Az iraki agresszió két vetülete
Kijózanodás az izraeli baloldalon
Ma Kuvait, holnap Izrael – mondta nemrég az izraeli televízióban egy palesztin, és ezzel azt fejezte ki, amit a megszállt területek lakosságának nagy többsége nyilvánvalóan gondol. Az Ad Nadva című kelet-jeruzsálemi arab hetilapban közzétett közvélemény-kutatási adatok szerint a megkérdezettek 84 százaléka nagy arab hősnek tartja Szaddam Huszeint, 60 százalékuk pedig helyesli Kuvait lerohanását.
A jövő fejleményei szempontjából elgondolkodtató, hogy a tömeg e lélektanilag érthető, de teljesen irracionális magatartásával egyezőleg a palesztin vezetés, a PFSZ és maga Arafat is Szaddam Huszein pártját fogja. Mi több, olyan emberek, mint Abdel Vahab Daravahe, a kneszet egyik arab képviselője, szintén „Bagdad oroszlánját” magasztalják, fölszabadítóként dicsérik, és eszük ágában sincs elhatárolni magukat az olyan jelszavaktól, mint amilyet a galileai Kafr Kanában lehetett olvasni izraeli arab tüntetők transzparensén: „Sose félj, Szaddam, áraszd el őket méreggel és gázzal!”
Ehhez mérten szinte mérsékeltnek tűnik a jeruzsálemi palesztin újságíró-szövetség elnökének nyilatkozata. Radvan Abu Ajjas szerint Szaddam akciója nem agresszió, csupán a pánarab gondolat megvalósulásának a kezdete. Ha Iraknak sikerül katonai erőegyensúlyt létrehozni Izrael ellenében, úgy ezzel gyorsan rákényszerítheti a zsidó államot a békekötésre a palesztinokkal – hirdeti Abu Ajjas.
Az izraeli békeaktivisták és baloldali értelmiségiek körében mélységes csalódást okozott a mértékadó palesztin vezető köröknek ez a magatartása, hiszen évek óta a PFSZ-szel folytatandó párbeszéd mellett kardoskodtak. Egyik legismertebb képviselőjük, A. B. Jehósua elmondta, hogy „fájdalommal és zavarodottan” veszi tudomásul, hogy a palesztinok Szaddam Huszein mellé állnak. Ez – folytatta Jehósua – mély szakadékot idéz elő a párbeszédre hajlandó palesztinok és az izraeli békeaktivisták között. Az izraeli közvélemény megnyeréséért évek óta fáradozó békemozgalom eredményeit a palesztinok néhány nap alatt semmivé tették – panaszolta. Keserű csalódásának adott hangot a „Békét most” mozgalom is; nyilatkozata szerint nagyon megcsappantak az esélyei az izraeli és a palesztin nép békés együttélését célzó párbeszédnek.
Ugyanígy vélekedik Elazar Granot, a baloldali Mapam-párt elnöke. A |PFSZ eljátszotta a lehetséges partner szerepét az Izrael és a palesztinok közti megbékélés folyamatában – állítja Granot, és hozzáteszi: Valóságos katasztrófa, hogy a palesztinok hosszú ideig alig találhatnak majd partnert, ha tárgyalóasztalhoz akarnak ülni.
A különböző kommentárok egybehangzóan rámutatnak, mennyire fölfoghatatlan és sajnálatos, hogy a palesztinok önmaguk ellen dolgoznak mostani magatartásukkal. Granot szerint a palesztinok válaszúihoz érkeztek, és mint már annyiszor történelmük legutóbbi időszakában, ezúttal is hibásan választottak. Josszi Szárid, az izraeli polgárjogi mozgalom ismert képviselője megállapítja: Azok, akik képesek ilyen mértékben ártani saját érdekeiknek, komolytalanok. „Tíz vagy húsz évvel forgatták vissza az események kerekét – ezért haragszom” – mondja Szárid, majd azzal végzi, hogy nem érzi magát becsapottnak, sem hazugság áldozatának. Nincs „szerelmi bánata”, mert sohasem hitt a palesztin vezetőknek, azt azonban hitte, hogy eljutottak az érettségnek arra a fokára, amelyen képesek fölfogni saját érdekeiket és föladni fantazmagóriáikat. Nem azért, mert annyira szeretnek bennünket, hanem mert kezdik belátni, hogy sohasem tudják megvalósítani ezeket a fantazmagóriákat. Josszi Szárid szerint a béke ügye hosszú időre megfeneklett, talán egy fél emberöltő is eltelik, míg újra kimozdul a holtpontról.
Ám hallatszanak olyan hangok is, amelyek figyelmeztetnek: nem szabad lemondani a párbeszédről. Sulamit Aloni azt a meggyőződését hangoztatja, hogy új békekezdeményezésekre van szükség, Jael Dajan pedig kijelenti, hogy felelőtlenek azok az írók és politikusok, akik többé nem akarnak tárgyalni a palesztinokkal.
Bármiképp alakuljanak is azonban Izrael és a palesztinok kapcsolatai, Arafat helyzete az öböl körüli vihar után aligha lesz ugyanaz, mint korábban. Josszi Szárid szerint a PFSZ elnöke történelmi hibát követett el azzal, hogy Szaddam mellé állt, és e hiba ódiumától nem szabadulhat. Arafat katapultálta magát a békefolyamatból, vele bajosan számolhatnak azok az izraeli politikai körök, amelyek komolyan törekszenek a megoldásra. És Nyugat-Európa? Ha már kevésbé fogja érezni azoknak a gazdasági és morális sebeknek a sajgását, amelyeket közel- keleti politikájával ütött magán, ugyan lesz-e kedve ismét Arafat lába elé teríteni a vörös futószőnyeget?
Guido Frei
Jeruzsálem (Jüdische Rundschau)
II.
A számlát a palesztinok fizetik
A palesztinok körében csillapulóban van az iraki támadás miatti mámoros lelkesültség. Ha tapsoltak Szaddam Huszeinnek, amikor az bejelentette, hogy igazságosan szétosztja a kuvaiti uralkodócsalád olaj- nyereségből felhalmozott roppant vagyonát, újabban kezdik fölismerni, hogy az Öböl körüli válság költségszámláját nekik is benyújtják.
Az öböl vidékén körülbelül negyvenezer palesztin vendégmunkás dolgozott, egyedül Kuvaitban harmincezer. Családjaik Ciszjordániában és a gázai övezetben élnek, és rászorulnak a pénzre, amit embereik a megszállt területeken működő bankok és pénzváltók útján hazautalnak számukra. Évente mintegy 140 millió dollár folyt be a vendégmunkásoktól, az Öböl térségéből pedig kereken 250 millió (ennek 70 százaléka Kuvaitból). Ezekből az összegekből 1,8 millió ember tudott házakat építeni, iskolákat és kórházakat fenntartani, különféle szociális intézményeket létesíteni.
Kuvait megszállása után az iraki katonák kifosztották az ottani bankokat, a kuvaiti dinárt a leértékelt
iraki valutához igazították, és megtiltottak minden pénzátutalást. A palesztinok, akik évek munkájával szerzett megtakarításaikat kuvaiti bankokban helyezték el, arra ocsúdtak, hogy minden anyagi eszköz nélkül állnak, és kezdhetik elölről a gürcölést. Ha azt remélték, hogy hamarosan hazatérhetnek, menyasszonyt vehetnek maguknak és elkezdhetik házuk építését, most hiába lapozgatják értéktelenné vált betétkönyveiket.
Ciszjordániai intézmények és kórházak számára is érkezett Kuvaitból évi 30-40 millió dollárnyi támogatás és adomány. Ez sem jön tovább. Az öböl menti emirátusokból vagy 120 millió dollár folyt; be évente a palesztinokhoz, akik most méltán tartanak attól, hogy Szaúd-Arábia, Abu Dhabi, Katar és Oman is elzárja ezentúl a dollárvezeték csapját, miután Ciszjordánia hálátlan lakosai hősként ünnepelték az iraki elnököt. Márpedig mindezt az elmaradó jövedelmet Bagdad nemigen fogja pótolni: Irak erősen eladósodott ország, és minden dinárra szüksége van, hogy élelmezhesse éhes lakosságát.
Az ENSZ által Irak ellen elrendelt kereskedelmi zárlat keretében Ciszjordánia és Gáza izraeli köz- igazgatási vezetői megtiltották a helyi mezőgazdasági és ipari termékek kivitelét Jordániába. Ez az ország ugyanis nem csatlakozott az embargóhoz, sőt szorosan együttműködik Irakkal.
A palesztinok eddig évi 40-50 millió dollár értékben exportáltak a megszállt területekről friss zöldséget, citrusféléket, olívaolajat, konzervet. Ennek 70 százaléka az Öböl-menti emirátusokba ment. Most fennáll a veszély, hogy jordániai kereskedők Irakba irányítják mindezt az árut, ezt pedig Izrael okvetlenül meg akarja gátolni. Palesztin vállalkozók és kereskedők műanyagtermékeket, textíliát, ruházati cikkeket is exportáltak Ciszjordániából, valamint – álcázó címkével vagy minden címke nélkül – izraeli gyártmányú egyéb iparcikkeket is. Ezek az üzletemberek most kénytelenek más piacok után nézni.
A megszállt területeken működő izraeli közigazgatás mintegy tízezer palesztin vendégmunkás hazatérésére számít; ezek a munkát keresők tömegét fogják gyarapítani. Eddig meglehetősen jómódúnak számító palesztin családok egyik napról a másikra a szociális segélyre szorulók listájára kerülnek.
Az intifáda politikai vezetői most kezdik felfogni, hogy Kuvait lerohanásával egy korszak ért véget számukra is. A PFSZ-nek is van oka az aggodalomra: az Irak által fenyegetett Öböl menti államok nem fogják elfelejteni Arafatnak, hogy Bagdadot támogatta, és ez bizonyára megmutatkozik majd a PFSZ-nek nyújtott pénzbeli támogatásuk összegén. A palesztin vendégmunkások lába alatt ezekben az országokban is forrósodik a talaj: abba a gyanúba kerültek, hogy az iraki diktátor ügynökei. Sokuktól már meg is vonták az ott-tartózkodási engedélyt.
Joseph Canaan
(Jüdische Rundschau)
Címkék:1990-11