David Kraus emlékére (Feldmájer Péter)
A Magyar Zsidó Kulturális Egyesület február 21-én megemlékezést tartott David Kraus, volt izraeli nagykövet emlékére. A megemlékezésen részt vettek a hazai közélet magas rangú képviselői, David Kraus barátai és tisztelői. Külön erre az alkalomra jött el Izraelből Judit Kraus és két gyermeke.
Az ünnepséget Deák Gábor a MAZSIKE vezetőségi tagja, a néhai nagykövet közvetlen munkatársa nyitotta meg és üdvözölte a megjelenteket, köztük Göncz Árpádot a Magyar Köztársaság volt elnökét, Boross Pétert és Horn Gyulát a Magyar Köztársaság volt miniszterelnökeit, Judith Várnai-Shorert Izrael állam magyarországi nagykövetét, Pintér Sándor belügyminisztert, Pungor Ernő volt minisztert. A Liszt Ferenc Kamarazenekar megindítóan szép játékát követően először Feldmájer Péter a MAZSIKE elnöke méltatta David Kraus tevékenységének jelentőségét. Ezt követően Judith Várnai-Shorer emlékezett elődjére, kiemelve azt az értékes segítséget, amelyet tanácsaival nyújtott neki Magyarországról. Göncz Árpád volt köztársasági elnök meleg hangú beszédében emlékezett arra, hogy David Kraus munkáját az őszinteség, a nyíltság jellemezte. Diplomataként nem elrejteni kívánta gondolatait, hanem közölni akarta tárgyalópartnereivel.
Boross Péter, volt miniszterelnök kiemelte, hogy közte és a néhai nagykövet között szoros kapcsolatot jelentett nemcsak a magyar nyelv, hanem az azonos történelmi kor is, hogy mindketten végigélték a szörnyű világégéseket. Egyetértve Göncz Árpáddal, megerősítette azt, hogy David Kraus közvetlen, nyílt és barátságos ember volt, aki azonban határozottan és megalkuvás nélkül képviselte Izrael államát. Horn Gyula, volt miniszterelnök felhívta a figyelmet arra, hogy milyen nagy jelentőségű volt David Kraus munkássága, és hogy az alapvető politikai kérdésekben egyetértettek. Egyetértettek abban, hogy a demokrácia nem képzelhető el a kisebbségek jogainak elismerése nélkül, s abban, hogy nincs helye a modem demokráciában szélsőséges, antiszemita megnyilvánulásoknak. A kegyeletes megemlékezést a Liszt Ferenc Kamara- zenekar műsora zárta. Az esemény megrendezéséért köszönet illeti meg Izrael Állam magyarországi nagykövetségét, a Közép- és Kelet-Európai Környezetfejlesztési Intézetet, a Liszt Ferenc Kamarazenekart, Deák Andreát és Malova Vivient a MAZSIKE munkatársait.
*
David Kraus Dunaszerdahelyen született, majd a Soá után, oly sok fiatalhoz hasonlóan, Erec Jiszroelban akart élni, és csatlakozott az államalapítókhoz. A fiatal zsidó államot rendőrként szolgálta, végigjárta a ranglétra valamennyi fokát, volt egyszerű közrendőr és végül pályája csúcsán országos rendőrkapitány lett.
A rendszerváltást követően nevezték ki Izrael állam magyarországi nagykövetének. nem habozott, hogy elfogadja ezt az új kihívást, otthagyta Izraelben népes családját, és feleségével Budapestre utazott. Hihetetlen munkabírással kezdett neki a mindennapi diplomáciai tevékenységnek, és mélyen tudatában volt annak, hogy működése hosszú évtizedekre megalapozhatja a két állam kapcsolatának irányát és intenzitását. Pontosan tudta, hogy nemcsak a két kormány közötti kapcsolatot kell erősítenie, hanem feladata a két nép kapcsolatának kialakítása és erősítése. Mint volt magas rangú rendőrtiszt, szükségesnek látta azt is, hogy szoros kollegiális kapcsolat fejlődjön ki a magyarországi és az izraeli rendőrség között. Fontosnak tartotta ezt azért is, mert mindenki előtt ismert volt, hogy a kommunista diktatúra évei alatt a magyarországi rendőrséget, a rendőröket igyekeztek Izrael gyűlöletére nevelni, az Izraelben lakó zsidókat, az ott szolgáló rendőröket olyan cionistáknak bemutatni, akik mindennapjaikat ártatlan palesztinok megkínzásával és meggyilkolásával töltik.
David Kraus a magyar társadalom minden rétegével igyekezett kapcsolatokat építeni. Fáradhatatlanul járta az országot, igyekezett jó hírét terjeszteni hazájának és az Izraelben élőknek. A diplomáciai tárgyalások során különös nyíltsággal és őszinteséggel képviselte hazája érdekeit. Megérkezése után rögtön nyilvánvalóvá tette, hogy különleges kapcsolatokat kíván kiépíteni a magyarországi zsidósággal, de nem valamiféle felsőbbrendűségi tudatot mutatott, hanem hangsúlyozta, hogy a Magyarországon élő zsidókhoz is mint a zsidó állam nagykövete érkezett. Egyenrangú félként tárgyalt és dolgozott a magyarországi zsidóság vezetőivel, részt vett nagy jelentőségű programok megvalósításában, oroszlánrésze volt abban, hogy a Soá 50. évfordulója alkalmából rendezett megemlékezések méltóan zajlottak le, és abban, hogy Izrael állam igen magas szinten képviseltette magát ezeken az eseményeken.
Bár egy külföldi állam képviselője volt és így a fogadó ország belügyeibe nem avatkozhatott be, egy pillanatig sem tette kétségessé, hogy nem tekinti Magyarország belügyének az antiszemitizmust, a magyarországi zsidóság helyzetét. Minden ezzel kapcsolatos ügyben felemelte a szavát, és az ügy súlyának megfelelően kifejtette véleményét, ha kellett a legmagasabb közjogi méltóságok előtt is.
Nagykövetsége idején igen sok kormánytag és kormányképviselő látogatott el Izraelből Magyarországra és Magyarországról Izraelbe. Ezen látogatások csúcspontja kétségkívül az volt, amikor Göncz Árpád a magyarországi zsidóság vezetőivel együtt utazott Izraelbe 1992 őszén.
Nyugállományba vonulása után sem szakított az aktív munkával, és olyan befektetőcsoportoknak segített, akik beruházásaikkal nagyban hozzájárultak Magyarország fejlődéséhez. Emlékét szeretettel megőrizzük.
Feldmájer Péter
Címkék:2001-04