Elfogultságok
Elfogultságok
A Magyar Nemzet szereti a híreket és a kommentárokat emberivé tenni, szereti észrevenni, hogy a történések mögött emberi sorsok állnak. Nemes hozzáállás, ám izraeli-palesztin relációban az empátia csak a palesztinokkal szemben érvényesül. Nézzük a következő címet: Izraeli katonák agyonlőttek két palesztin embert (2004. november 29.). „Két palesztin embert” – a címadás így próbál az érzelmekre hatni, bemutatni, hogy az izraeli katonák milyen kegyetlenek. Egyszer sem olvashattuk, hogy „az öngyilkos merénylő megölt x számú izraeli embert”, csak egyszerűen azt: izraelit. A hír így folytatódik: „Ismeretes, hogy nemrégiben egy palesztin orvossal saját otthonában végeztek izraeli katonák. ”
Érdekes módon a hír megfogalmazóját nem az érdekli a történetben, hogy az illető orvos másodállásban esetleg terrorista volt (akárcsak dr. Rantiszi, a Hamasz jobblétre szenderült vezetője). Csak az számít, hogy orvos volt, ami a kevésbé informált olvasókban tovább erősítheti az izraeli brutalitás „tényét”. Az érzelmi, irracionális befolyásolást növeli, hogy két, össze nem illő történést ollóz össze a cél érdekében. De mi a cél?
*
Valamilyen oknál fogva Tar Sándor író és egykori besúgó is szükségét látta hozzászólni a Molnár Gál Péter-ügy keltette újabb ügynökvitához. Rosszul tette. Amint publicisztikájából kiderül (Játékszabályok, Magyar Hírlap, 2004. dec. 2.), a spiclik beszervezése teljesen legitim volt, hiszen „minden hatalom arra törekszik, hogy a lakosság minden szegmenséről a lehető legtöbbet tudjon, ez egy célratörő politikai magatartás” – különben is, ilyenkor „hallgatólagosan kialakulnak a játék- szabályok a felek között, akár a gyerekeknél a bunyóban vagy a lábtengóban, és csak akkor van sértődés, dac és retorziók, ha azt a másik fél megszegi vagy hamis lappal játszik. (…) Ennek a játéknak volt még egy kelet-európai sajátossága: többé-kevésbé mindenki jól érezte magát benne. ”
Elemzésünk nem foglalkozna azzal, milyen bonyolult lelki mechanizmus kell ennyi hazugság leírásához, demokrácia és diktatúra összemosásához (valamint azzal, hogy hiteles napilap miért ad teret neki), megtette ezt helyettünk is a kitűnő Ungváry Rudolf az MH hasábjain, néhány napra rá. Ami miatt nem sikkadhatunk el Tar írása fölött, az a következő kitétel: „Ismereteim szerint azonban ez az egyezség csak a demokratikus ellenzékre vonatkozott, nem jöhettek szóba például sem a fasisztoid, sem a cionid törekvések, ezt a követelményt a másik fél, mint becsületesen játszó partner, messzemenően respektálta. ”
Ebből ugyan nem derül ki, hogy a demokratikus ellenzék neves személyiségeiről jelentő író számára melyik „a másik fél”, az viszont igen, hogy egyik fél sem tűrte a két szélsőséget: a „fasisztákat” és a „cionid” elemeket, amelyeket kizárólag a zsidókkal lehet beazonosítani (akikre ezek szerint nem vonatkozott a kádárista „egyezség”).
Ez a klasszikusan antiszemita fogalmazás világít rá arra is, hogy zsidó szempontból is érdemes a nyilvánosság elé állni a teljes átvilágítás, teljes iratbetekintés követelésével. Ideje megtudnunk, számon tartotta-e a kommunista állambiztonság bármely ellenzéki, „holdudvarbeli” vagy éppenséggel párttag zsidó származását, identitását; ha igen, milyen céllal; és milyen „cionid törekvésekről” tud Tar, amiről mi nem. Legalábbis eddig.
*
A balliberális sajtó néhány elhajlástól eltekintve sokkal kiegyensúlyozottabb, mint nyugati társai. Azonban a magyar szélsőbal minden szempontból kompatibilis nyugati elvtársaival. Sőt: az Izrael-ellenesség témakörben a Munkáspárt ifjúsági szervezetének, a Baloldali Frontnak az írásai (www.baloldalifront.hu) a Magyar Demokrata és a Magyar Fórum díszeivé is válhatnának.
A „Front” ateista, antiklerikális létére iszlám, sőt iszlamista linkeket ajánlgat. Harciasán védi az afgán nép „szabadságharcát” (értsd: a hatalomból elűzött fanatikus tálibok visszatérési kísérletét), úgy, hogy a tálibok rémségeiről egy szót sem ír. „Szabadságharcosnak” nevezi az iraki nyakazóbrigádokat és robbantókat, akik nem a koalíciós katonák ellen harcolnak (ti. azok visszalőnek), hanem iraki civilek és nyugati segélyszervezetek munkatársait gyilkolják. így nem meglepő, hogy hőseik Marvan Barguti és Jasszer Arafat – igaz, mindenkinek olyan hősei vannak, amilyeneket megérdemel. Egy felhívásban felszólítanak minket, hogy csatlakozzunk kampányukhoz (Kampány Marvan Bargutiért):
„Ezen a honlapon lehet olvasni arról a kampányról, amely követeli Marvan Barguti Fatah vezető szabadonbocsátás (sic), a börtönben az emberi és politikai jogainak tiszteletben tartását. ”
Nem tudni, mit kell követelnünk: a vezér szabadon bocsátását a börtönből (NB: a szókapcsolatot különírjuk), vagy hogy a börtönben tartsák tiszteletben emberi jogait. Ami az ember jogokat illeti, tanulmányozhatnák egyébként a palesztin börtönviszonyokat is.
„Erős kapcsolatokat alakított ki kulcsfontosságú emberekkel az izraeli béke táborban (sic!), akik készek voltak történelmi kompromisszumokat Palesztinával elfogadni (sic!). (…)
1998-ban amíg Izrael a békéről beszélt, közben tovább folytatta a megszállást (sic!). Barguti minden politikai kapcsolat megszüntetésére tett felhívást (sic!), amíg Izrael be nem fejezi a megszállást. Nagy demonstrációkat vezetett az egész Nyugati-Part (sic!) területén.”
Egy ilyen zagyva, nyelvi és történelmi értelemben is félműveltségről tanúskodó mondatból nehéz a lényeget kihámozni, de az feltűnő, hogy a Frontnak nem hiányoznak a kompromisszumra kész palesztinok, és a tényekkel sincsenek tisztában. 1998-ban a palesztin területek mintegy 90 százalékán nem tartózkodott izraeli katona, és gőzerővel folytak a tárgyalások arról, milyen feltételek között alakuljon meg a palesztin állam. Ellenben rendszeresek voltak a palesztin merényletek izraeli civilek ellen.
„Második Intifáda: Marvan a következőt mondta: Mi megpróbáltuk 7 évig az Intifádát tárgyalások nélkül, majd 7 évig tárgyaltunk Intifáda nélkül, itt az idő, hogy megpróbáljuk a kettőt együtt. ”
A Front utánanézhetne annak, hogy 1993 óta mikor volt hét olyan év, amikor szünetelt a palesztin erőszak, a terror, és csak tárgyalások voltak.
„2002. április 15-én az izraeli hadsereg letartóztatta Ramallahban és azóta is illegálisan tartják fogva. ”
A honlap szerzője itt nem bizonyítja, miért is volt „illegális” a többszörös gyilkos Barguti letartóztatása. A honlapon azonban találtunk még két szeptemberi hírt, amelyek azt bizonyítják, hogy az ifjúkommunisták elkötelezettek a világ elnyomott népei mellett. Az első egy osztrák elvtárs előadásáról ad hírt (Beszámoló az Antiimperialista Koordináció vezetőjének előadásáról). A szeptember 25-ei eseményen többek között elhangzott:
„Szorosabbá kell tenni a palesztin és az iraki nép közötti összefogást. Ki kell fejeznünk szolidaritásunkat az elnyomott népek mellett. ”
Hogy miért olyan fontos éppen az iraki és a palesztin nép összefogása, nem tudjuk meg, de arra gondolni sem merünk, hogy esetleg Szaddám régi álma, Izrael megsemmisítése miatt. Ugyanezen a napon a lánglelkű forradalmárok egy másik eseményről is beszámoltak (Beszámoló a palesztin Intifáda évfordulója alkalmából tartott tüntetésről):
„2000. szeptember 25-én, Ariel Saron izraeli kormányfő provokatív látogatása az iszlám világ harmadik legszentebb helyén, a jeruzsálemi Al-Aksza mecsetben volt az a szikra, amely felkelést robbantott ki a megszállt, izraeli katonai elnyomás alatt szenvedő palesztin területeken.”
Hogy mennyire ez a látogatás volt a szikra, és hogy abban az időben semmiféle katonai megszállás nem volt a területeken, azt számtalanszor leírtuk. A Templomhegy amúgy sem csak az iszlám harmadik legszentebb helye, hanem mellesleg a zsidóság legszentebb helye is. Azt sem árt felidézni, hogy Sáron nemhogy az Al-Akszában, de más mecsetben sem tett látogatást.
*
A kultúraközi párbeszéd híveiként örülünk annak, hogy a Magyar Iszlám Közösség (MIK) is lapot ad ki, amely segíthet megérteni, hogyan élnek, hogyan gondolkodnak e világvallás hazai hívei. A média jóvoltából ugyanis a magyarországi muszlimok legutóbb két olyan ügyben kerültek a nyilvánosság elé, amelyek a terrorizmussal függenek össze: nem találtak bizonyítékot, hogy a végül elengedett palesztin fogorvos merényletre készült volna a Holocaust Múzeum ellen; az al-Kaida-szimpatizáns, világszerte figyelt és tiltott szaúdi al-Haramain alapítványról pedig nem bizonyosodott be, hogy valóban terrorista szándékkal támogatta nagyobb összeggel a magyarországi muzulmánokat.
Hívó Szó – ez a címe a lapnak, amely tavaly lépett második évfolyamába, és amelynek írásai szerencsére egy békés, iszlám, nem pedig radikális-iszlamista közösség képét tükrözik. A cikkek többnyire a hitéletre fókuszálnak, ahol pedig politikai terepre tévednek (Muzulmánellenes merényletek Hollandiában: Arafat életútja, HSZ. 2004. november), ott az MTI a forrás, ideológiai kommentár is csak ennyi (az Arafat-életrajz után):
„ Isten áldjon neki jutalmat jócselekedeteiért, bűneit pedig bocsássa meg! Imádkozzunk lelki üdvéért! Jasszer Arafat, nyugodj békében!”
A lappal egyetlen gond van, és az a főszerkesztő személye, aki nem más, mint Rózsa Flores Eduárdó. A félig zsidó származású Rózsa a magyar közélet ismert alakja: az ELTE bölcsészkarának utolsó KISZ-titkára, de járt katonai főiskolára is, ferihegyi szolgálatán állítólag Carlos, a főterrorista tolmácsa volt. A nyolcvanas évek legvégén izraeli látogatást tesz, utána részt vesz a délszláv háborúban: nemzetközi brigád parancsnoka Horvátországban. Néhány éve egy iraki ellenzéki vezető itteni sajtófőnöke, nemrég pedig Bolek Zoltán MIK-elnök és Chrudinák Alajos társaságában vitt segélyszállítmányt Irakba. Az ELLE magazin két éve így foglalta össze életútját: „Volt riporter, titkos ügynök, gerilla, nyelvész, összehasonlító irodalmár, író, harcos, alkalmi munkás, sajtószóvivő, elhárító, pizzakihordó, legújabban pedig filmsztár.”
Az utalás arra vonatkozik, hogy 2002-ben Rózsa a Chico című film főszereplőjeként önmagát alakította. De ki ő valójában? A volt szélsőbaloldali Rózsát néhány éve kizárólag jobboldali-radikális rendezvényeken lehetett látni, és „szabadságharcosként” előadásokat is tartott a Jobbik és a Budaházy-féle Magyar Revizionista Mozgalom rendezvényein. 2002 tavaszán ott van a Kossuth téren a Fidesz kampánygyűlésén, amiről cikket is ír a Magyar Nemzetbe (2002. máj. 11.), és e cikkben mellesleg megjegyzi: „Hiába a vörös csillag a jugó szoldateszkánál, ott és akkor ők alkalmaztak fasiszta-náci módszereket – mint az izraeli védelmi erők mostanában.” Hogy Rózsa mikor lett muzulmán, arról az Origo egyik fórumának bennfentesnek tűnő hozzászólója igazít el (2004. ápr. 26-án):
„Eduárdó barátom 8 hónapja vette fel az iszlámot, én közel tíz éve ismerem, s büszkén mondhatom a legjobb barátomnak, ami visszafelé is érvényes. Ha érdekel, előtte viszont buzgó katolikus volt. Megkérdezheted Tőle is személyesen, hiszen péntekenként a mecsetünkben imádkozik. ”
A volt ultrakommunista, volt szélsőjobbos, volt buzgó katolikus Rózsa Flores Eduárdó most a Magyar Iszlám Közösség lapjának főszerkesztője. Kíváncsian várjuk, mi lesz ebből.
Címkék:2005-01