Barátok, ellenségek, társtettesek
(Kertész Péter: A Komlós, Ulpius Ház, 2002, 471 old, 1980 forint)
Néhány nap elég volt rá, hogy befaljam Kertész Péter Komlós Jánosról született tarka kötetének közel ötszáz oldalát. A szövegfolyamokká szerkesztett, közel háromtucatnyi, napjainkban készült interjú mellett Komlós saját írásművei, korabeli vissza- és megemlékezések, kritikák és Gerő András történész egyszerre lendületes és tömör, lényegre törő – bár a könyv egészének hangvételétől meglehetősen elütő – tanulmánya segít a nyolcvan éve született, két évtizede halott Komlós személyiségének megértéséhez.
Nekünk, a hetvenes években született generációnak Komlós és kora jobbára homályos emlék a gyerekkorunkból, vagy a „királyi tévé” archívumából előásott, nosztalgikusságában „sokkoló” retró. Komlós alakjához mi (teljesen logikátlanul, csak a kortársság okán) a Tévétornát, az iskolatejet, az úttörők Honvédelem-napi akadályversenyét, Takács Marikát, a majálist, a Havanna rumot kötjük. Lemaradva Komlós fénykoráról, de halovány emlékeket még előásni képesen úgy olvashatjuk ezt a különös és izgalmas kötetet, mint a tanáriból kicsempészett osztálynaplót a nagyszünetben.
Komlósról ugyanis – kevés kivételtől eltekintve – meglepő oldottsággal szinte minden fontos, őt közelebbről ismerő egykori és mai tisztelője, egykori tisztelője, mai megvetője (a variációk száma, úgy tűnik, végtelen) vallomást tesz. Nem hiányoznak sokan, de azok nagyon: nem szólal meg a „komlósi főmű”, Hofi Géza – aki a kötet szerkesztésének lezárása idején élt még – pedig, sejthetően kevesen tudhattak Komlósról többet őnála. E visszautasításról Kertész színes, kedvcsinálónak igazán ragyogó előszavában ugyanolyan őszintén és részletesen ír, mint Sándor Györgyéről. Az ember sóhajtozik és pislog, megismerkedve e két történettel, de a könyv végére járva valamit már elkezd érteni. Kertész Péter kötete igazi kordokumentum: nem csak a hatvanas, hetvenes, nyolcvanas éveké; legalább annyira pontosan ábrázolja az azokkal kezdeni alig valamit képes napjainkat. Éppen csak megfésülten és pont emiatt oly „ropogósan” publikált interjúinak alanyai számos aspektusból nyilatkoznak róla. Tanulságos megfigyelni az ismétlődéseket, a kliséket (Rabbiképző, ÁVÓ, alkoholizmus stb.), az elvarratlanságokat (Komlós és Latinovits szimbolikus konfliktusa, amelyről a könyvben rengeteget beszélnek, éppen csak azt nem tudjuk meg mi, nem-kortársak, hogy mivel bántotta meg Komlós a színészfejedelmet). Az emlékezők szinte kivétel nélkül, páratlan formátumú személyiségként jellemzik a címszereplőt, személyiségét alapvetően, korán belül értelmezik és értékelik. Egyetlen kivételtől eltekintve a Kádár-kor újságíró- és színházi-bölényei ők, akik már egy, a „műintézményt”, az ÁVÓ-t megjárt, leszerelt (múltja e szeletét rejtegető) Komlóssal találkoztak, pályatársai lehettek a Magyar Nemzetnél, Népszabadságnál, Mikroszkóp Színpadnál, Rádiókabarénál. A távoli múlt egyetlen tanúja Schweitzer József főrabbi: a kötet első visszaemlékezése az övé. Komlós gimnáziumi osztály- és Rabbiképzős évfolyamtársa tárgyilagosságában megrendítő, méltóságteljes és informatív (furcsa, milyen ritkán jut eszébe az embernek ez a két szó együtt a könyv további emlékezéseinek olvastán) szövegfolyama a történet első fejezetének stabil pillére. Hogy mi történt Komlóssal a Rabbiképző és a Magyar Nemzetes korszaka közt, jelesül és konkrétan az ÁVÓ-nál, arról csak részinformációkkal és találgatásokkal találkozunk. Ez érthető is: egykori államvédelmis, még élő és beszélgetésre is hajlandó kollégát nyilván gyakorlatilag lehetetlen volt találni.
Személyes adalék: valahogy úgy esett, hogy A Komlós című könyvet pár huzamosan olvastam Esterházy Péter Javított kiadásával. Nem volt ritka, hogy a két történet egyszerre rám nehezedő súlya alatt a szó szoros értelmében fulladozni kezdtem. A hazai közéletben mostanság oly gyakran emlegetett, szekrényből kidőlő csontvázak esetét hihetetlenül nehéz kezelni, hihetetlenül nem tudjuk(-ják) kezelni. A titkok, a színfalak mögötti játszmák, rejtett életek-történetek nyilvánosságra hozatalának nincsen alternatívája. Az ismeretlen fölött napirendre térni lehetetlen. A ki nem tudódott bűnre feloldozást kérni és adni nem lehet. Több megszólaló is eljátszik a gondolattal: mi lenne Komlóssal napjainkban, ha megéri nyolcvanadik születésnapját. Marton Frigyes szerint ebbe a „gengszterváltásba” „belehalt volna”. A világnézetét drámai ütközőpontokon meg-megváltoztató, az „Ügyből” egyesek szerint már a hatvanas évek végén kiábrándult, nagyműveltségű kulturális „pártdzsentri” talán visszatalált volna zsidóságához a rendszerváltás idején (vagy hajnalán), mint oly sokan. Tudjuk jól: a mindenkori hatalomhoz tartozás és a mindenkori üdvözítő hatalmi eszmerendszerben való hit nem feltétlenül jár együtt; sem diktatúrában, sem demokráciában. A beérkezett kabarettistaként a Goldmark-teremben könnyek közt tapsot köszönő Komlós fejében addigra már talán lejárt a szocialista eszmekor szavatossága. Talán nem. „Ami vele történt, az egy létező zsidó sors” mondja a kötetben Schweitzer József. A mondatban a „létező” szón van a hangsúly, talán pont súlytalansága miatt. Komlós sorsa lehetett, mert a kor, személyisége predesztinálhatta rá. Választhatott volna másféleképpen is. A futószalagról viszont nem nyílnak keresztutcák – legfeljebb rendszerváltás idején. Bukni, kegyet veszteni lehetett és megőrizni bizonyos alapmorált. Hogy a „rendszer feszültségcsökkentő szelepjének” lenni morálisan minek minősült, annak megítélésében a könyv segít, de meg sem kísérel igazságot tenni. Válasz nincs, vallomások vannak. És egy kor, amelynek alakítói számára talán még van remény rá, hogy egyszer megértsék, miben voltak közreműködők – ha meg akarják érteni utólag egyáltalán. A többieknek marad a nosztalgia, vagy az utálkozás. A később születetteknek pedig még sok olyan tisztázásra törekvő, értékes munka, mint Kertész Péteré.
Címkék:2003-02