„Az élet nem paradicsom, hanem paradoxon” – Interjú Dov Levi modern ortodox rabbival
Interjúalanyunk eddig a Wesselényi utcai Amerikai Alapítványi Iskola vallási igazgatóhelyetteseként volt ismert, aki a Visegrádi utca 3. alatt működő Pesti Súl modern ortodox közösség imádkozásait, közös tanulásait is vezette. Dov Levy, akinek szülei Magyarországról vándoroltak Izraelbe, s maga is anyanyelvi szinten beszél magyarul, a nyáron Izraelben ortodox rabbivizsgát tett.
A Pesti Súlban tartott Soloveitchik-előadásaidon azt tapasztaltam, hogy széles körű vallásos tudásod világi műveltséggel párosul. Milyen háttérrel tehet szert erre az ember?
Vallásos házból való vagyok: a szüleim, a környezetem és az iskoláim mind vallásosak voltak. Édesapám tipikus magyar ortodox házból származik, olyan híres rabbiknál tanult, mint Reb Jojlisch, a szatmári rabbi, a nagyapám meg Rugasz Habojszem Grünwald huszti rabbi diákja volt. Hitvallásom mégis a modem ortodoxia lett, a Tora im Derekh Erec. A Tóra és a „világi élet” összhangjában hiszek. Számomra a Tóra-tanulás mellett mindig is fontos volt a „modern”, „világi” szakma űzése, ezért is diplomáztam pszichológiából. Ez a filozófia egyébként alapvetően német, Samson Raphael Hirsch rabbi dolgozta ki a 19. században. Kimondatlanul a magyar ortodoxia is ezt az elvet követte, az utóbbi időkben eszerint élnek az emberek.
Te hol sajátítottad el a modern ortodox gondolkodásmódot?
– Szüleim a hatvanas években vándoroltak ki Izraelbe, én már Petach Tikvában születtem. A tel-avivi Jesivat Hajisuv Ha Hadasban tanultam Reb Idl Kolodetzkinél, aki Reb Simen Skop tanítványa volt. Ez nem volt tipikus jesiva, mert reggeltől délután ötig Talmudot tanultunk, utána pedig este nyolcig világi tárgyakat is, így le is érettségiztem. 19 éves koromtól egy klasszikus litvis jesivába jártam, ahol Talmudot tanultam. A katonaság után Rav Lichtenstein tanítványa lettem, aki Reb Joshe Ber Soloveitchik legkedvesebb tanítványa és veje. Tőle sajátítottam el a Talmud-tanulás briszki fortélyait, melyet még nagyapja fejlesztett ki: Rav Soloveitchik óriási akadémikus műveltséggel is rendelkezett. Többek között arra vállalkozott, hogy rabbinikus és talmudi fogalmakkal analizálja és eközben egzisztencialista filozófiával építse fel a zsidó vallás belső értelmét, lényegét. Kidolgozott például az ember teremtésével kapcsolatban két ideáltípust, melyek nem zárják ki egymást, sőt egy emberben is meglehet mindkettő. Az első Ádám feladata a megőrzés, kezelés, ápolás, fenntartás, a másodiké pedig az alkotás: benne óriási a vágy a tudás iránt, hogy megmagyarázhassa az őt körülvevő világot. Soloveitchiktől származik a homo sapiens elméletére rímelő homo religiosus fogalma, mely szerint minden embert az isteni megközelítésének vágya irányít, a véges törekvése a végtelen felé.
A modern ortodoxia elméletein túl, mikor kapcsolódott be „tórai utadba” a Derekh Erec, a „nagyvilág”?
– Amikor elmentem katonának a heszder jesiva programra. Tengerészgyalogos voltam, és Libanonban is harcoltam – ezt egyébként édesanyám a mai napig nem tudja. Azért döntöttem a katonáskodás mellett, mert a zsidóság három alappillére közül a Tóra-tanulást és az Avodát – szolgálatot – korábban teljesítettem, és arra a következtetésre jutottam, hogy a jó cselekedethez nincs megfelelőbb hely a harctérnél, népem védelmében. Szóval itt találkoztam először a nem vallásosak világával – nagyon sokat vitáztunk, és próbáltam rávenni őket, hogy ne nézzék le a jesivabóhereket, hiszen a Második Szentély lerombolása után Rabbi Jochanan Ben Zakkai azzal mentette meg a zsidóság szellemi egységét, hogy Javnéba tette át a székhelyét, és jesivát alapított. A katonaság után le is diplomáztam pszichológiából a Bar Ilan egyetemen.
A legnagyobb váltás mégis az lehetett, amikor visszatelepültél Magyarországra.
Itt teljesen más a tempó, a kultúra és az élet. Ha nem is szimpátiának, legalább empátiának kellene lennie az emberek közt, de elég ridegek az emberek egymással. Főleg a kisebbségekkel intoleránsak.
A zsidóságra gondolsz, vagy általában a kisebbségekre?
Úgy látom, hogy Magyarországon a többség egyáltalán nem tiszteli a kisebbségeket, beleértve a zsidókat is. Sokan magázódnak, ám ez nem a tisztelet, hanem a lenézés jele, és nem azért kiáltják rám az utcán, hogy „zsidó”, mert szeretnek. Rettenetesen felkavart a Fradi-botrány, mert akkor is zsidóztak a szurkolók, amikor nem is zsidók fociztak, I-ten teremtette Ádámot, az embert, és itt most mindegy, hogy Ádám zsidó-e vagy magyar. Saját képmására teremtette az embert, aki már ezért is tiszteletet kíván. Beszélhetünk-e modernizációról, európai uniós csatlakozásról, nemzeti fejlődésről, vagy nemzetközi kooperációról, ha az emberek nem tisztelik egymást, és nem ismerik el a kisebbségek létjogosultságát, helyét az életben?
A zsidó vallás is sokféle „másságot” ellenez. Hogyan látod a zsidóság mint kisebbség viszonyulását a mássághoz?
– Magyarországon egy politikai párt van, amely valójában teret enged a másság megértésére, s ebben nem véletlenül nagyon sok a zsidó származású ember. Úgy tűnik, hogy csak mi kardoskodunk a tolerancia értékeiért. Ez nem véletlen, hisz míg a zsidó törvény hivatalosan, szigorúan elítél úgynevezett deviáns viselkedéseket, addig ma már a valóságban többnyire elnézzük ezeket. A Tóra és a Talmud azért is tanítja a másság tiszteletét, mert I-ten minden egyes embert a saját képmására teremtett. Igaz, egy zsidó nem vehet nőül nem zsidó lányt – kivéve, ha betér ám az indok nem a tiszteletlenség, hanem a hagyomány.
Ha már nőkről esik szó, meg kell jegyeznem, hogy az öntudatosabb zsidó nőket gyakran épp azért kritizálják, mert a vallásos hagyománnyal, minhággal ellentétben további micvákat vesznek magukra.
Támogatom, hogy a nők tanuljanak. Míg hagyományosan a 19. századig erre nem nyílt lehetőségük, addig Hofetz Hajim engedélyével Lengyelországban a Beit Jakov vallásos iskolákban megkezdhették a tanulmányaikat. Azért is fontos a tanulás, mert sok micva kimondottan a nőkre vonatkozik, ráadásul a zsidó otthon is a nőkre alapul. Ma már elvárják a nőktől, hogy ugyanúgy szerezzenek diplomát, mint a férfiak, sőt ultra-ortodox családokban gyakran ők a kenyérkeresők, mert a férj egész nap jesivában tanul. Nagyon fontos, hogy szinkronizáljuk a nők tudáskészletét: megengedhetetlen, hogy a zsidóság terén egyre halványodjon a tudásuk, míg a világi tárgyakban virágzik. A micvákról pedig annyit, hogy már Rabbeinu Tam, Rasi unokája is kihirdette: bár a nők fel vannak mentve az időhöz kötött micvák tartása alól, ha ez a vágyuk, több micvát is magukra vállalhatnak.
A Wesselényi iskola vallási igazgatóhelyetteseként fiúkat-lányokat vegyesen tanítasz. Azt hallottam, hogy szigorú tanár hírében állsz, „jesivás a stílusod”.
– Három éve, turistaként jöttem Budapestre, ekkor ajánlották fel nekem ezt az állást. Épp munkahelyet kerestem, és bár tanár még soha sem voltam, úgy éreztem, hogy meg kell osztanom a tudásomat az itt élő zsidókkal. Igen, az egyéni stílusomat szellemi kihívás és inspiráció jellemzi. Megpróbálom elgondolkodtatni a gyerekeket, hogy szellemileg is fejlődjenek. Hiszek abban, hogy elsősorban a gondolkodásra kell megtanítanom őket, hogy egy rendszert egyedül is képesek legyenek felépíteni, és problémákat egyedül is meg tudjanak oldani. A kisgyerek etetését is abbahagyják, amikor már képes egyedül enni. A nevelés számomra olyan, mint a szentjánoskenyérfa ültetése. Sok év múlva nő meg, de gyümölcsét a dédunokák is élvezhetik majd. A nevelés nem egy brókercég, ahol az ember értékpapírokat vesz, és másnap már el is adja őket. Ez egy hivatás, mellyel tudást adunk, gondolkodást formálunk, és ez nagyon hosszú ideig tart.
Mit hoztál még a „bőröndödben” a jesivák világából?
Kóstolót klasszikus, talmudi szövegekből. Ebben látom a zsidó tanulás lényegét, a zsidó folytonosság kulcsát.
Sokan úgy látják, hogy vészesen gyér az ortodoxia utánpótlása. Mennyiben orvosolhatja a helyzetet az iskola?
Hát, ez nagyon nehéz, mert a gyerekek nagyon kevés tudással érkeznek. Jobb esetben komoly konfliktusok adódnak abból, hogy egy tanuló családja nem vallásos, és míg az elméletet az iskolában megkapja, a gyakorlat – mely legalább annyira fontos – teljesen kimarad. Azért mondom, hogy jobb esetben, mert rosszabb esetben meg se érinti a gyereket, amit tanul. De én ezt is kihívásnak tekintem, és állok elébe. Ahogy Rav Soloveitchik mondta: „Az élet nem Paradicsom, hanem paradoxon.” Ezt próbálom feloldani.
A Visegrádi utcai Pesti Sálban egy éve felnőtteket is tanítasz. Természetes folyamat során váltál rabbivá, és a közösség rábeszélésére letetted a rabbivizsgát.
Amikor jesivába jártam, volt egykét osztálytársam, aki kimondottan rabbi akart lenni, ezért csak azt a tananyagot vette át, ami a szmichához, a rabbidiplomához kellett. Én inkább Talmudot tanultam, aztán meg egyetemre jártam, hogy tovább gazdagítsam a látókörömet. Itt Magyarországon az idő, a hely és egyéb körülmények azt diktálták, hogy megszerezzem a rabbidiplomát. Végül is a Pesti Súl közösségének kérésére határoztam el, hogy segítek, szellemileg is gyarapítóm a közösséget, és megteszem ezt a hosszabb utat, amit kértek tőlem. A tananyag egyébként számomra nem volt sem új, sem idegen. Eddig is vallásos életet éltem, csak most még nagyobbak a követelmények. Egyébként a jeruzsálemi Rav Zalman Nechemia Goldberg, a Beit Din Hagadol (Rabbinikus Nagytanács) tagjának a szmicháját kaptam meg.
Rabbiként milyen céljaid vannak: továbbra is vallási igazgató maradsz, vagy közösségi rabbi leszel?
– Egyelőre nem tudom, mert mindkettő teljes embert igényel. Mindenesetre szeretném a Pesti Súlt kulturális-vallási központtá alakítani rendszeres előadásokkal, ünnepségekkel, összejövetelekkel és tanulással. A modernitás és az ortodoxia fogalma látszólag konfliktusban áll, ám véleményem szerint az egzisztencia dialektikus – tehát tézis és antitézis által paradoxon jön létre és ez zsidó hitfilozófiám veleje. Szeretnék a modem ortodoxia megértéséhez személyes példát mutatni, hiszen én hagyományőrző ember vagyok, de nem szigetelődöm el a világi tudománytól sem. Ugyanígy nem támogatom, ha az ember csak a vallásos oldalát erősíti és a „világit” negligálja. Erről szól Smá imánknak az a része is, mely a termés szüretelésére, aratására szólít fel, hiszen ez a feladat is ránk vár. Ezzel kapcsolatban felmerül a kérdés, hogy mi lesz a Tóratanulással? A Talmud szerint nem lehet éjjel-nappal tanulni: ha eljön az aratás szezonja, aratni kell, ha a tanulás ideje jön el, akkor tanulni. Az ember igenis lehet ügyvéd, orvos, vagy mérnök amellett, hogy Talmud-tudós. Azt is fontosnak tartom, hogy valamikor a jövőben bővítsem a kóser termékek körét, ráadásul elérhető áron. Nem árulhatjuk a sajt kilóját mondjuk 3000 forintért, ha máshol 1500 forintba kerül. Szeretném a gyárakat is végiglátogatni, hogy megvizsgáljam, mely termékek felelnek meg a kóser előírásoknak, majd ezeket összegyűjteném egy listán. Külföldi rabbinátusok étellistájának begyűjtését már elkezdtük a Pesti Sül tagjaival, de ez a feladat is teljes embert igényelne, és mivel egyelőre még nem találtunk hozzá támogatókat, csak szabadidőnkben tudjuk elvégezni.
A Pesti Súl egyik képviselőjeként máris bekerültél a magyar ortodoxia vezetőségébe. Milyen tapasztalataid voltak a választásokon?
Üdvözlöm, hogy Magyarországon demokratikus hitközségi választások zajlottak. Az öttagú elöljáróságba ezúttal fiatalokat is beválasztottak. Fixler Herman maradt az elnök, alelnök Dávid Moskovics, a főtitkár Herczog László, a vallási és kulturális elöljáró Zev Paskesz, a pénzügyi elöljáró pedig Grósz István lett. Úgy látom, hogy külföldről is figyelemmel követik a választásokat, és látják a kicsi, de reménykeltő változásokat.
Margit Patrícia
Címkék:2003-09