Egyházi ügynökügyek
Az ügynökügy a mai magyar közélet egyik legfontosabb kérdése. A múltról szól, de máig ható érvénnyel beszél Magyarország erkölcsi és politikai helyzetéről. Néhányan lebuktak, és kiderült, hogy besúgók voltak.* Mások még csak sejtik, hogy ki jelenthetett róluk – sokszor évtizedeken át.
„Állunk elébe!” – válaszolta Zoltai Gusztáv a Szombat azon kérdésére, hogy a zsidó hitközségek hogyan fogadják a készülő ügynöktörvényt, amely a – politikusokon, bírókon és ügyészeken kívül – hatáskörét az egyháziakra is kiterjesztené. A Mazsihisz ügyvezető igazgatója úgy véli: szükség van a múlt tisztázására. Hasonlóan nyilatkozott Heisler András, a Mazsihisz elnöke is, aki hozzátette, hogy az ügynökkérdéssel kapcsolatosan eddig nem fogalmaztak meg hivatalos álláspontot. Hozzáfűzte, hogy érzelmileg különösebben nem érdekeli az ügy, mert – mint fogalmazott – továbbra is a közösség fejlesztésével kíván foglalkozni: ha azonban az átvilágítást törvény rögzíti, azt végrehajtják. „Ami engem illet, én ’vegytiszta’ vagyok, és nyugodt lelkiismerettel vállalom a vizsgálatot” – közölte lapunkkal az elnök. aki valószínűsítette, hogy az elmúlt rendszer természetéből adódóan – más felekezetekhez hasonlóan – a zsidó hitközségekbe is beépültek ügynökök. Arra a felvetésre, hogy szankcionálják-e, ha a hitközség valamelyik munkatársáról kiderül, annak idején besúgóként együttműködött az állambiztonsági szolgálatokkal, Zoltai Gusztáv elmondta: erről a hitközség vezetésének kell majd döntenie.
Lapunk kérdésére Majsai Tamás teológus-történész elmondta, hogy az egyházi ügynökökkel kapcsolatosan még korai lenne számadatokról beszélni. „Plauzibilis viszont az, hogy az ügynöki szerepvállalás a középső és felső egyházi elit körében magasan túlreprezentált volt” – állítja a Wesley János Lelkészképző Főiskola oktatója. Majsai szerint a levéltárak megnyitásának eredménye lehet, hogy beindul egy olyan folyamat, amely ha minimális mértékben is, de megkerülhetetlenné teszi a komolyabb önreflexiót.
Különös haszna lehet e processzusnak – véli a teológus -, hogy véget vet annak a gnosztikus-doketista hívő-egyházias látásmódnak, amely a közelmúltról eddig rendre a sértett, megbántott fél pozíciójából, nemegyszer erkölcsi fölényével és kívülállóságával beszélt csak.
TERROR ÉS KOLLABORÁCIÓ
A pártállam titkosszolgálata mindig is kiemelten foglalkozott a különböző egyházak illetve felekezetek tevékenységével. Az ötvenes években az állambiztonsági szolgálat elsősorban erőszakkal próbálta megtörni az egyházi vezetők ellenállását, majd a hatvanas évek közepétől a módszerek „finomodni” kezdtek: a terror helyét a bürokratikus eszközökkel gyakorolt kontroll vette át. Az ellenőrzést az Állami Egyházügyi Hivatal (ÁEH) végezte, amely a pénz- és személyzeti ügyekben való döntési jogok monopolizálásával gyakorlatilag kezében tartotta az egyházi életet. Például a Magyar Népköztársaság és a Vatikán 1964-ben aláírt megállapodásának értelmében püspököket csak a két fél közös megegyezése alapján lehetett kinevezni: így egy-egy fontos tisztség betöltésekor gyakran nem a rátermettség, hanem a fennálló politikai renddel kapcsolatos lojalitás számított. Alsóbb szinteken „államellenes összeesküvés” címszó alatt egészen 1972-ig folytak perek papok és szerzetesek ellen. „A beszervezések még 1989-ben is tartónak” – mondta lapunknak Tomka Ferenc római katolikus pap, akinek idén jelenik meg a papi III/III-as kérdéssel foglalkozó könyve. A plébános szerint az állambiztonságiak minden alkalmat – apróbb közlekedési vétséget is – megragadtak arra, hogy egyháziakat szervezzenek be. Előfordult, hogy egy pap autóját ismeretlenek ellopták, majd két nap múlva két állambiztonsági tiszt kopogtatott a plébánia ajtaján, hogy „megfelelő együttműködés” esetén szereznek neki egy új személygépkocsit.
„A kommunista rendszer titkosszolgálata a Vatikánt mint államot és mint világegyházi szervezetet az imperializmus erős bástyájának tartotta” – írja Máté-Tóth András. A teológus szerint az állambiztonságiak az egész egyházi szervezetet egy hatalmas hírszerzői hálózatként fogták fel.
A második vatikáni zsinat (1962-65) első ülésszakának idején az egyháziakból és civil kísérőikből álló magyar küldöttség háromnegyede volt beszervezett ügynök (!), a másodikon kétharmada, a harmadikon és a negyediken pedig a fele. (A küldöttség összetétele ülésszakonként változott.) Az ÁEH emberei a delegáció tagjaival – kiutazásukat megelőzően – részletekbe menően egyeztették, hogy mit képviseljenek a vatikáni tanácskozáson. A jól szervezettséget megfelelően példázza egy 1964 szeptemberében írt beszámoló, amely szerint a delegáció ügynökeinek a következő operatív feladatokat osztották ki: „Kékes” fn. ügynök a küldöttség vezetőjénél, Hamvas Endre kalocsai érseknél eléri, hogy „maradéktalanul betartsa az ÁEH részéről meghatározott egyházpolitikai elveket”, szerezzen be minden zsinati dokumentációt, és a német püspökökkel való kapcsolatának elmélyítése révén derítse ki azok politikai céljait. „Péter” fn. ügynök azt a megbízatást kapta, hogy informálódjon a Vatikán szocialista országokkal kapcsolatos terveiről, „Professzor” ügynökjelöltnek pedig a delegációt arra kellett motiválnia, hogy az ÁEH-tól kapott utasításokat betartsa, mindeközben egy „Kecskeméti” fn. ügynöknek a vatikáni hivatalok és a magyar küldöttség levelezését kellett a hatóság rendelkezésére bocsátania. „György” fn. ügynök feladata a delegáció kapcsolatainak felderítése volt; „Molnár Béla” és „Kövér” ügynök, valamint „Deák” ügynökjelölt a hazai katolikus közvélemény befolyásolására kapott utasítást, valamint „politikai céljainknak megfelelő” cikkek, tanulmányok megjelentetésére a nyugati sajtóban.
A „CIONIZMUS” ELLENI HARC
A zsidósággal kapcsolatos állambiztonsági tevékenységnek három gócpontja volt: Scheiber Sándor és köre, a Joint, valamint a különböző spontán szerveződött ifjúsági csoportok – nyilatkozta a Szombatnak Kovács András. A szociológus a második világháború utáni zsidósággal kapcsolatos kutatásai során az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárában vizsgálja az egykori titkos- rendőrség aktáit is; ezek ellenséges cionista tevékenység címszó alatt mindennel foglalkoztak, amit a holokauszt után megmaradt zsidósággal kapcsolatosan a szervek megfigyelésre méltónak tartottak. A magyarországi dokumentumok vizsgálatával egyidejűleg Kovács András munkatársai Lengyelországban és Csehországban is igyekeznek áttekinteni a zsidóságot érintő állambiztonsági aktákat. Elsősorban arra szeretnének választ kapni, hogy az egykori kommunista országokban volt-e a Szovjetunióból instruált, központilag koordinált „zsidó politika”. „Szeretnénk kideríteni, hogy az egykori szocialista blokkban vezettek-e valamiféle zsidó katasztert ” – magyarázza a kutatás egyik célját Kovács András. Az tudott, hogy Csehszlovákiában a „Pók-akció” keretében listát vezettek szinte minden egyes zsidó származású személyről. Valószínűleg Lengyelországban is hasonló rendszer működött – állítja a kutató. 1968-ban például egy lengyel férfi – szülei helyett – az állambiztonságiaktól szerzett tudomást zsidó származásáról.
Kovács András feltételezése szerint a magyarországi rabbikaron és a hit- községi szervezeteken belül is működtek ügynökök. Jó ellenpont volt Scheiber Sándor, akinek a mítosza nem véletlen – állítja Kovács András. Az egyik legtekintélyesebb magyarországi rabbit, aki az Országos Rabbiképző vezetője is volt, a titkosrendőrség – ügynökei által – állandó megfigyelés alatt tartotta.
A kommunisták kiemelten kezelték a Joint ügyeit is, ugyanis 1945 utántól nagy erőfeszítéseket tettek, hogy a szervezet által kezelt pénzek lehető legnagyobb részére rátegyék a kezüket. A pártiratok és az egykori politikai rendőrség iratai „arról tanúskodnak, hogy a hitközségi vezetés minden fontosabb kérdésben kikérte az egyházügyi illetékesek véleményét, részletesen beszámolt a felekezeten belüli eseményekről, az elhangzott nyilvános és magánjellegű állásfoglalásokról, sőt a hitközség két egymást követő elnökét, Sós Endrét és Seifert Gézát a politikai rendőrség ’Sipos’ és ’Sárosi’ fedőnevet viselő ügynökökként tartotta nyilván, és jelentéseiket titkos ügynöki jelentésekként kezelte” – írta a Múlt és Jövő című folyóiratban Kovács András, hozzátéve, hogy a beszervezést igazoló iratok még nem kerültek napvilágra. Időnként kialakult egy-egy fiatalokból álló csoport, amely – a hitközségen belül – olyan találkozóhelyet vagy klubot próbált meg létrehozni, amelyről azt remélték, hogy kivonhatják a hitközségi apparátus ellenőrzése alól. Ezek a kísérletek sorra kudarcot vallottak. „A politikai rendőrség közbelépésére nem is volt szükség, a renitenskedő rabbikat a hitközségi vezetés fegyelmezte meg – volt, akit állásából is elbocsátottak a szervezkedni akaró fiatalokról pedig a rendelkezésre álló információkat átküldték a politikai rendőrség illetékes osztályára” – állítja Kovács András.
„Amikor Pécsett voltam rabbi, két állambiztonsági tiszt keresett meg. Semmilyen nyomást nem gyakoroltak rám, pusztán arra voltak kíváncsiak, hogy prédikálok-e államellenes dolgokról, valamint tartok-e szónoklatokat Izrael mellett” – nyilatkozta a Szombatnak Deutsch László. A jelenleg Újpesten szolgáló főrabbi az állambiztonságiakkal folytatott beszélgetése során világossá tette, hogy vallási meggyőződésébe nem fér bele a besúgás. „Nem baj – válaszolt a két férfi -, erre úgyis megvannak az, embereink.”
Kunstár Csaba
*
Az egyházi átvilágításról nyilatkozva Zoltai Gusztáv, a Mazsihisz, ügyvezető igazgatója a következőket mondta a Magyar Hírlap 2003. július 2-i száma szerint: „A zsidó felekezet törvényei nem foglalkoznak a múlt vizsgálatával, de állunk elébe az átvilágításnak. ”
Három lehetőség van: az ügyvezető igazgató vagy nincs tisztában az általa vezetett hitközség vallási normáival, vagy tudatosan félretájékoztatta a közvéleményt, netán a tudósító nem jegyezte le pontosan a szavait. Mivel helyreigazítás nem követte a nyilatkozat közzétételét, ez utóbbit kizárhatjuk.
Az Info Rádió ugyancsak 2003. július 2-i híradásában Zoltai úgy fogalmazott, hogy „a Hitközség vezetőit, a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány kurátoraként, már korábban átvilágították”. Erről a nyilvánosság mit sem tud, ráadásul érthetetlen ellentmondásban van a korábbi nyilatkozattal.
*A Szombat 1996-2000 közötti számaiban közölt több ízben összeállítást egykori besúgói jelentésekből.
Közép-Európa: nyilvános ügynöklisták
Az utóbbi napokban bombaként robbant a lengyel belpolitikai életben, hogy Bronislaw Wildstein újságíró az interneten 240 ezer névből álló ügynöklistát tett közzé. Az ismert publicista a fasizmus és kommunizmus bűneit vizsgáló Nemzeti Emlékezet Intézet archívumából másolta ki a névsort. A csaknem négyezer oldalas lista a besúgók, a belső tagok és külső ügynökök mellett azok neveit is tartalmazza, akiket annak idején kiszemeltek, de nem szerveztek be. Sokak szerint az ügynökkérdéssel kapcsolatosan Tadeusz Mazowiecki miniszterelnök követett el hibát, amikor 1989-ben kijelentette: az állambiztonsági iratok tanulmányozása a történészekre tartozik. Az elmúlt tizenöt év alatt a lengyel közélet a különböző ügynökügyektől volt hangos. Csehországban még a csehszlovák törvényhozás által 1991-ben meghozott átvilágítási törvény van érvényben. Ennek értelmében az egykori besúgók nem vállalhatnak közéleti tisztséget. A törvény hatálybalépése előtt Petr Cibulka egykori politikai elítélt nyilvánosságra hozta a csaknem teljes ügynöklistát. Két évvel ezelőtt a cseh belügyminisztérium a világhálón nyilvánosságra hozta a teljes listát, amely Cibulka névsorához képest több nevet tartalmaz. Szlovákiában pedig májusig nyilvánosságra hozzák az egykori titkosszolgálati dossziék vagy akták listáját. Ezek az iratok az ügynökökön kívül a megbízók, a megfigyeltek neveit is tartalmazza. Romániában még várat magára a kommunista titkosszolgálat tevékenységének leleplezése. A közvélemény az új kormányfőtől, Traian Basescutól vár változást.
Címkék:2005-03