Concerto Ebraico
Concerto Ebraico
Nemrég jelentette meg a Hungaroton Classic cég Láng György szerzői lemezét, amely négy, hegedűre és zongorára írt karakter-darabot tartalmaz, valamint egy nagyszabású szimfonikus művet, a Concerto Ebraico címet viselő hegedűversenyt.
Láng György érdekes, sokoldalú ember volt, aki szerencsétlen korba, szerencsétlen helyre és még szerencsétlenebb identitással született. 1908 és ’76 között – amikor élt – Magyarország nem volt a legideálisabb hely az érvényesülésre egy zsidó művész számára. Láng György zeneileg jó iskolában nevelkedett: Kodály Zoltán növendékeként végzett a Zeneművészeti Főiskola zeneszerzés tanszakán. Utána sok mindennel próbálkozott, volt zenekritikus, írt színpadi kísérőzenéket, sőt operettszövegkönyvet is. 1940-ben jelent meg Johann Sebastian Bach pályafutásáról szóló regényes életrajza: A Tamás-templom karnagya. A könyv nagy sikert aratott, több kiadást ért meg, és Láng György neve főleg ennek révén vált ismertté. Miután Magyarország is belépett a második világháborúba, ő is végigjárta a szenvedések útját, mint annyi más zsidó kortársa: munkaszolgálatosként a keleti frontra, majd Mauthausenba vitték. Sikerült túlélnie a megpróbáltatásokat, de sorsának alakulása a háború után sem lett sikertörténet, nappal tisztviselőként dolgozott, este és éjjel komponált, írta színdarabjait, Beethoven-, Haydn-, Botticelli-életregényeit. Meg kell vallani: 1976-ban bekövetkezett haláláig a magyar zenei életben nem tartották számon zeneszerzőként.
A lemezen szereplő Concerto Ebraico több szempontból is érdekes mű. Elsősorban zsidó vonatkozásai miatt. Hallgatván a darabot, az emberben felvetődik a kérdés: van-e egyáltalán a más népekétől karakterisztikusan különböző zsidó zene? Az antik Zsidó Állam idejéből nem maradtak ránk írásban rögzített melódiák. Szabolcsi Bence professzor szerint a katolikus liturgia gregorián dallamai őrizték meg leginkább a bibliai kor ősi zsidó muzsikáját. A Jeruzsálemi Szentély pusztulása, a szétszóratás után a különböző helyekre került zsidó népcsoportok zenéje más-más irányba fejlődött. A Földközi-tenger vidékén élő, Spanyolországból elűzött szefárdokra elsősorban az arab zene hatott, a kelet-európai askenázokra pedig főleg az orosz. A XVIII. században új szint hozott a chaszidizmus elterjedése a kelet-európai régiókban. A XIX.-ben pedig már különbség mutatkozott az ortodoxok és a neológok templomi zenéje között is, az utóbbiak liturgiája nyugat-európai hatásokat fogadott magába. Nagyobb zsinagógákban a kórus orgonakísérettel olyan dúr-jellegű zenét is énekel, amit nehezen lehet specifikus zsidó muzsikának nevezni. Én a klezmer zenében is állandóan érzem az orosz, illetve az orosz-cigány hatást. Nos, Láng György hegedűversenyében az askenáz hagyomány két rétegéből merít, a templomi énekekből és a kelet-európai táncos jellegű zsidó népzenéből, amely az utóbbi évtizedekben klezmer néven lett igen népszerű.
A zsidó hegedűverseny ötlete még a háború alatt merült fel a zeneszerzőben, de a megkomponálására csak a felszabadulás után kerülhetett sor. A mű stílusa pedig – függetlenül annak zsidó zenei anyagától – nem felel meg annak a kornak, amelyben keletkezett. Gondoljuk csak el, Stravinsky, Schönberg, Bartók, Berg már évtizedekkel előbb mennyivel modernebb zenét írt! Láng körülbelül negyven éves volt, amikor ez a későromantikus darab, élete főműve keletkezett. Tehát itt nem arról volt szó, hogy egy öreg mester következetesen hű maradt ahhoz a stílushoz, amelyben egész életében komponált, hanem arról, hogy ő – kortársai ellenében – ezt az irányzatot választotta, önként kizárva magát a kor zenéjének fő áramlatából. A hegedűverseny is magán viseli a nyomait annak, hogy olyan zeneszerzőtől származik, aki nem rendszeresen foglalkozott alkotó munkával. A romantikus alapstílusba időnként bekerülnek modernebb harmonizálási és hangszerelési effektusok is, de ezek sokszor sután, nem szervesen illeszkednek be a mű zenei szövetébe. Több mint háromnegyed órás időtartamával kissé túlméretezettnek is tartom az egész kompozíciót. Azt sem érzem indokoltnak, hogy ennek – a versenyműveknél szokásos három helyett – négy tétele van, annál is inkább, mert a pluszként bekerült harmadik tételnek nincs játékos, scherzo-jellege, sőt, hangvételében nagyon hasonlít a táncos karakterű negyedik tételre. Nekem legjobban a mű második tétele tetszett, a benne megszólaló invenciózus, széles ívű érzelmes melódia valóban megragadja a hallgatót. Láng György versenyművének egyik legnagyobb erénye, hogy a szólóhegedű számára igen hálás játszanivalót kínál. A felvételből kiderül: a zeneszerző jól ismeri a hangszert, tudja, milyen fekvésben szól jól, és képes olyan szólamot írni az előadó számára, hogy az megcsillogtathassa virtuozitását is. A lemezen szereplő további négy, zongorakíséretes karakterdarab ugyancsak a komponista hegedű iránti vonzódását bizonyítja. A Faun halála, az Őszi dal, A tücsök szerelmi dala és a Kecses virág Láng fiatalabb éveiből való, és Wieniawski, Sarasate és Kreisler hasonló jellegű műveinek példáját követi.
Az előadók közül elsősorban Rásonyi Leilát kell kiemelni. A jeles hegedűművésznőnek – aki maga nem zsidó – nagy érdemei vannak zsidó zeneművek interpretálásában és népszerűsítésében. A hegedűversenyt is mély átéléssel, temperamentumosán, szép hangon és biztos technikával adta elő. A Magyar Rádió és Televízió Szimfonikus Zenekarának élén Ury Mayer erős kézzel irányította az együttest. A karakterdarabokban a szólistát Mayer Erika érzékeny alkalmazkodással kísérte.
Kertész Iván
Címkék:1999-09