“Az életet egy perccel sem szabad megrövidíteni” – Don Levy az eutanáziáról
„Az életet egy perccel sem szabad megrövidíteni”Dov Levy az eutanáziáról
A halacha és az orvostudomány metszéspontján álló, vitatott kérdéskörről a zsidóság kivételével a többi, nagy vallás már kialakította hivatalos álláspontját.
A Dov Levy modern ortodox rabbival készített beszélgetés során kiderült, hogy a zsidóság már évezredek óta foglalkozik a „kegyes halállal” kapcsolatos teológiai kérdésekkel.
Az eutanázia görög szó, mely „kegyes halál”-t jelent. A méltóságteljes, kíméletes halál alapvető érték a zsidóság számára is, ám az eutanázia esetében rögtön felmerül a kérdés, kinek a szempontjából „kegyes” ez a fajta halál? Tényleg a haldoklóval, vagy inkább a környezetével „kegyes”? A következő kérdés orvosi szempontból vethető fel: a hippokratészi eskü során ugyanis minden gyógyító felesküdött arra, hogy mérget még kérésre sem adhat be pácienseinek. Számukra az életmentés kötelező feladat. Vajon mivel indokolható az eutanázia? Hiszen igaz, hogy véget vet a szenvedéseknek, ám az is igaz, hogy ezt gyilkossággal éri el. Végül felmerül az a metafizikai kérdés is, hogy jogában áll-e egy orvosnak az élet kioltása, hiszen ezzel egy másik ember élete felett ítélkezik. Az életet I-ten ajándékozza, és csakis ő veheti el.
Az ember kómában, vagy önkívületben szinte félember. Ha engedélyezzük, hogy ilyen állapotban „el lehessen tenni láb alól”, a következő lépésben akár egy bűnöző megölését is engedélyezhetnénk. Végül, ilyen alapon, akár – indoklás nélkül is – bárkit megölhetnénk, aki nem tetszik nekünk. Volt példa a történelemben arra, hogy egy vezér dönthette el, hogy ki értéktelen: Hitler hetvenezer embert öletett meg csak azért, mert testi vagy szellemi fogyatékos volt. Tehát végzetes kimenetelű lehet a társadalom szempontjából, ha a rendszer bármelyik pontján engedélyezzük, hogy felboruljon az együttélés harmóniája. Az élet posztulátum, mely önmagában hordozza a létezés jogát. Ezért, ebben a kérdésben nem szabad logikai argumentációt felállítani.
A következő kérdés az volt, honnan veszi bárki a jogot ahhoz, hogy más ember élete felett ítélkezzen?
A Talmud Szanhedrin traktátusában (74) Raba1 azt mondja: ein dochin nefes mipnei nefes „ki mondta, hogy véred pirosabb a másik ember vérénél?” Tehát, ki értékesebb a másiknál, és milyen alapon döntünk köztük? Az Örökkévaló előtt minden ember egyenlő értékű élőlény.
Ugyanakkor tórai szabály a haba le orgeha haskem lehorgo is: „ha megtámadnak, és életveszélybe kerülsz, akár a támadó élete árán is megvédheted magad.” Egy társadalom életének „egyensúlyi állapotában” egyenértékűek az emberek. De ha egy gyilkos fölborítja a harmóniát, mindenkinek jogában áll védekezni. Egyébként erre hivatkozva engedélyezi a halacha a harctéri védelmet az izraeli hadseregnek, vagy a jom kippuri háború idején a legnagyobb ünnep megszegését. Rambam2 is azt mondja: milhemet micva: „ha a nép élete veszélyben forog, a veszélyforrást el kell hárítani” – s ebbe akár a támadás is belefér.
A Talmud Bava Mecia traktátusa (62) arról szól, hogy mi a teendő, ha két ember majd szomjan hal a sivatagban, de csak egyiküknek van egy kulacsnyi vize, mely egy ember életének megmentésére elegendő. Ben Ptora3 szerint „el kell felezniük a vízkészletet akkor is, ha mindketten belehalnak, hogy egyikük se élje át a másik halálát”. Rabbi Akiva4 viszont azt mondja: „éljen testvéred veled, életednek elsőbbség jár, mint testvéred életének”. Ebből a történetből sok halachát lehet kikövetkeztetni.
Ha a kórházban két beteg van, de az orvosság csak egyiküknek elég, akkor az élvez elsőbbséget, aki életveszélyben van. Bonyolultabb a helyzet, ha mindketten életveszélyben vannak. Rabbi Akiva azt mondta: igya meg a vizet a tulajdonosa. Ebből arra következtethetünk, hogy két ember közül azé az elsőbbség, akié a gyógyszer. Még akkor is, ha a másik ember van életveszélyben. Ha nem a betegeké, hanem a kórházé a gyógyszer, annak jár az életmentő adag, aki elsőként érkezett. Az orvosnak tehát nincs megadatva a mérlegelés hatalma.
További kérdést vet fel egy talmudi eset a Szanhedrin traktátusban (73): „ha valaki a szemed láttára fuldoklik a tengerben vagy a folyóban, köteles vagy megmenteni”, mert a Tóra azt írja: lo tamod aldam reeha: „ne állj felebarátod vérén”- ez pontosan azt jelenti, hogy ne állj félre, hanem segíts rajta. A kérdés itt az, hogy milyen áron köteles az ember a másik életét menteni? Például egy hozzátartozó köteles-e feláldozni a veséjét a beteg megmentéséért? Rav Baz5 szerint „buta jámbor” az, aki másokért veszélyezteti a sajátját. Joszef Karo rabbi6 kommentárjában, a Keszef Mishéban7 viszont a Jeruzsálemi Talmudot8 idézi, amely azt tanítja, hogy az ember „köteles segíteni még akkor is, ha ezzel veszélybe sodorja magát”. Joszef Karo rabbi a Sulhan Aruchban (amit később írt), viszont az eset tárgyalása során már nem idézi a Jeruzsálemit. A Sulhan Aruchban három féle döntési lehetőséget sorolnak fel: ha csak ötven százalékig valószínű, hogy megmentheti a fuldokló életét, ne veszélyeztesse a saját életét. Ha nem tud úszni, ne ugorjon a fuldokló után, hanem keressen más megoldást a megmentésére. Csak akkor ugorjon utána, ha kis mértékben veszélyezteti magát. Tehát egy veszélyes agyműtétre csak akkor kerülhet sor, ha biztosra vehető, hogy segíteni fog.
Az eutanáziára vonatkoztatható a Talmud Avoda Zara egyik traktátusa (18) is: mikor Hanina Ben Teradion rabbit9 elfogták a rómaiak, halálra kínozták. Forró parazsat és égő fadarabokat tettek a testére, a szíve köré pedig nedves rongyokat, hogy lassabban érje a halál. Tanítványai kérlelték, nyissa ki a száját, hogy gyorsabban meghaljon. Nem így tett, mivel I-ten adta az életet, ezért úgy is veszi el, ahogy jónak látja. Végül úgy halt meg, hogy egy római katona levette szívéről a vizes rongyokat. Rögtön felmerül a kérdés, hogy miért engedte a rongy levételét, ha a száját nem volt hajlandó kinyitni? Ezzel kapcsolatban több vélemény is van. Egyrészt az embernek nincs joga meggyorsítani a haldoklását. Másrészt viszont el lehet görgetni az akadályokat a halál útjából. A Sulhan Aruch (Jore Dea; 339)10 szerint a haldoklót nem szabad megérinteni, még a szemhéját se szabad lezárni, mert meghalhat, és gyilkosságnak számít, ha csak egy percet is elveszünk valaki életéből. Rema11 viszont azt mondja, hogy a haldoklót a nyelvén lévő só, vagy a szomszédból átszűrődő zaj, tehát „mesterséges” körülmények tartják életben, a „hasarat hamonea” elve alapján ezeket az akadályokat meg lehet szüntetni.
Az eutanáziára vonatkozóan ezekből a történetekből azt tanulhatjuk, hogy egy halálos beteg esetében két lehetőség adódik: az aktív vagy a passzív eutanázia. Hollandiában 1993 óta évente 5-10 ezer embert gyilkolnak meg aktív eutanáziával, mesterséges beavatkozással. Ezt a zsidóság elutasítja. A Sulhan Aruch viszont bizonyos körülmények, és feltételek mellett engedélyezi a passzív eutanáziát. Ha fenntartják a természet által megkívánt életszükségleteket – tehát ételt, italt és oxigént kap a beteg -, de tiszta tudattal lemond a kezelésről (például nem akar kemoterápiát kapni), azt abba lehet hagyni. A kezelés beszüntetése elsősorban attól függ, hogy mennyire áll közel a páciens a halálhoz, és hogy mesterségesen tartják-e életben. Haldokló zsidó betegeknél rabbikból és orvosokból álló bizottságok döntik el, hogy mikor engedélyezhető a kezelés beszüntetése, ám erről éles viták vannak. Csak akkor nem kell mesterségesen életben tartani valakit, ha a szíve, az agya vagy a vérkeringése már nem működik. Moshe Feinstein rabbi12 például három könyvében is foglalkozik a témával. Két helyen is úgy vélekedik, hogy csak akkor beszélhetünk mesterséges életben tartásról, ha sem a szív, sem az agy nem működik. Másutt viszont azt írja, hogy már a klinikai halál elég: tehát ha nem működik az agy, és már nem saját erejéből lélegzik az ember. A legkomolyabb viták a szervátültetésnél folynak: a rabbik amellett kardoskodnak, hogy várjanak húsz-harminc percet a biztos halálig, az orvosok szerint viszont a késlekedés felesleges, mert fél óra elteltével már nem lehet felhasználni a szerveket.
Kevésbé súlyos esetekben azonban egyértelműen tiltják a passzív eutanáziát, például egy tüdőgyulladásos betegnek kötelező antibiotikumot és penicillint adni. Zalman Nechemia Goldberg rabbi13, akinél Jeruzsálemben a rabbi vizsgámat letettem, sokat tud a témáról, tőle hallottam például, hogy egy vesebeteget kötelező mesterséges vértisztítóval ellátni, hiszen ezzel tíz-tizenöt évig is elélhet még. Ám ha egy rákos beteg veséjére húzódik a betegség, nem kötelező a rendszeres kezelés, mert valószínűsíthető, hogy így is-úgy is meg fog halni, és a vese-betegség utólagos szövődmény, akadály a halál felé vezető útban. Tehát a természetes kezelést folytatni kell, de a rendkívüli beavatkozás nem kötelező, a „hasarat hamonea” elve alapján, mely azt mondja ki, hogy az akadályokat el lehet gördíteni a halál elől.
Ehhez a témakörhöz tartozik a Talmud Sabbat traktátusa, mely szerint „ha egy haldokló hever a romok alatt, még a sabat megszegése árán is ki kell húzni, (még) akkor is, ha tudni lehet, hogy csak egy órát fog élni.” A zsidóság számára tehát nem döntő tényező egy haldokló életben tartásánál, hogy életét mennyivel hosszabbítják meg. Csak az számít, hogy az illető mit akar: élni szeretne-e még – mint valószínűleg a romok alatt heverő ember – vagy sem.
Mindebből azt tanuljuk az eutanáziával kapcsolatban, hogy bár az ember nem birtokolja az életét, haldoklása során joga van úgy dönteni, hogy elgörgeti – vagy elgörgetteti – a mesterséges akadályokat a halál elől. Végül a Maszechet Avot-ot (4:29), az Atyák Bölcsességét idézem: az újszülöttek meghalnak, a halottak újra életre kelnek, az élők megítéltetnek… „Ne hallgass rossz ösztöneidre, mert a sírba se menekülhetsz – akaratod ellenére teremtettél, akaratod ellenére születtél, akaratod ellenére élsz, akaratod ellenére halsz meg, és akaratod ellenére kell majd számot adnod a Királyok királya előtt.”
Lejegyezte: Margit Patrícia
Jegyzetek
-
Talmudi amora (rabbi), a 3-4. századból.
-
Maimonidész, más néven Rambam (1134-1205) Spanyolországban született, majd Egyiptomban élt, rabbi, filozófus és orvos.
-
Egyesek szerint ez egy álnév az általános példa kedvéért.
-
Talmudi tanaita (rabbi) a misnai korszakból (i.e. 150 – isz.-200). 132-ben a Bar Kochba lázadást támogatta, s ezért mártírhalált halt.
-
Rabbi David Ben Zimra (Spanyolország 1479 – Jeruzsálem 1573) közben Egyiptomban élt. Halachikus könyve a mai napig is mértékadó.
-
A 16. században Tzfaton élt, a Sulhan Aruch, a halaha egyik zsidó törvénykönyvének szerzője
-
Rabbi Joszef Karo Maimonidesz-kommentárja
-
Jeruzsálemi Talmud Tiberiáson 425-ben jelent meg. A Babiloni Talmud 525-ben jelent meg. Ez utóbbi ma már elterjedtebb.
-
Tanaita rabbi, részt vett a rómaiak bálványimádó kultusz-törekvéseivel szembeni ellenállásában
-
A halachikus kódkönyv négy egységének egyik része, mely a kósersággal, vágással, halállal, temetéssel stb. foglalkozik
-
Rabbi Mose Isszerlesz (1525-1572) Krakkó, a Sulhan Aruchot Európában meghonosította és lábjegyzetekkel látta el. Míg a szefárd közösségek Joszef Karo eredetijét követik, addig az askenázok elfogadták Rema kiegészítéseit.
-
Az Egyik leghíresebb 20. századi halachikus szaktekintély, Oroszországban született, Amerikában élt és Jeruzsálemben temették el, jesivája nagyon híres.
13 A jeruzsálemi Beit Din Hagadol (Rabbinikus Nagytanács) és a talmudi enciklopédia bizottságának tagja
Címkék:2003-09