Zsidók a mai Oroszországban és Ukrajnában
Napjainkban az orosz zsidóság történetének rendkívül pozitív fordulata zajlik. Eltűnt a szovjet korszakból ismert, államilag támogatott antiszemitizmus, teljesen szabad a kivándorlás és akadály nélkül szerveződhet a zsidó közélet.
Egyetlen szovjet utódállam sem folytat antiszemita politikát, noha többen (Észtország, Lettország, Közép-Ázsiai köztársaságok) diszkriminálják a nem őshonos (elsősorban orosz ajkú) kisebbségeket. A legtöbb utódállam erkölcsi és szerény anyagi támogatásban is részesíti a zsidó kultúrát és önszerveződést. Magában az orosz kormányban is magas volt a kulcspozíciókat betöltő zsidók aránya – egészen az 1998 augusztusában bekövetkezett politikai földcsuszamlásig. Véletlenül vagy sem – Vlagyimir Putyin kormányában egyetlen kiemelt pozícióban lévő zsidó sem található. Viszont legkeményebb bírálói nem rivális politikusok voltak, hanem két zsidó nagytőkés („oligarcha”, ahogy a mai orosz közbeszéd nevezi): Vlagyimir Guszinszkij és Borisz Berezovszkij, akiknek politikai és gazdasági hatalma mára leáldozott. Természetesen az antiszemitizmus nem tűnt el, és alkalmanként drámai erővel jelenik meg a politikai téren.
1990 és 1999 között több kiemelkedő befolyású zsidó is tevékenykedett a gazdaságban, elsősorban a bankszektorban. Amikor Putyin hadat üzent az „oligarcháknak” – állítólag a korrupció letörése és a piac átláthatóbbá tétele érdekében – legtöbbjük csillaga leáldozott.
A fent leírt jelenséghez nem árt némi magyarázat. A centralizált szovjet gazdaságban, ahol a fogyasztói szektort elsorvasztották, az emberek csak különféle közvetítők és „ügyeskedők” segítségével juthattak hozzá a szükséges javakhoz. Amikor a magángazdaság legálissá vált, az ügyeskedők, akiket addig a társadalom aljaként kezeltek, hirtelen az élvonalba kerültek, iparbárók, bankvezérek lettek belőlük. A szovjet korszakban a jó képességekkel megáldott oroszok előtt számos más pálya nyílt, ami a zsidók előtt zárva maradt, utóbbiak kénytelenek voltak a mások által megvetett tevékenységekbe kezdeni. Ezek aztán hirtelen nagyon is irigylésre méltóak lettek, amit megnyíltak a piaci társadalom kapui. Az oligarchák azonban túl messzire mentek, és Borisz Jelcin személyéhez kötötték magukat. így mikor Jelcin ment, nekik is menniük kellett.
Demográfia
1989 és 2000 között – nem zsidó hozzátartozóikkal együtt – mintegy 1 220 ezer zsidó emigrált a FÁK államaiból Izraelbe és Amerikába (továbbá Kanadába, Németországba és máshová). Ha azt feltételezzük, hogy a nem zsidók a fenti szám 30 százalékát teszik ki, akkor 850 ezerben határozhatjuk meg a kivándorló zsidók számát. Az emigráció méreteit még jobban szemlélteti, ha tudjuk, hogy ez a szám az 1989-es népszámlálás során magukat zsidóknak vallóknak több mint a fele.
Az összes 1989 utáni kivándorló mintegy 70 százaléka (900 ezer fő) választotta új hazájául Izraelt, ahol csatlakoztak az 1971 és 1989 között alijázottak 170 ezer fős csoportjához. Így ma az orosz ajkú bevándorlók alkotják Izrael zsidó lakosságán belül a legnagyobb „etnikai csoportot”. Mintegy 337 ezer ex-szovjet zsidó vándorolt az Egyesült Államokba – ez nagyobb, mint a brit zsidóság összlétszáma. 137 ezren mentek Németországba, és számuk ma is növekszik.
Paradox módon ez a hatalmas méretű kivándorlás egybeesett a zsidó élet akadálytalan kibontakozásával. Noha a fiatalok és (talán) az ambiciózusabbak és tehetségesebbek hagyták el aránytalanul nagy számban az országot ma a FÁK országaiban 30 zsidó iskola működik (köztük számos izraeli tantervvel és izraeli tanárokkal), valamint 120 vasárnapi és kisegítő iskola. Az iskolák legnagyobb része az aljára készít fel.
Jelenleg negyven helyi zsidó újság kapható a piacon, megjelenik továbbá néhány regionális és egy országos lap is. Minden városban (még ahol csak pár száz zsidó él is) működik legalább egy kulturális egyesület.
A jótékonysági szervezeteket – melyek ma behálózzák a FÁK országait – az amerikai Joint állította föl, de egyre többet tart fönn közülük a helyi önkéntesek vagy éppen szakemberek gárdája. A haszidok által fenntartott intézményrendszer gyorsan növekszik és egyes helyeken már a zsidó élet központjává vált, főleg középkorúak és az idős korosztály számára. Több mint száz haszid rabbi dolgozik abban a közösségben, melyben 400-500 ezerre tehető az idősek száma. Közülük 200 ezer egyedül él, 50 ezren nem tudják elhagyni az otthonukat, hétezren pedig ágyhoz kötöttek. A haszidok munkáját mintegy hétezer önkéntes segíti. A szociális munka „növekvő iparág”, mivel az otthon maradottak jelentős része idős vagy szegény.
A pozitív fejleményektől elválaszthatatlanok a negatív jelenségek. Noha Oroszország és Ukrajna zsidósága, létszámát tekintve, a harmadik legnagyobb a világon, a közösség gyorsan zsugorodik a kivándorlás és a természetes fogyás következtében. Az utóbbi különösen szembetűnő. A zsidók létszáma Oroszországban 1897-ben ötmillió volt; 1939-ben ugyanennyi; 1970-ben 2.4 millió; 1989-ben 1.445 millió. Ma, becslésem szerint, mindössze 600 ezer zsidó maradt Oroszországban és Ukrajnában.
A 800 ezer kivándorlón túl a népességcsökkenéshez hozzájárul a vegyes házasság, az alacsony születésszám és a magas halandóság. Az 1988-as évben, az akkori Szovjetunióban a zsidó nők 48 százaléka, a férfiaknak pedig 58 százaléka lépett házasságra nem zsidóval. Ezen belül az orosz föderációban 70 illetve 60 százalék volt ugyanez az arány. 1996-ban Oroszországban a zsidó anyáknak 930 gyerekük született, ebből mindössze 289-nek volt zsidó az apja. A születések és halálozások aránya egy a tízhez, és ez az arány tovább romlik.
Politikai megosztottság
A szovjet korszakkal ellentétben ma teljes a vallásszabadság. Az érdeklődés azonban – főleg Oroszországban – igen csekély. A túlzó kifejezéssel „vallásos megújulásnak” nevezett jelenséget kívülről serkentik és pénzelik, főként a Lubavicsi és a Karlin-Sztolin haszidok, valamint a reformzsidó mozgalom közreműködésével. A modern ortodox és a konzervatív ágazat sajátos módon nincs jelen. A beszámolók szerint hetvenöt reformzsidó közösség található a FÁK országaiban; többségük kicsi, és csak néhány rabbijuk van. Ők „bennszülöttek”, akik a reformzsidóság londoni fellegvárában, a Leo Baeck College-ban végezték tanulmányaikat. A haszidokkal ellentétben azonban – mondja egyikük – „nekünk nincsenek olyan embereink, akik hajlandók lennének elutazni olyan isten háta mögötti helyekre is, mint Szibéria.”
A vallásos mozgalmak nagy iskolákat is fönntartanak, ám a gyerekek és szüleik túlnyomó többsége nem vallásos. Akik vallásossá válnak, azok túlnyomó többsége kivándorol.
A zsidók közötti megosztottságot ügyesen aknázza ki Putyin elnök. 1998 előtt Vlagyimir Guszinszkij, az Oroszországi Zsidó Kongresszus elnöke birtokolta a Média Moszt holdingot, az utolsó független média konglomerátumot, melynek érdekeltségi körébe tartozott több országos napilap, egy tévéállomás és egy népszerű rádiócsatorna. Az orosz nyilvánosságban egyedül ezek ütöttek meg kritikus hangot Putyin elnökkel szemben. Guszinszkijt azonban 2000-ben csalás vádjával őrizetbe vették. A hatósági akció idején Putyin, valamint a fő államügyész nem tartózkodott a városban, így kényelmesen moshatták kezeiket. Ám előtte való napon Putyin a Kremlben fogadta a Zsidó Közösségek Szövetsége nevű szervezet képviselőit. A szervezetet a Chabad mozgalom irányítása alatt áll. A Guszinszkij őrizetbe vételét követő napon a Szövetség bejelentette, hogy Oroszország főrabbijának választották meg Berl Lazart, az országban működő Chabad mozgalom fejét. A döntést nem befolyásolta, hogy ekkor már sok éve Adolf Sajevics volt a főrabbi dm birtokosa. Ő ugyanis az Oroszországi Zsidó Kongresszus elnökségében foglalt helyet, melynek élén Guszinszkij állott. Ekképp tehát Putyin, a vele készségesen együttműködő Chabad mozgalom segítségével mutatta meg, hogy – noha Guszinszkijt nem kíméli – nem antiszemita és neki is megvannak a maga „udvari zsidói”.
Mikor 2002 májusában George W. Bush amerikai elnök Moszkvába látogatott, félórásra tervezett Kreml-beli látogatását nyolc percre rövidítette, miközben a Chabad fennhatóság alá tartozó Korál zsinagógában a vártnál fél órával hosszabb ideig tartózkodott. Pészach előtt Putyin elnök másfél órát beszélgetett tizenöt, különböző városból érkezett lubavicsi rabbival. A beszélgetés során köszönetét mondott nekik azért, hogy „aktív részvételükkel elősegítik Oroszország integrációját a nemzetközi gazdasági életbe”. Az érdekházasság nyilvánvaló, kétséges azonban, hogy a Chabadon kívüli zsidó szervezetek meggyengülése hasznára lesz-e az oroszországi zsidóság egészének.
Hogyan látják magukat az oroszországi és ukrajnai zsidók?
1992-93-ban három orosz és öt ukrán városban végeztünk felmérést a zsidó lakosság körében. A mintába 3.300 zsidót vontunk be. A vizsgálatot 1997-98-ban ugyanekkora mintán megismételtük.
Táblázat: „Mi a legfontosabb feltétele annak, hogy valakit zsidónak tartsanak?
Amint a fentiekből látható a zsidóság mai oroszországi és ukrajnai felfogása szekuláris, a vallásnak nem sok szerep jut benne. Kevés válaszoló állította, hogy járatos a hagyományban, egyharmaduk pedig azt mondta, hogy semmit nem tud róla. Ez nem is meglepő, ismervén a zsidó vallásgyakorlás lehetőségeit a Szovjetunióban. Az azonban már elgondolkoztató, hogy 1992 és 1997 között nem növekedett, holott a vallásos szervezetek ez idő alatt igen aktívak voltak. Mindez azonban nem jelenti azt, hogy a kérdezettek hitetlenek, inkább azt, hogy vallástalanok. Számottevő részük hisz Istenben, de ezt nem köti össze a zsidóság szokásaival, hittételeivel.
Oroszországban a kérdezettek közel fele, Ukrajnában valamivel több, mint a fele hisz Istenben vagy hajlik a hitre. Oroszországban csak egyharmaduk, Ukrajnában egynegyedük mondta, hogy egyáltalán nem hisz.
Következő kérdésünk arra irányult, hogy megtudjuk, melyik vallást érzik magukhoz legközelebb állónak.
Figyelemre méltó, hogy-a kereszténységet mintegy harmad annyian választják, mint a zsidóságot.
Mint említettük, az oroszországi és ukrajnai zsidók minden kétkedés nélkül elfogadják a zsidóság szovjet eredetű, etnikai definícióját. Bizonytalanabbul viszonyulnak a zsidóság cionista, nemzetalapú értelmezéséhez. (Lenin és Sztálin határozottan állították, hogy a zsidóság nem nemzet.) Ekképpen az uralkodó felfogás a zsidóságnak egyfajta szűkkeblű értelmezése. Az oroszországi kérdezettek sokkal közelebb állónak érzik a városukban élő oroszokat, mint a grúziai vagy más kaukázusi zsidókat. Igen bizonytalanok abban, hogy egy csoportba tartoznak-e akár a belorusz vagy ukrajnai zsidókkal – holott az orosz zsidók felmenői ezekről a területekről érkeztek. Az ukrajnai kérdezettek körében a zsidó közösségi érzés erősebb.
A kérdezettek számára zsidóság biológiai kapcsolatot jelent, melyet származásukkal örökölnek – mindegy, hogy melyik szülőtől. A zsidó vallásjog szerinti betérés ezért számukra nem jelent feltétlenül belépést a zsidó közösségbe is – ellentétben a mindenhol másutt érvényesnek tartott zsidó hagyománnyal.
A zsidóság érzésen alapul. Ahogy számos válaszoló mondotta: „A zsidó nép (narod) részének érzem magam.” „Bensőséges kötődést érzek a zsidók iránt, úgy érzem, egy család vagyunk.”
Számos nyugati országban a zsidósághoz való kötődés – különféle szervezeteken, intézményeken keresztül vagy a filantrópia útján – nyilvánosan vállalható. Ezzel ellentétben a FÁK országaiban „a zsidóságot nem deklarálják a nyilvánosság előtt”. „Az ünnepeket otthon, lakásukban ünnepük az emberek.” Mindez a szovjet időszakra vezethető vissza, amikor szervezetek alapítása, zsidó jótékonyság vagy az ünnepek megtartása nyilvános helyen lehetetlen volt. így ma egy „jó zsidótól” nem várják el, hogy gyűlésen vegyen részt, zsinagógába járjon, ünnepi vacsorán jelenjen meg, zsidó neve legyen, mezuzát tegyen ki az ajtófélfára, kipát viseljen vagy Dávid-csillagot hordjon a nyakában.
A kérdezettek egy része számára a zsidóság bizonyos jellemvonások meglétét jelenti – noha nem ezek az identitás pillérei. Urbánus életmód, műveltség, intellektus, „decens viselkedés”, családi összetartás a gyakran említett jellemvonások. Az egyik gyakori vélekedés szerint a zsidókat úgy szocializálták, hogy másoknál jobban tanuljanak, keményebben dolgozzanak, mert csak így győzhetik le az útjukban álló nehézségeket.
A széteső szovjet rendszertől a zsidók – az én megfogalmazásom szerint – a „felszíni kultúrát” örökölték: érzéseket, emlékeket, közös – többnyire negatív – élményeket. Mindebből hiányzik a „mély kultúra”: a nyelv, a vallás, a hagyományok, szokások, ételek, zene, öltözékek, a közös lakónegyed. Vajon a „felszíni kultúra”, a „szimbolikus etnicitás” átörökíthető-e a következő nemzedékre? Hogyan lehet ezt a vékony szövetet nemzedékeken át tovább nyújtani, anélkül, hogy elszakadna? Másképp fogalmazva: megmaradhat-e a zsidóság a zsidó hagyomány vagy egy szekuláris kultúra nélkül, ha csupán emlékekre és belső érzésekre épül? Korántsem akadémikus kérdés ez – noha a tudósok is érdeklődnek iránta – hanem a posztszovjet zsidóság – és számos más zsidó közösség – túlélésének kulcskérdése.
Fordította Gadó János
* A szerző az Ann Arbor-i egyetem professzora. Fenti tanulmánya a „Pesti Súl”-ban (Visegrádi utca 3.) tartott előadás rövidített változata.
Címkék:2002-11