Az évszázad műkincsrablása
Úgy tűnik, hogy a jóvátételért folyó harc 50 év múltán végre a zsidók javára dől el. Siker siker után: először az alvó számlák, majd a rabolt és tömbökbe beolvasztott arany, majd az életbiztosítások és a Volkswagen-gyár kényszermunkásai… dollár százmilliók cserélnek gazdát, ezúttal az igazságosság irányában.
A háború előtt dr. Arthur Feldmann ügyvéd és gyáros volt Brünnben, és vagyonát részben arra fordította, hogy festményeket és rajzokat vásároljon egyre gyarapodó házi gyűjteményébe. Élete során mintegy 800 képet gyűjtött össze. Volt ezek között Tiziano, Dürer, Watteau, Van Dyck és sok más régi mester műve, köztük Leonardo egy tanítványának rajza is. A németek 1939. március 15-én kora reggel vonultak be Brünnbe. Kész listával rendelkeztek a gazdag zsidókról. Már reggel 10-kor elvitték Arthur Feldmannt és feleségét, és zárolták a villájukat. Helyette kényszer-lakhelyet jelöltek ki számukra a városban, de nemsokára innen is tovább vitték őket, a hírhedt Spilberk-erődbe. Arthur Feldmann a szörnyű kínzásokat nem bírta tovább és szívrohamban meghalt. Feleségét néhány évvel később Auschwitzban pusztították el.
Arthur Feldmann unokája, Uri Peled Tel-Avivban él. A gyűjtemény egy része katalogizálva volt, a katalógust ma is őrzi. Az egyes képek átlagos ára mai áron körülbelül 800.000 dollár. A katalógusban 590 kép szerepel … Peled apja már az ötvenes években elkezdte a kutatást a képek után. Kiderült, hogy a nácik „eladták” a gyűjteményt az általuk kreált „Cseh-Morva Protektorátus” kulturális hatóságának, amely 129 képet átadott a brünni Morva Képtárnak megőrzésre. A képek ma is megvannak. Peled ügyvédei tanácsára megszerezte a cseh állampolgárságot, hogy legalább ezeket visszakaphassa. A cseh kormány ennek ellenére visszautasította kérelmét.
Claude Monet híres, 1904-ben festett képe, a „Vízililiomok” a caeni múzeum tulajdonában van és nemrég kölcsönadták a bostoni Szépművészeti Múzeumnak. A kiállítás óriási siker, eddig 550 000 látogatót vonzott. A háború előtti tulajdonos, Paul Rosenberg utódai azonban most bejelentették igényüket a festményre. A kép becsült értéke 10 millió dollár. (Paul Rosenberg, aki 1959-ben hunyt el, a háború előtti Párizs legnevesebb műgyűjtője és műkereskedője volt. Öt Monet volt a tulajdonában, amelyeket 1941 szeptemberében elkoboztak tőle a németek, több száz más műkinccsel együtt.)
Most egy éve nyílt meg a londoni Királyi Művészeti Akadémia kiállítása, ahol a Monet-festmény lett volna az egyik fő attrakció, de a londoni művészetimádók – nagy csalódásukra – ezt a képet ott már nem láthatják. A „Vízililiomok” visszakerült a caeni múzeumba mindaddig, amíg a végső döntés meg nem születik.
Az új idők szelei
A háború után mintegy ötven évig „szunnyadt” az elrabolt műkincsek ügye. A birtokon belül lévők természetesen nem szóltak, az érintett zsidók pedig vagy nem éltek már, vagy a szovjet uralom alatt álló területeken tengették életüket. Néhány évvel ezelőtt azonban ezen a téren is nagy változások történtek. A Zsidó Világkongresszus (ZsVK) képviselői elkezdték piszkálni az ügyet, és megkezdődött a jogos kárpótlásért való küzdelem.
1998 telén hallatlan dolog történt. Robert Morgenthau, Manhattan kerületi ügyésze lefoglaltatott két Egon Schiele-festményt, amelyet egy helyi – a Modem Művészetek Múzeumában megrendezett – kiállításra küldött el egy osztrák múzeum. A jogi aktusra két amerikai család bejelentése nyomán került sor, akik azt állították, hogy a két festményt szüleiktől rabolták el a háború alatt. A per még folyik.
1987-ben egy chicagói milliomos, Daniel Searle vásárolt egy szép Degas-festményt és felakasztotta irodája falára. Nem volt szerencsés lépés: egy holland bankár, Fritz Guttmann lánya az irodában felismerte a képet, amely a háború előtt az apjáé volt és beperelte a milliomost. A salamoni döntés a bíróságon kívül született meg: a művet egy múzeumban helyezik el és alatta feltüntetik a volt és a mostani tulajdonos nevét is …
Az egyik leghíresebb detektív az ügyben a Németországban született amerikai Willi Korte. Mind a Schiele-festmények, mind a Degas-vászon eredetének felkutatásában ő segédkezett. Körte és a hasonszőrű „detektívek” szorgoskodása aggodalmat ébreszt a világ műkereskedőiben, akik között – mily kínos – számos zsidó is akad. A múzeumok eddig a műkincsek eredetének firtatása nélkül vásároltak műveket, de ennek a gyakorlatnak mára vége. Egyesek azt javasolják, hogy minden mű maradjon abban a múzeumban, ahol van, de mellette tüntessék fel, hogy a háború előtt és alatt kinek a tulajdonában voltak és mi lett a további sorsuk. Mások szerint minden művet vissza kell juttatni a jogos tulajdonosnak – annak, akitől azt a németek egykor elrabolták.
Az USA külügyminisztériuma által kezdeményezett és egy évig tartó előkészítés után rendezett decemberi világtanácskozás A holocaust korszakának vagyoni kérdései címet viselte, ezzel egyértelművé tette egyes államok képviselőinek próbálkozásával szemben, hogy a népirtás áldozatairól van szó, nem pedig általában a hitleristák törvénytelenségeiről vagy a kommunista diktatúra károsultjairól. Ilyen széles körű, negyvennégy ország részvételével tartott konferenciát még nem rendeztek vagyonjogi kérdésekről.
A tanácskozást az amerikai külügyminiszter, Madeleine Albright nyitotta meg a washingtoni Külügyminisztérium épületében. Figyelmeztette a több mint 40 ország képviselőit; a XX. századot úgy kell lezárni, hogy a holocaust még nyitott pénzügyi kérdései végre megoldást nyerjenek. Meg kell nyitniuk levéltáraikat, vissza kell adniuk a zsidó tulajdont, és minden bejelentett igénnyel foglalkozniuk kell. „A haláltáborokban elpusztított családok életbiztosításait ki kell fizetni, a varsói múzeum falairól letépett festményeket fel kell kutatni, a porig rombolt csehszlovákiai zsinagógáért kárpótlást kell fizetni. Mindez a ma élő nemzedékek erkölcsi kötelezettsége” – mondta Albright asszony. Nem felejtett el megemlékezni a holocaust által elpusztított nagyszüleiről sem.
A konferenciára érkező delegációk közül többet miniszter vezetett, s a szakemberek mellett jó néhány küldöttségben helyet foglalt az adott ország zsidóságának képviselője is. Meghívtak zsidó nemzetközi szervezeteket is. A Zsidó Világkongresszus tizenhárom tagú küldöttségében ott volt Israel Singer főtitkár, Edgar Bronfman elnök és Ronald S. Lauder. Utóbbiak fontos feladatot is kaptak: Bronfman azt a bizottságot vezeti, amely ebben az évben felkutatja az Egyesült Államokba került, egykor zsidóktól elorzott vagyonokat, Lauder pedig annak a bizottságnak áll az élén, amelyhez minden érintett ország beküldi majd a műkincsekkel kapcsolatos vizsgálatok eredményét, s ezeket együttesen hozzák nyilvánosságra.
Szakbizottságban, plenáris ülésen foglalkoztak az 1933-45 között kötött, de soha ki nem fizetett vagyon- és életbiztosításokkal. Ezek feltárása ugyan általában kezdeti stádiumban van, biztosítási szakemberek szerint azonban a kártalanítás nem marad el, mert a várható kötelezettségek jelentéktelenek, mint például a trieszti Generali, a Dresdner Bank, vagy a holland biztosítók esetében.
Tárgyaltak a holocaust történetének oktatásáról, és a tragédiában alig érintett svédekről kiderült, hogy a felvilágosítást igen hatásosan végzik; a román küldöttség pedig bejelentette az azóta már életbe lépett rendelkezést, amelynek alapján az általános iskoláktól az egyetemekig szerepel a tantervben a Soá megismertetése.
S mivel a fenti témával, valamint a német hadiüzemek kényszermunkásainak kárpótlásával idő hiányában nem foglalkoztak kellő súllyal, javaslat hangzott el, hogy 1999-ben vagy 2000-ben e kérdésekről rendezzenek újabb konferenciát. A lengyel küldöttek bejelentették, hogy nemzetközi párbeszédet szorgalmaznak az egyházak és hitközségek elkobzott vagyonának visszaszolgáltatásáról, a svájciak pedig arról kívánnak eszmét cserélni, hogy az interneten folyó antiszemita uszításnak miként lehetne útját állni.
Oroszország a fekete lyuk?
Amikor a szovjet csapatok megszállták Németország és Európa keleti felét, a nácik gondosan felhalmozott műkincseit válogatás nélkül elszállították Moszkvába és Leningrádba. Azzal érveltek, hogy a mintegy félmillió szobor és festmény „hadizsákmány”, azaz valamelyes jóvátétel azokért a mérhetetlen károkért, amit a németek esztelen tombolása okozott a Szovjetunióban 1941 és 1944 között.
Az oroszok alaposan meglepték a washingtoni konferenciát, amikor küldöttjük bejelentette: Moszkva teljes mértékben együttműködik és hajlandó felkutatni és visszaadni azokat a műkincseket, amelyeket a Vörös Hadsereg a náciktól szedett el, és amelyek egykor bizonyíthatóan a nácik áldozatainak a tulajdonában voltak. Stuart Eizenstat amerikai külügyminiszter-helyettes, a konferencia szervezője maga is elismerte: az orosz bejelentés „valódi áttörés”.
De a szakértők óvatosságra intenek. A duma 1998 áprilisában törvényt fogadott el, amely szerint az ilyen irányú igényeket csak kormányok nyújthatják be, egyének nem. Ráadásul minden egyes aktust a dumának kell jóváhagynia, külön törvényt alkotva minden egyes esetre. A törvény különbséget tesz a valaha Németországhoz tartozó műkincsek és a más országokból elrabolt műkincsek között is. Az igények benyújtásának határideje 1999 novembere, bár az oroszok a jelek szerint ezt hajlandóak meghosszabbítani. A washingtoni konferencián Oroszországot Valerij Kulisov, az orosz művelődési minisztérium jóvátételi osztályának vezetője képviselte. Kulisov szerint „sok mű eredeti tulajdonosa ismeretlen, azaz nem feltétlenül volt a holocaust áldozata. A műkincsek listája még különben sem készült el.” Az orosz múzeumokban és gyűjteményekben körülbelül 200 000 „hadizsákmány” műkincs pihen.
Eközben a moszkvai magyar nagykövetség kultúrtanácsosa, Mayer Rita bejelentette, hogy Magyarország beadja igényét azokra a műkincsekre, amelyek a háború előtt jeles zsidó családok tulajdonában voltak és jelenleg Oroszországban találhatók.
Mayer Rita szerint az örökösök élnek: vagy egyének, vagy a magyar zsidóság egésze. A műkincsek egy része a Magyar Nemzeti Bankból vitték el, ahová a magyar zsidóknak 1944-ben le kellett adniuk értéktárgyaikat. Igen sok értékes darab Adolf Eichmann gyűjteményéből származik, aki 1944 végén távozott Magyarországról.
1933 és 1945 között Franciaország szenvedte el a legnagyobb veszteséget: a rabolt kincs zöme innen eredt Az olyan nagy gyűjtök, mint Paul Rosenberg, David David-Weill, Adolf Schloss, vagy a Rothschild család gyűjteményei a Jeu de Paume képtárba kerültek, ahonnan 1941-1942-ben csak Göring 600 művet emelt ki a saját gyűjteménye részére. A zsidóktól elkobzott „degenerált” – értsd: impresszionista, modem, vagy zsidó festőktől származó – műveket a nácik eladták svájci műkereskedőknek, akik nem kérdezték semmit. Minek is kérdezték volna, hiszen tudták jól… A németek a háború alatt közel 100 000 műkincset raboltak el francia zsidóktól. Ezek közül 61 257 a háború után visszakerült Franciaországba. 45 441 tételért jelentkezett a tulajdonos vagy örököse, akik azokat vissza is kapták, 2.058 tételt francia múzeumok vettek át megőrzésre és 13 758 tételt elárvereztek.
A francia elnök, Jacques Chirac szerint ha egy művet nem követel vissza senki, akkor annak mindenképpen az országban kell maradnia. Párizs régi zsidónegyede, a Marais ad otthont a Judaika Múzeumnak, ahol többek között 27 olyan mű is látható, amelyet bizonyíthatóan a németek koboztak el tulajdonosaiktól 1940-ben, de amelyekért eddig senki nem jelentkezett. A francia zsidók képviselője szerint az lenne a legjobb megoldás, ha a francia állam megvásárolná a műveket és a vételárat kifizetné a párizsi hitközségnek, amely azt egy alapítványba helyezné, amelynek feladata lenne a fiatal nemzedékek felvilágosítása a nácik által elkövetett szörnyűségekről, a holocaust történetéről és az emberi jogok védelmének szükségességéről.
A Rembrandt-ügy nyomán most a cseh kulturális minisztérium is elrendelte, hogy júliusig mérjék fel, hány úgynevezett „gyanús” eredetű műtárggyal rendelkeznek. (Azt a minisztérium nem állítja, hogy a műtárgyakat vissza is adják az esetleges igénylőknek.) Az új idők jeleként hajlandóak voltak érdemben foglalkozni a fent említett Uri Peled kérelmével is. A cseh zsidóság szóvivője szerint amennyiben nincs élő örökös, a művek maradjanak a múzeumban, csak írják melléjük ez a mű egy olyan zsidó tulajdona volt, akit a holocaust során gyilkoltak meg.
Amikor 1996-97 fordulóján tetőzött az elhallgatott bankszámlák botránya, Svájcban először kezdték feszegetni, vajon van-e az országban nácik által rabolt műkincs. Akkor bízta meg a kulturális minisztérium Thomas Buomberger történész-újságírót egy átfogó vizsgálattal, amelynek egyes eredményeit Washingtonban a svájci delegáció közzétette.
Egy héttel a konferencia után jelent meg Buomberger összefoglalója könyv alakban, Svájc és a lopott kulturális értékekkel folytatott kereskedelem a II. világháború idején címmel. A szerző a várakozásokkal ellentétben a svájci közgyűjteményekben egyetlen igazolatlan származású műre sem bukkant, bár azt is megírja hogy sok közhivatal, így a szövetségi bíróság irattára zárva maradt előtte.
Felsorolja azonban azokat a zürichi, luzerni, lausanne-i, genfi galériatulajdonosokat, akik a nácikkal, többek között Hitler és Göring beszerzőjével üzleteltek a háború alatt. Szerepel a könyvben egy bizonyos Adreina Schwegler Torre, aki 1944-ben Berlinből hét vagon képzőművészeti alkotással érkezett Svájcba. Buomberger szerint ezeket az asszony a háború kezdetén azzal csalta ki tulajdonosaiktól, hogy megőrzi számukra, majd áldozatait feljelentette a Gestapónál. A festményeket Svájcban 1947-ig zárolták, akkor felszabadították, s azokkal Schwegler Torre Zürichben haláláig kereskedett, nyomuk azonban nem maradt. A könyv írója a háború óta működő műkereskedők anyagával, könyvelésével is meg akart ismerkedni, de az érintettek – egy kivételével – ez elől elzárkóztak.
A londoni The Daily Times Buombergertől eltérő megállapításra jutott: szakemberek felmérése szerint Svájcban a gyanús eredetű műkincsek értéke tízmilliárd font.
Ausztriában a háború utáni kormányok minden felelősséget elhárítottak az Anschluss utáni korszak törvénytelenségeiért. Nem átallották még azt is kijelenteni, hogy a panaszokkal a „Német Birodalomhoz” kell fordulni. Csupán az ingatlanokat, földbirtokokat, az esetleg épen maradt gyárakat adták vissza tulajdonosaiknak.
Ez az elutasító álláspont évtizedeken át változatlan maradt, míg a ’90-es évek elején meg nem nyíltak a közgyűjtemények az állományok eredetét firtatók előtt. A washingtoni konferenciára készülve pedig törvény született a kutatás elősegítésére, sőt a parlament egy ezzel foglalkozó bizottságot állított fel. A törvény szerint a tíz tartomány és minden közintézmény köteles megnyitni archívumát, és súlyos büntetéssel fenyegeti azokat, akik dokumentumokat semmisítenek meg.
Létrehoztak egy nemzeti alapítványt, amelybe az elrabolt, de tulajdonos nélkül maradt műkincsek kerülnek, s amely alapítvány fölött az osztrák hitközségnek, a ZSVK-nak, a Zsidó Restitúciós Világszervezetnek (WJRO) és a Claims Conference-nek felügyeletei joga lesz.
Az Ausztriai Zsidó Hitközségek Szövetsége a törvényt üdvözlő nyilatkozatában fenntartásait is hangoztatta. Az osztrák zsidóság elválja, hogy a kutatók rendszeresen hozzák nyilvánosságra az árjásításkor elrabolt műkincsek utáni kutatásaik megállapításait. Tartsanak akár a kutatóbizottságban, akár a hitközség székházában félfogadást, ahol az érdekeltek számára információkat adnak, s meghallgatják azok útbaigazításait a kutatáshoz. A nyilatkozat helyteleníti, hogy az elárvult műkincsek állami alapítványba kerüljenek, mert az a zsidó közösséget illeti meg.
Rablás Magyarországon
Washingtonban nyolctagú delegáció képviselte Magyarországot. Okkal voltak ott, hiszen az itteni műgyűjtők, köztük nagyszámú zsidó, pótolhatatlan károkat szenvedett. Az iparosításban meghatározó szerepet játszó és meggazdagodott zsidóság jeleskedett a műgyűjtésben. A legértékesebb galériával báró Herzog Mór Lipót rendelkezett, akinek tulajdonába Corot, Courbet, Manet, Degas, Renoir, Cézanne, Gauguin alkotásai mellé hat Greco- és öt Goya-kép is került.
A II. világháború kitörésekor megkezdték a képzőművészeti alkotások, antik ékszerek, érmék, faliszőnyegek, ötvösremekek menekítését; biztonságosnak a bankok, pénzintézetek páncélterme látszott. Azokban valóban a műkincsek ezrei vészelték át a háborút és a német megszállást.
1944-ben jelentős zsákmányra tett szert a Szépművészeti Múzeumban tanyázó, zsidó műkincseket rekviráló magyar kormánybizottság. Az oda szállított keleti tárgyakat továbbadták a budapesti Kelet-ázsiai Művészeti Múzeumnak, míg a begyűjtött többi értéket (pontos leltára ma is megvan az Országos Levéltárban) a múzeum saját anyagával együtt Ausztriába hurcolták. 1945-ben, alig megsarcolva, az egész szállítmány hazatért. Ezek többségét tulajdonosaik visszakapták, akik azonban akkor akadályozva voltak, azok vagyonát az elpusztultakéval egyetemben a múzeum bekebelezte.
Kivételes szerencse kísérte a Kelet-ázsiai Művészeti Múzeumba került anyagot, az ugyanis épségben átvészelte a viharos időszakot. A zsidóktól elorzott tárgyak ma is az Andrássy úti palotában láthatók. Az 1944-es eredeti leltár rendelkezésre áll!
A legnagyobb veszteség a háború végén következett be. Különleges szovjet katonai osztagok hatoltak be a bankokba, és elhurcolták az azokban talált letéteket (lásd Szombat, 1996/6.: Kétszáz tóra mint hadizsákmány; 1997/2.: Újabb „hadifogoly” műkincsekre bukkantak).
Nemrégiben hagyta el a nyomdát dr. Mravik László művészettörténész katalógusa, amelyben az elveszett műkincsek következetes kutatója a Magyarországról a Szovjetunióba került (ezeket részben Németországban szerezték meg, Eichmann kommandójának budapesti zsákmányából) műkincseket mutatja be, megnevezve egykori tulajdonosaikat. A 48 károsult közül 34 zsidó. Az albumot januárban számos példányban kiküldték Washingtonba, a Lauder-bizottság számára.
1972-ben, egy Brezsnyev-látogatás után 15 festmény érkezett vissza Moszkvából, s került a Szépművészeti Múzeumba és a Nemzeti Galériába. Az utóbbi akkori főigazgatója, Pogány Ö. Gábor értesíteni akarta a Magyarországon élő tulajdonosokat, köztük Laub Gyula főorvos, a budapesti hitközség egykor befolyásos személyiségének özvegyét, de gesztusát a felügyelő miniszter letiltotta. Ma az remélhető, hogy már a legközelebbi jövőben Andrássy Gyula gróf örökösei négy, báró Hatvany Ferenc jogutódja egy festményhez jut.
Washingtonban a magyar delegációt dr. Visy Zsolt, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának helyettes államtitkára vezette. A világtalálkozón elhangzott felszólalásában ismertette a magyar kárpótlási törvényeket, majd beszámolt az 1992-ben létesült magyar-orosz restitúciós bizottság tevékenységéről, amelyben a magyarok célja a hadizsákmánynak nem tekinthető műkincsek és más elhurcolt tárgyak, például a Sárospataki Kollégium könyvtárának visszaszerzése. (A konferencián Ronald S. Lauder azonban a magyar közgyűjtemények zsidó eredetű darabjaira is emlékeztetett.)
A washingtoni tanácskozás után néhány héttel felkerestük a helyettes államtitkárt, hogy megtudjuk: a konferencia kezdeményezéseinek megfelelően milyen intézkedések történnek. Visy professzor elmondta, hogy felgyorsítják a restitúciós bizottság munkáját – az utoljára 1997-ben ülésezett. Remélhető, hogy az oroszokra is hatott a konferencia, delegációjuk vezetője, Valerij Kulikov ottani találkozásukkor ígéretet tett a műkincsek után kutatók munkájának megkönnyítésére.
Itthon a múzeumoknak és képtáraknak március végéig ellenőrizniük kell a gyanús, nem bizonyítottan törvényes eredetű festményeket, szobrokat. Ennek elvégzésére öt-hat személyt főállásban alkalmaznak. Tavasszal felállítanak egy bizottságot, az értékeli majd az összegyűlt anyagot és kijelöli a további tennivalókat. Az utóbbi hónapokban mind többen jelentkeznek különféle listákkal, kérik vissza állítólagos tulajdonaikat, a kutatás nekik is választ ad.
Azzal a hírrel kapcsolatban, hogy a több minisztérium hatáskörét érintő kutatás összehangolására kormánybiztost neveznek ki, a helyettes államtitkár közölte: erről még nincs döntés.
Megkérdeztük dr. Gecsényi Lajost, az Országos Levéltár főigazgatóját is, hogy valóban nyitott-e az intézménye, vagy vannak-e még tilalmak a kutatással szemben. A főigazgató a legteljesebb támogatását ígérte, de felhívta a figyelmet arra, hogy sok dokumentum még a Pénzügyminisztérium irattárában van, s nem tudományos kutatásra van szükség, hanem csupán feltáró munkára, amelynek legjobb ismerői maguk a levéltárak munkatársai, tehát őket kell a feladattal megbízni.
Sokan feltették a kérdést, hogy a téma legjobb hazai szakértője miért nem volt Washingtonban a magyar delegáció tagja? Mravik László pesszimista. Szerinte az itthon fellelhető gazdátlan műkincsek sorsának rendezését is sokan és sokféle módon akadályozzák, és nem vár gyorsabb előrehaladást Moszkvában sem.
Az amerikai külügyminisztérium meghívott vendégeként vett részt a konferencián és tartott előadást a biztosításokkal foglalkozó bizottságban dr. Földi Tamás közgazdász, a Politikai Tanulmányok Intézete Alapítvány igazgatója. Ő optimista. Szerinte a konferencia megrendezésével az amerikai kormányzat nem tekinti feladatát befejezettnek, hanem az ügyet a nemzetközi fórumokon ébren tartja, morális nyomás várható, a Lauder-bizottság számon kéri a kutatási eredményeket, és közzéteszi az elorzott műkincsek listáját… Véleményét támasztja alá az a meg nem erősített hír, hogy Eagleburger volt államtitkár a közeljövőben felkeres számos országot a vissza nem adott műtárgyak ügyében. Látogatása Budapesten is várható.
Rajki András – Várai Emil
Címkék:1999-02