Elfogultságok
Elfogultságok
A palesztin-izraeli konfliktussal foglalkozik az Origo c. internetes újság január 16-i egyik tudósítása. A korrektnek nevezhető hírösszefoglalóban arról tudósít, hogy az izraeli hadsereg a „palesztin szélsőségesekre” vadászhat. A cím azonban nagyon rossz és tendenciózus:
„Szabadon vadászhat az izraeli hadsereg a palesztinokra.”
Vagyis az izraeli hadsereg palesztinokra, és nem palesztin terroristákra vadászik, ami abszurd. Talán legközelebb a címszerkesztőnek először gondolkoznia kellene, és csak utána írnia.
*
Sitkei Levente szorgosan gyűjtögeti a pontokat, a „Kinek van torzabb Közel-Kelet képe?” nevű játékban. A Magyar Nemzet január 15-i számában Álomállam címmel közöl egy újabb cikket, ami többi szerzeményéhez képest még mérsékeltnek is mondható, de azért nem tagadja meg önmagát. Például az ilyen, kissé nyegle oldalvágásokban:
„Nem valószínű, hogy Jasszer Arafat halálával megváltozott volna az izraeli héják vagy az, amerikai hadvezér- politikusok beállítottsága. A békéről beszélnek, de háborút gondolnak. ”
Sitkéi gondolatolvasó, aki mindig a zsidók rovására téved.
„ Amerika és a kvartett három másik tagja boldog lehet, hogy a halottnak hitt útitervet újra előveszik, az arab országok rövid időre levegőhöz jutnak, mert Washington nem rájuk figyel, a világ többi országa pedig igazodik a nagyhatalmak döntéseihez. Elvben ez mindenkinek jó, egyedül Izraelnek lehetnek problémái. Ha pedig ez így van, akkor Amerika mégsem mosolyog, tehát a nagy össznépi boldogság nem ér semmit. ”
Izrael problémája csak Izraelé, és Sitkéi szerint az Egyesült Államok rosszul teszi, ha ilyen apróságokkal foglalkozik. Hogy a terrorizmus a palesztinoknak is rossz, az kevésbé számít, ha Izraelnek is problémát jelent.
„Jeruzsálem pedig számára ugyanolyan szent, mint a mozlimoknak.”
Egy magát Közel-Kelet-szakértőnek nevező újságírótól talán elvárható, hogy legalább minimálisan ismerje az iszlám és a judaizmus alapjait. Mert Jeruzsálem nem ugyanolyan fontos a muszlimoknak, mint a zsidóknak. A muszlimok számára csak a harmadik legszentebb város, Mekka és Medina után, míg a zsidóknak a legszentebb városa Jeruzsálem.
*
Aczél Endrének ahhoz képest, hogy a politikai paletta másik oldalán áll, gyakran hasonló dolgok jutnak eszébe a Közel-Keletről, de most nem akarunk ebből messzemenő következtetéseket levonni. Az első közös pont: ő is Izrael részéről várja el, hogy a semmiért cserébe kockáztasson (Csönd, Népszabadság, január 26.):
„Annak jelét nem látom egyelőre, hogy az izraeliek készek volnának valamiféle formális tűzszüneti megállapodásra, végtére is ők a terroristákkal nem tárgyalnak, még kevésbé állapodnak meg. ”
Aczél Endre nem érti, vagy nem akarja érteni, hogy ha Izrael egyszer leállna a terroristákkal tárgyalni, azzal olyan dominót indítana el, ami nemcsak a Közel-Keletet veszélyeztetné – legalábbis az irónia szándéka ezt bizonyítja. Azt is figyelmen kívül hagyja, hogy tűzszünethez minimum két fél kell, és még nem volt olyan tűzszünet, amit a Hamasz és a többi terrorszervezet betartott volna. Ebben az esetben viszont miért is kellene Izraelnek tárgyalnia?
„Az izraeli jobboldal radikálisai szerint ’a palesztinok’ győzelemként élnék meg, ha a csönd fejében bármit is kapnának, ergo az izraeli politika nem lehet örömszerzés forrása.
Csakhogy. A palesztinok egyébként teljességgel örömtelen életébe nem biztos, hogy bűn volna némi örömöt vinni. Az nem megy (…), hogy a buldózerek napi rendszerességgel romboljanak le palesztin otthonokat, s öljenek meg (gyakran) ártatlan embereket; hogy a palesztin városok között több mint rendszeresek legyenek a forgalmi korlátozások, más szóval ne legyen normális élet; hogy zárva legyenek az átkelőhelyek Izrael és Palesztina között, és tovább épüljön a palesztin termőföldek rovására az a bizonyos védelmi fal. ”
Az sem baj, ha ez az öröm újabb lendületet adna az intifádának, ahogy a libanoni kivonulás, és tovább folytatódna a vérontás. Tulajdonképpen Izrael fel is számolhatná magát – az lenne csak az igazi öröm. Szerencsére Aczél sosem volt New York-i rendőrfőnök, mert valószínűleg azt a tanácsot adta volna, hogy a rendőrség ne razziázzon Harlemben, ne vívjon tűzharcot, mert abban ártatlanok is meghalhatnak, ne tartson közúti ellenőrzéseket (ami szintén nem csak a bűnözőket sújtaná), helyette az ártatlan polgárok életét kockáztassák.
„Kell türelem is, legalább akkora Abbasz iránt, mint amekkorára neki van szüksége a Hamasszal és más ellenséges szervezetekkel szemben, amelyek egyébként, úgy fest, szívesen betagozódnának már a palesztin politikai rendszerbe, ha valami ’ellenértéket’ tudnak felmutatni tagságuknak eddigi intranzigenciájuk meglazítása fejében. Egy okkal több, hogy Izrael se legyen intranzigens. Végtére neki is voltak terroristái hajdanán, s néhányukból még miniszterelnök is lett. ” Kár, hogy nem ismertet néhány bizonyítékot azzal kapcsolatban, hogy a Hamasz szeretne békés politikai erővé válni. Ami Izrael „terrorista” miniszterelnökeit illeti, ők leszámoltak múltjukkal, s még legaktívabb terroristaként is fegyveresekkel szemben vették fel a harcot, és nem űztek sportot kávéházakban ücsörgő arab civilek legyilkolásából.
*
A Helyi Téma című, több kerületben megjelenő, jobboldali „közéleti” újság (minden egyes házba bejuttatják) I. kerületi kiadása február 9-i számának címoldalán Márványtábla és ima a hős védőkért címmel ad hírt arról, hogy a budapesti csata befejezésének 60. évfordulóján, a Budavári Önkormányzat és a Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézete és Múzeuma avat emléktáblát a várban február 12- én. A 3. oldalon aztán. Hajós Dániel tollából, a következőket olvashatjuk: „A második világháború egyik tragikus katonai akciója volt a budai. 1945. február elején a Várban lévő huszonötezer magyar és német katona megpróbált kitörni a szovjet csapdából. ” Aztán egy képaláírás is következik: „A Várból kitörő magyar és német katonákat tankok várták.”
A Téma és maga az ünnepség is történelmet hamisít, amikor „hősöknek” kiáltja ki a Várt védő német és magyar katonákat. Ugyanis egyrészt Magyarország támadta meg a Szovjetuniót, és nem fordítva, a szovjet katonai invázió is csak ennek fényében értelmezhető. Másrészt, a magyarok és a németek nem adták meg magukat, nem kapituláltak, így nem maradt más hátra, mint a véres csata. Szóval, kedves Helyi Téma és a magyar háborús vereségen szomorkodók a II. világháborút elvesztették, és nem kéne úgy viselkedniük, mintha még egyszer le kívánnák azt játszani. Mindenkinek joga van siratnia saját halottait, de nincs joga ahhoz, hogy a történelmet meghamisítva, hősöket gyártson a Budát védő s a „végső győzelemben” még mindig bízó katonákból. Ahhoz sincs joga egy újságnak, egy önkormányzatnak és egy múzeumnak, hogy dicshimnuszokat zengjen a nyilas Magyarország és a náci Németország hatalmát védő, s – egyébként egyéni sorsukban szerencsétlen – katonákhoz. Amíg ilyen ünnepségeket tartanak, hiteltelen a szolidaritás a budapesti gettó népével, a holokauszt elpusztított áldozataival, s egyáltalán a fasizmusellenes demokratikus erők küzdelmeivel. Egyébként pedig, ugyan kiket is és miket is védtek ezek a katonák? Csak nem „Európát”?
*
A Magyar Nemzet sajátos módon ismerteti a „bukásként” elkönyvelt Sorstalanság-filmet. A Heti Válasz tévékritikusa, a posztspengleriánus Végh Attila, az MN 2005. február 11- i számában A feladat: túlélni Koltai Lajost címmel közöl sajátos kritikát.
„A produkciót nagy várakozás előzte meg rendkívül magas költségvetése és a film körüli sorozatos botrányok miatt ” – írja Végh. s ezzel becsap minket, hiszen a botrányok jó részét maga a jobboldali sajtó, a MN és a Magyar Demokrata szolgáltatta, mondván, hogy a film készítői a magyarság „szent Pilisében”, a szent csakrákat magukban rejtő dombokon forgatnak le egy holokausztfilmet. Az implikáció világos volt, a Sorstalanság története nem a „szent” magyar történelem része, a filmeseknek nincs joguk magyar területen „idegen” filmet forgatni.
Kritikusunk aztán – régi szokásához híven – a kisszerű embereket, a „rabszolgalétet” veszi górcső alá: „A baj az, hogy Koltai Lajos celluloidcsíkja az adaptáció-létet nem kinövi, hanem alulmúlja. A rendező fejében a semmi házibulija zajlik: lazán, otthonosan tombolnak benne a meg nem gondolt gondolatok, ezek az ős-diszkópatkányok.”
A jobboldali „metafizikus” számára a film és a nézőközönség is megvetésre méltó, csakúgy, mint a buli és a diszkó. De akkor miért megy ki az utcára?
Majd Végh megdicséri a regényt, de ebben a dicséretben sok köszönet nincsen, hiszen „A fiú ugyanis a vele foglalatoskodó német tiszteket kedvesnek találja, egyes zsidó rabtársait ellenszenvesnek… ”
Hát, igen: a Sorstalanság fő előnye az, hogy a zsidókat is ellenszenvesnek láttatja. Kóser lesz ettől Kertész Imre? Igen!
„A könyv utolsó lapjain pedig, amikor az épp hazatért fiút a ház itthon maradottal, a lágert nem megjárt zsidó szomszédok faggatják, és amikor az nem a hallani vágyott sztereotípiákat sorolja, szinte kioktatják, mondván, hogy ők ezt jobban tudják, megundorodik tőlük, és otthagyja őket. ”
Igen, „undorítónk” ezek a zsidók, és ez „nem jött át” a filmen. Végh a saját gondolatától annyira felháborodik, hogy visszaparancsol minket a regényhez:
„Inkább a Sorstalanság című regényt javaslom. Abból megsejthetünk valamit a létről. Ez az államilag agyontámogatott film inkább a léről szól. ”
Mintha az előző kormányzati ciklusban a „nemzeti oldal” filmesei (és újságírói) nem szerették volna az állami, a központi támogatást…
Címkék:2005-03