BUDAPEST – “A centrumban vagyunk”
Budapest
A 22-es busz lassan kanyarodik fel a Budakeszi úton. Az egyik kanyar után meglepetésszerűen bukkan elő a semmiből a Lauder Javne Zsidó Közösségi Óvoda, Általános, Közép- és Szakiskola ultramodem épülettömbje. Az épületegyüttes uralkodik környezetén, és nem megbújni akar mögötte. A piros és fehér színek mögött pedig ott helyezkedik el az oktatási központ hatalmas üzeme. A falak mögött az utóbbi évek egyik legnagyobb szabású magyarországi pedagógiai kísérlete zajlik. Az iskola mindenféle szempontból a centrumban van. A nemrégiben elkészült, és az iskola történetét taglaló CD-n a Dés László és Geszti Péter által szerzett lauderes dalt a gyerekek adják elő: a legmodernebb pr-eszközökkel reklámozott oktatási intézmény a szabadelvű magyar zsidóság egyik legnagyobb szimbóluma és egyben teljesítménye.
A The Ronald S. Lauder Foundation által finanszírozott iskola nemrégiben ünnepelte tízéves fennállását. Az oktatás 1990-ben kezdődött meg a város három, egymástól távol lévő és nem éppen iskolafunkciójú épületében. A munkát az tette lehetővé, hogy a fővárostól – Székely Gábor közreműködésével – 99 évre ingyen bérbe kapott telken álló iskola megépítését Ronald S. Lauder ötmillió dollárral finanszírozta, de némely szülő is hozzájárult az építtetés költségeihez azzal, hogy a mezüzék felhelyezésének „jogáért” árverésen licitáltak. Végül 1996 tavaszán avatták fel a Budakeszi úton elhelyezkedő épületegyüttest, amelyben 24 tan- és szaktanterem, több ezer kötetes könyvtár található. Az alapítvány továbbra is vállalja a fenntartás oroszlánrészét, míg kisebb részben a szülők által fizetett tandíjak és az önkormányzati támogatás fedezik a működtetés költségeit.
Az iskola több szempontból is modern: minden igényt kielégítő tornacsarnok, számítógépes terem és több modem labor is található a falai között.
Az oktatás is szándékoltan más, mint a többi iskoláé. Az intézmény formailag egy hagyományos iskolának felei meg, hiszen a hároméves óvodai, a hatéves általános iskolai, és a szintén hatéves középiskolai program nem idéz fel semmi rendkívülit. Az intézmény azonban nagy súlyt fektet a személyiség egészének fejlesztésére, és ennek megfelelően a differenciált és esetorientált nevelésre. Így az általános iskola első három éve a felkészülést segíti elő, és a tanárok mellett speciális pedagógus is foglalkozik a lemaradókkal. A középiskolában pedig egyre inkább a specializáció kerül előtérbe. A kezdetekkor az iskola különféle alternatív oktatási módszerek terepéül szolgált, mára viszont az intézmény visszavett ebből a kezdeti lendületből és a hagyományos tanár-diák kapcsolat felé mozdult el.
Szeszler Anna főigazgató elmondása szerint 27 osztályban (16 évfolyam) 683 gyermek tanul, és az 1999-ben végzettek több mint 80%-át felvették valamely magyar vagy külföldi felsőoktatási intézménybe, például az International Business Schoolba. A gyerekek alapítványi hozzájárulásként évi 150 000 forintot fizetnek. A tanárok a szokásos közalkalmazotti bér mellett kutatási ösztöndíjat is kapnak, ezért komolyabb feladatokat is kell végezniük.
Mint már mondottuk, ez az iskola több szempontból más, mint a többi oktatási intézmény. Például külön értékelési rendszert vezettek be: az iskola elemi tagozatán nincs osztályzás, hiszen – amint az intézmény tájékoztatója állítja – „…az esetek többségében a korai ’beskatulyázás’ gátolja a gyermek és a pedagógus hatékony együttműködését”. Természetesen értékelnek: negyedévenként szülői megbeszéléseket és félévenként írásbeli szöveges értékelést adnak a tanárok. Később pontozással, majd százalékokkal minősítik a gyerekek tevékenységét. A középiskolában már szövegesen és osztályzatokkal is értékelnek. Minden oktatási formában ügyelnek arra, hogy a szülőkkel folyamatos legyen a kapcsolattartás.
Az iskolában egyfajta önigazgatási szerv is működik, a diákönkormányzat, amely már az elemi iskola negyedik-hatodik évfolyamán kezd üzemelni. Működik még az osztályonként egy szülővel funkcionáló szülői tanács, és az iskolaszék, amelyben a kuratórium, a szülők, a diákok és a pedagógusok képviselői vesznek részt. Az intézmény saját naptárat is kiad, amely szintén nem szokványos: a hónapokat a lauderes gyermekek rajzai színesítik, és napról napra közük az iskolai programokat, a várható pályázati tervektől a napi tennivalókig bezárólag.
A budapesti Lauder-iskola mindig is híres volt liberalizmusáról, nyitottságáról, így (a legtöbb Lauder-intézményhez hasonlóan) zsidók és nem zsidók felé egyaránt nyitott. Bár ma a nem zsidó diákok aránya csökkent, az iskola továbbra is nyitott a más identitású gyerekek felé. Zsidó tárgyakat és héber nyelvet heti 4-5 órában oktatnak, de ezeket az ismereteket speciális, integrált tanterv keretében tanítják. A tanterv szerint a magyar- és történelemóra vagy éppen az énekóra keretében is tanulnak bibliai és más zsidó ismereteket. 1999-től kezdve az iskola bevezette a már máshol is alkalmazott TAL-AM héber tanítási programot.
Az iskolában nemrég alakult meg a diákok kutatócsoportja, melyet az L. A. Pincus Jewish Education Fund for Diaspora nevű szervezet támogat. A tanulók ennek keretében fotókiállítást szerveztek helyreállított zsidó temetőkről és budapesti holocaust-túlélőkkel készítettek videointerjúkat.
Az iskolában Bar Micvó és Bat Micva szertartásokat is tartanak, sőt az épület néhány alkalommal még esküvőnek is helyt adott. A szertartások színtere az auditórium, mely ezen alkalmakkor zsinagógaként üzemel. Pészachkor maceszt sütnek, a sátoros ünnepkor pedig étkeznek és tanulnak a sátorban is. Ezek a momentumok is arra utalnak, hogy a zsidóságot az iskola nem merev szabályrendszerként képzeli el, hanem élménnyé kívánja tenni.
Az iskolában felkészült pedagógusok foglalkoznak a fogyatékos gyermekekkel. Feladatuknak érzik, hogy ne taszítsák el azokat, akiket máshol nem szívesen fogadnának. Az iskola a művészeteket is támogatja, Balla Margit rendezésében a Javne Színház bemutatta Judit és Holofernész marionettfigurákkal lejátszott történetét.
Az iskolában több mint negyven gyermek tanul zenélni és – a szülők közreműködésével – zenei tagozat felállítását tervezik.
A pesti Lauder Iskola jól kifejezi a legnépesebb közép-európai zsidó közösség, a magyar zsidóság identitását: fontosnak tartja a zsidó hagyományokat, de leginkább a modem világ követelményeinek kíván megfelelni.
Címkék:2000-09