Egyenlőség-Testvériség-Szabadság
Feldmájer Péter
Egyenlőség? Testvériség? Szabadság?
A francia forradalom óta eltelt több mint kétszáz évben az emberiség legjobb elméi küzdöttek az egyenlőség eszméjéért, többek között azért, hogy a zsidók egyenlő jogokat élvezzenek a többiekkel. A jogegyenlőségért folytatott harc végül is eredményre vezetett, senki sem vitatja ma már azt, hogy minden ember egyenlőnek született, és ez vonatkozik zsidókra és nem zsidókra egyaránt, nemzetközi egyezmények sokasága biztosítja ennek az elvnek az érvényesülését. A zsidók tehát elérték, hogy egyenlőek legyenek a többiekkel, de azt nem sikerült elérniük, hogy egyenlőek legyenek egymással. A kártérítés ügyében még ma is kétféle zsidó létezik: a teljes jogúak, akik Nyugat-Európában, az Egyesült Államokban és Izraelben élnek, másrészt a jogfosztottak, akik a volt szocialista országokban maradtak.
A II. világháború során a faji és vallási okokból személyi sérelmet szenvedettek a német kártérítési törvény, a Bundesentschaedigungsgesetz (BEG) – Szövetségi Kártérítési Törvény – alapján kártérítést kaptak 1956-ban, de a törvény kizárta a kommunista uralom alatti országban élőket a kártérítés lehetőségéből, és ezen a BEG-Schlussgesetz – Zárótörvény – sem változtatott, mert csak azok kaphattak segélyt, akik 1965. december 31-e előtt nyugatra tudtak menekülni.
Ezekben az ügyekben az Izraelben és a nyugaton élő zsidó vezetők tárgyaltak, akik ha tettek is erőfeszítéseket a szocialista országokban rekedt volt deportáltak érdekében, ennek nyilvános nyoma nem maradt fenn, ám annak igen, hogy beleegyeztek olyan jogi szabályozásokba, amelyek szakítottak az általuk is sokat hangoztatott emberi jogegyenlőség elvével, és különbséget tettek a zsidók között aszerint, hol éltek, mintha a túlélők tehettek volna arról, hogy Jaltában felosztották a világot és ők a vasfüggöny túlsó oldalán ragadtak; mintha ők tehettek volna arról, hogy a határok bezárultak, és a fasiszta zsidóüldözések után meg kellett érniük a kommunizmus vörös leplébe burkolózott antiszemiták támadásait.
A Jewish Materials Claims Against Germany nevű szervezet is részt vett a tárgyalásokon, majd amikor a német kormány létrehozott két segélyalapot azoknak, akik 1965. december 31-e után tudtak nyugatra menekülni, ezeket a Claims Conference adminisztrálta, vagyis osztotta szét az igénylők között.
Az 1957-ben elfogadott és 1964-ben módosított Bundesrueckerstattungsgesetz (BRüG) rendelkezett a vagyoni károk rendezéséről, de a kártérítést a keleti országokban élők szintén nem igényelhették. Az indoklás hasonló volt, mint a másik esetben: ezen törvény 45. paragrafusa kizárta azt, mert a német Szövetségi Köztársaság és Magyarország között nem állt fenn diplomáciai kapcsolat, és ezen az sem változtatott, hogy egy bírói döntés 1961-ben kimondta, hogy alkotmányellenes az igénylők közötti megkülönböztetés, mely a kivándorlás fordulónapján alapszik. (A későbbiek során a két ország felvette a diplomáciai kapcsolatot, de ez senkit sem zavart, a magyarországi zsidókra továbbra sem vonatkozott a törvény hatálya.)
Az ügyben a törvényeket ugyan a német Szövetési Köztársaság Parlamentje hozta, de a nemzetközi zsidó szervezetek mindvégig figyelemmel kísérték a törvényhozás folyamatát.
A Németországból érkező hírek hatására Magyarországon is összegyűjtötték az igénylők adatait (ekkor még 62 ezer üldözött élt) és az igényeket 1959. március 24-én be is jelentették a német szerveknél. A kizárási okok változatlanok maradtak. A nagyszámú tiltakozásra tekintettel a nyugatnémet kormány az igényeket kizáró cikkben foglalt kivételes felhatalmazás alapján beleegyezett abba, hogy azokért az ingóságokért – de kizárólag csak azokért – amelyeket a deportáltak magukkal vittek a haláltáborokba, kártérítést fizet, erről szerződést kötött a magyar Pénzügyminisztérium közvetítésével a Nácizmus Magyarországi üldözötteinek Országos Érdekvédelmi Szervezetével, és ennek alapján 97 millió német márkát utaltak át három részletben 1972-ben, 1973-ban és 1974-ben, amelyet a magyar állam forintra váltott át. Ebből kifizették az ügyvédi- és bankköltséget, így végül is 852.988.655 forintot osztottak szét az igénylők között. A túlélők 13.000 forintot kaptak, az örökösök 6.500-at. 13.000 forint abban az időben Magyarországon kb. 4-6 hónapi átlagkeresetnek felelt meg. A globális egyezmény megkötése azonban elmaradt, az indok továbbra is az volt, hogy a magyarországi zsidók kommunista uralom alatt élnek.
Az idő telt, a rendszerek változtak, de a zsidók és zsidók közötti megkülönböztetés megmaradt és fennáll mind a mai napig. A BEG és a BRüG törvények hatályát sohasem terjesztették ki a magyarországi zsidóságra, hiába omlott le a Berlini Fal, tűnt el a kommunizmus, a magyarországi zsidókat továbbra sem tekintik egyenlő jogúnak.
A 96es évek elején a Claims Conference újból pénzt osztott valamennyi nyugaton élő volt üldözöttnek, akik egyszeri 5000 márka, illetve újabb, kb. havi 530 márka nyugdíj-kiegészítésben részesültek. A jaltai-rendszer megosztott Európája ekkorra megbukott, ám ez nem zavarta a zsidóság ügyében döntést hozó zsidó vezetőket: a magyarországi zsidókat ismételten kizárták az igénylés lehetőségéből.
Hosszú évek teltek el, mire a német parlament úgy döntött, hogy szociális alapon minden magyarországi üldözöttnek 500 márka egyszeri segélyt nyújt, akik pedig a haláltáborokban voltak, azok további 500 márkára számíthatnak.
A Claims Conference által megkötött újabb egyezmény alapján a magyarországi volt deportáltak 1998. július 1-ig visszamenő hatállyal havi 250 márka nyugdíjra számíthatnak, de erre az összegre is csak méltányossági alapon. A Claims Conference ügyintézése nehézkes, bonyolult és az idős emberek között a halál kaszál.
Az előbb idézett törvények nem változtak meg, a jogegyenlőség nem állt helyre, hiszen a nem Magyarországon élő üldözöttek nyugdíja ugyanazért a meghurcoltatásért többszöröse a Magyarországon élőkének. Az idők változnak, a megkülönböztetés gyakorlata azonban nem. A Magyarországon élők részére fizetendő nyugdíj-kiegészítés feltételei részben olyanok, amelyek nem teljesülhetnek, például a 18 hónap gettóban töltött idő, hiszen ennyi ideig Magyarországon nem álltak a gettók. A vidéki zsidóságot 1944 késő tavaszán különítették el, és nyár elejére már szinte mindenkit a haláltáborokba hurcoltak.
A kérdés az, hogyan egyezhettek bele a német kormánnyal tárgyaló Claims Conference vezetői olyan feltétel támasztásába, amelyekről tudniuk kellett volna, hogy a kelet-európai túlélők többségét kitevő magyarországi zsidókra nem vonatkozhat. Azt, hogy milyen felelősség terheli a zsidóság ügyében tárgyalókat a meghozott diszkriminatív törvények elfogadásáért, a vasfüggöny mögött élő zsidók mellőzéséért, a belenyugvó cinkos hallgatásért, a bólintásért, hogy különbséget tegyenek zsidó és zsidó ember között, majd a történészek fogják eldönteni.
A tény azonban tény marad: az 1960-as évek elején élő több mint 62 ezer üldözöttből ma már kevesebb, mint 20 ezer ember van életben, akik tudják, hogy hiába vártak és hiába várnak az egyenlőség eszméjének kiteljesedésére.
A nagy francia forradalom óta több mint kétszáz esztendő telt el, a Holocaust csupán ötvennégy éve történt. Lehet, hogy kétszáz év kell a zsidók közötti egyenlőség helyreállításához, de a magyarországi idős, beteg emberek ezt már nem fogják megélni, ükunokáik pedig nem fogják elhinni, hogy a nyugati világ zsidó vezetői ismét cserbenhagyták Európa keleti felén elő hitsorsosaikat. Talán ebben bíznak ők is?
Címkék:1999-09