa a rendet, hogy érkezési sorrendben jöhessenek be hozzám. Így Wallenbergnek is fél órát, órát kellett volna várnia, de a kíséretében levő hölgy megsúgta a munkatársamnak, hogy ki a látogató. A teendőket Hajós Emilre bíztam, én pedig természetesen azonnal fogadtam vendégemet.
– Milyen volt Wallenberg külseje?
– Nem túlságosan magas, de vállas alkatú; nagyon komoly férfi benyomását keltette. Egyáltalán nem tapasztaltam nála azt a könnyed kedélyességet, amiről mások nyilatkoztak. Inkább azt érzékeltem, hogy roppant célratörő, teljesen tisztában van azzal, milyen feladatra vállalkozott. Elmondta, hogy nem pusztán azért engem keresett fel elsőnek a mentőszolgálatok vezetői közül, mert protestáns mentőszolgálat ügyvivője vagyok, hanem más okból is.
– Mi volt az a „más ok’’?
– Ezt akkor nem nevezte meg. Két és fél óra hosszat volt nálam. Munkatársam, Hajós Emilné tolmácsolt. Először is helyzetképet akart kapni az embermentő szolgálatokról. Elsorolta, hogy adva van a katolikus Magyar Szent Kereszt Egyesület, a protestáns Jó Pásztor Misszió, izraelita részről a dr. Földes Iván által vezetett Chevra Kadisa és Komoly Ottó cionista mentőakciója. Ezekről kért felvilágosítást. Hangsúlyozta diszkrécióját és azt is, kéri, hogy legyek nyílt hozzá. Hozzátette: mind hitelességemet, mind a kölcsönös diszkréciót tekintve garanciát kapott Svédországban.
– Miről tudta Wallenberget tájékoztatni?
– Elmondtam, hogy a keresztény mentőszolgálatok a nevüket adják, de semmi mást. A Magyar Szent Kereszt Egyesületet – tehát a katolikus mentőszolgálatot – egy iparbáró alimentálja. A protestáns Jó Pásztor Misszió az egyháztól semmi néven nevezendő anyagi támogatást nem kap, a hívek adakozásából tartja fenn magát. „Nemrég” váratlan forrásból hozzájutottam 80 ezer pengőhöz, amellyel szabadon rendelkezhetem. Itt zárójelben jegyzem meg, hogy ez a meg nem nevezett forrás Friedrich Born, a Nemzetközi Vöröskereszt elnöke (akkor még svájci konzul) volt. Azzal adta át nekem – tolmácsoló titkárnőm, Székely Mária jelenlétében – a 80 ezer pengőt, hogy senkivel sem közölhetem, még csak el se könyvelhetem. Szabadon rendelkezhetem felette. Még annyit közölt, hogy ez az összeg a svájci református hívek adományából származik. Ezért Wallenbergnek sem beszélhettem a nagy adomány forrásáról.
– Miben tudott Wallenberg segíteni?
– Megkérdezte, mire van szükségem a szolgálathoz. De mielőtt ezt igazán kifejthettem volna, egyetértettünk abban, hogy a helyzet várhatóan egyre súlyosabb lesz, az öregek és főleg a gyerekek egyre nagyobb veszélybe kerülnek. Felbátorított Wallenberg egyenessége, közvetlensége. Nagyon sok mindent kértem tőle. Nem pénzt, hanem természetbeni dolgokat. A Gyergyóhollón és másutt az erdélyi havasokban fagyhalálra ítélt munkaszolgálatosok számára volt szükségem pokrócokra, bakancsokra, fehérneműre, a hozzátartozók támogatására és egyéb téren is sok minden másra.
– Megbeszéltek újabb találkozót?
– Wallenberg közölte velem, hogy belátható időn belül nem fogunk találkozni. Mint mondta, azért nem jelentkezett be most sem előre, hogy akik lehallgatják a telefonját, ne is sejtsék, épp hozzám jött. A többi segélyszolgálat vezetőjével intenzívebb kapcsolatot tarthat, velem azonban nem. Éppen ezért arra kért, jelöljek ki valakit, aki az ő munkatársának, Asta Nielsonnak (nem tévesztendő össze a némafilmek sztárjával, Asta Nielsennel) át fogja adni az üzeneteimet. Megneveztem Hajós Emilnét, közismert nevén Hajós Máriát.
– Mi történt még a két és fél óra alatt?
– A mentés sokdimenziós szervezési részleteit beszéltük meg. Már készülődött, sőt fel is állt, amikor egyszer csak a fejéhez kapott: „Ó, valami fontosat elfelejtettem! Először is azt, hogy a követ úr 1500 védlevelet bocsát az ön rendelkezésére. Ezt azonban ne most használja fel, hanem ha még veszélyesebb lesz a helyzet. Az illetőnek, akinek szánják, egyszerűen begépelik a nevét, adatait. De ezenkívül is fontos mondanivalóm van az ön számára. A követ úr hajlandó önt a svéd követség állományába venni. Elfogadja-e, hogy a követség munkatársa legyen?” Mondtam, hogy nagyon köszönöm. Mire ő így folytatta: „Akkor Frau Hajóssal küldjön el három fényképet, és megkapja az igazolást, aminek a svéd követség minden munkatársa a birtokában van. ön mostantól fogva a svéd követség állományába tartozik. Szükséges tudnia, hogy az állományba vétel kedvezményében és nem részesül, csak ön; tekintettel sajátos megbízatására.” Kezet ráztunk, nagyon melegen búcsúztunk el. Wallenberg meghatódottnak látszott.
– Kiderült-e később, hogy Wallenberg miért éppen önt látogatta meg elsőnek?
– Igen, Soós Gézától tudtam meg, aki az ellenállási mozgalomban instruktorom volt. Ő mondta el, hogy mielőtt Wallenberg Magyarországra jött volna, tájékozódott a magyar ellenállási mozgalom helyzetéről. Hangsúlyoznám: ellenállási mozgalom volt ennek az eredeti neve, attól függetlenül, hogy esetleg később Magyar Közösségnek vagy bármi másnak hívták. Nos, Wallenberg tehát megtudta – amit Karsai Elek az amerikai titkosszolgálati anyag közlésekor később nyilvánosságra hozott -, hogy az embermentésnek én voltam a magyarországi regulatora. Azaz, a Református Gyűjteményben évek múltán megjelent amerikai titkosszolgálati jegyzőkönyv szerint: én voltam az ellenállás elnöke.
Dombrovszky Ádám
(Részletek az MTA Judaisztikai Kutatócsoportja Értesítőjének 1990. 2. számában megjelent interjúból.)
Címkék:1990-12