Az üllő és a kalapács között
A dél-afrikai zsidók helyzete
NELSON MANDELÁNAK, az Afrikai Nemzeti Kongresszus (ANC) vezetőjének szabadon bocsátása vegyes érzelmeket váltott ki a zsidóságból Dél-Afrikában. Nem mintha az ottani zsidók nem támogatták volna fenntartás nélkül, hogy az oly sokáig elnyomott fekete többség kapja meg alapvető emberi jogait. Az sem kétséges, hogy a dél-afrikai zsidóság örömmel várja egy faji megkülönböztetéstől mentes, demokratikus rend eljövetelét. Ugyanakkor azonban saját létérdekeire is tekintettel kell lennie.
A dél-afrikai fehér nacionalisták „radikális zsidónőnek” mondották Helen Suzmant, az apartheid rendíthetetlen ellenzőjét, aki mint a törvényhozás tagja, 36 év óta küzdött a parlamentben – sokszor csak egymagában – a fajvédő rendszer ellen, a reformokért, és hosszú éveken át Mandela szabadságáért is. Amikor a fekete politikus végre elhagyhatta börtönét, Suzman nem utolsósorban abban a reményben üdvözölte, hogy Mandela megálljt tud majd parancsolni a militáns Pán-Afrikai Kongresszus veszélyes fantasztáinak.
A politikai türelmetlenség ugyanakkor másfelől is fenyeget. A hajdani búr telepesek utódainak, az afrikaanereknek a neonáci szellemű szervezete, mely a feketék előtti „totális kapituláció” miatt átkozza Dél-Afrika elnökét, tüntetésein a zsidók és Izrael ellen is hangoskodik. „Hitlernek igaza volt, a zsidók mind kommunisták” – harsogták ezek a tüntetők, miközben elégették az izraeli zászlót.
A dél-afrikai fehéreknek nem okvetlenül kell fajvédőknek lenniök ahhoz, hogy némi aggodalommal tekintsenek a jövőbe. Nem minden ok nélkül tarthatnak attól, hogy ha a feketék teljesen átveszik a hatalmat, a virágzó gazdaságú országban a Harmadik Világ jól ismert, de gyászos példáit követve egyfajta marxista diktatúrát hoznak létre, mely a gazdaságot lezülleszti. Félhetnek attól is, hogy mint „idegenek”, állandó támadások céltáblájául szolgálnak majd, ám máshová aligha tudnak elvándorolni, hiszen nincs más hazájuk, mint Dél-Afrika. A zsidók e tekintetben előnyösebb helyzetben vannak: Izrael mindig kész befogadni őket.
A dél-afrikai zsidók most az üllő és a kalapács közé kerültek. A fehér nacionalista jobboldal azt veti szemükre, hogy helyileg és nemzetközileg a feketék mellett álltak ki, a sötétbőrű forradalmárok viszont „szuperkapitalistáknak” tekintik őket, akik az elnyomott fekete többség rovására gazdagodtak. Desmond Tutu, a Nobel-békedíjas fekete érsek ismételten úgy nyilatkozott, hogy a zsidóknak meg kell majd fizetniök az árát, hogy a fehérek hatalmi gépezetének képezték részét. Tutu nemrég világosan a palesztinok mellett és Izrael ellen emelt szót.
Színre lépett Dél-Afrikában egy feketékből álló iszlám közösség is, amelyet a szaúdiak pénzelnek. A zsidóknak ezt is figyelembe kell venniök. Mert habár Izrael mindig is egyértelműen az apartheid ellen foglalt állást, ezek a muzulmánok mégis a „cionista állam” ellen izgatják a feketéket és más színes bőrűeket, mondván, hogy Izrael kollaborál a dél-afrikai kormánnyal és népirtást követ el a palesztinokon. A valóság ezzel szemben az, hogy az apartheid államgépezetét arab olajjal kenték, és miközben Európa meg Amerika gazdasági bojkott alá helyezte Pretoriát, a fekete-afrikai országok élénk kereskedelmet folytattak vele.
Dél-Afrikában megismétlődhetnek bizonyos kelet-európai jelenségek: amint kibontakozik a demokrácia, úgy juthatnak szóhoz különféle, jobb- és baloldali antiszemiták. A dél-afrikai zsidók ezért a kezük ügyében tartják a bőröndöket. A fiatal zsidó értelmiségiek már korábban a külföld felé fordultak. Nagy kérdés, hogy a lakosság minden elnyomott csoportja számára valóban demokratikus és szabad országgá tud-e válni az apartheid Dél-Afrikája.
(Az Allgemeine Jüdische Wochenzeitung nyomán)
Címkék:1990-05