Asszimiláció helyett integráció
Magyarországon is, Izraelben is:
Különös fintora a sorsnak, hogy míg itthon volt, az utolsó időben sokan bírálták, mióta otthon él, hiányát számosán fájlalják. E két csoport reprezentánsai részben azonosak… Schőner Alfréd főrabbit – akinek levélben tettük fel kérdéseinket, s aki írásban válaszolt azokra – a jövőben a Szombat izraeli munkatársaként üdvözölhetik mindazok, akik velünk együtt törekednek az erec-galut viszony társadalmasítására.
- Több, mint másfél évvel távozásotok után hogy érzed magad, sikerült-e beilleszkednetek?
- Három héttel az Öböl-háború kitörése előtt érkeztünk Izraelbe. Nyolc hónapig egy „Befogadási Központban” éltünk, s tavaly szeptemberben költöztünk Ramat Ganba, jelenlegi lakásunkba. Az ország szinte erőn felüli segítőkészsége és támogatása ellenére a beilleszkedés hosszú, buktatókkal teli folyamat, amellyel azonban a bevándorlók túlnyomó többsége néhány év alatt megbirkózik.
A haifai egyetemen a tel-avivi Levinsky Tanárképző Főiskolán zsidó művészettörténetet adok elő a tel-avivi egyetem Pedagógiai Tanszékén vezetem a Magyar-Zsidó Pedagógia Archívumát. Feleségem ulpánon tanít, lányom a jeruzsálemi Héber Egyetem másodéves hallgatója, fiam itt, Ramat Ganban a Városi Vallásos Iskola 10. osztályába jár.
- Megmaradt a kettős kötődés, vagy a beilleszkedés egyfajta asszimilációt igényel?
- Az Izraelbe bevándorlók első nemzedéke jelentős mértékben kettős kötődésű. Ez az a generáció, melynek képviselői elolvassák az itt megjelenő magyar nyelvű periodikákat, hallgatják a Kol Jiszráél magyar nyelvű műsorát, s eljárnak a magyar ajkú klubok előadásaira. Példaképpen említem meg, hogy Cfáton, a minden évben megrendezésre kerülő „Herzl-napon”, idén David Giladi és Slomo Marom volt nagykövetek, valamint Itamár Jáoz-Keszt költő társaságában alkalmam volt szólni a mintegy 400 főnyi hallgatóság elolt. Feltettem a kérdést, milyen nyelven beszéljek, héberül vagy magyarul. S azok az emberek, akik évtizedek óta itt élnek, s ízig-vérig izraeliek, egyszerre, szinte kórusban válaszoltak: magyarul!
Véleményem szerint itt nem asszimilációról, hanem integrációról van szó. A több mint 70 országból hazaérkezettek virágzó szellemi tőkéjét, az egykori befogadó országok kultúrájának a zsidó hagyománnyal keveredő szellemiségét, a különböző jelzésrendszerek ambivalenciáját integrálja a Szentföldet. Mindezekből születik meg a mai Izrael spirituális arculata.
-Most van napirenden a magyar politika porondján a nemzetiségi törvény, aminek kapcsán – nem sokkal távozásod előtt – Te is hallattad véleményed, s akkor nagy port vert fel álláspontod. A zsidóság jelentős része itt megbélyegzésként fogja fel a deklarált másságot. Hogy látod ezt ma?
- Minden közösségnek szuverén joga, hogy saját maga identifikálhassa önmagát. Az általam, a nyolcvanas évek leg- végén elmondottakat félreértették, vagy tudatosan félremagyarázták. Több alkalommal, még az Új Életben is támadások célpontjává váltam. A hitelesség és az objektív megítélés kedvéért, hadd idézzem az 1990. február 27-én a parlamentben elmondott hozzászólásomat: „Több hozzászólásban a miniszter úr expozéját követően felvetődött a zsidó közösség sorsa. Mindenekelőtt szeretném tisztázni: a magyarországi zsidóság erőteljesen heterogén tömeg, mindebből adódik, hogy számos árnyalata és irányzata van… Oly sokszor hallott kifejezés, hogy emberi jog Magyarországon minden állampolgárnak jár, kodifikálta az Alkotmány és minden jóérzéséi ember szívében és lelkében ez egyértelműen megfogalmazódott. Ebből adódik, hogy a magyarországi zsidó közösségen belül is alapvető emberi jog eldönteni, hogy ki, s milyen formában óhajtja megélni a saját zsidóságát. Akár nemzetiségi alapon, akár vallási alapon. Véleményem ma is változatlan.
- Mi motivált annak idején, hogy meglehetős meglepetést keltve családoddal együtt alijázz?
- A nyolcvanas évek végén több alkalommal kaptam meghívást Izraelből, hogy tanítsak itt. De az összefüggések megértésének kedvéért előbb emlékeztetek arra a tényre, hogy 1985-ben kerültem a Rabbitanács elnöki tisztségébe. Kádenciám öt évre, 1990 márciusáig szólt. Amikor e ciklus lezárult, csak akkor tárgyaltam az előbb említett meghívásokról. Az invitáló leveleket benyújtottam a közösség vezetésének, kérve, majd megkapva egy év fizetés nélküli szabadságot. Döntésemről tájékoztattam a teljes magyar rabbikart. A zsinagóga szószékéről elbúcsúztam híveimtől, s akiktől oly sok szeretetet kaptam, a Talmud Tóra növendékeimtől. Az 1990-es Goldmark-termi hanuka-ünnepségen a sok száz jelenlévő előtt kijelentettem: meghívásnak teszek ugyan eleget, de lehet, hogy letelepszem Izraelben. Eljövetelünk tehát csak azoknak volt novum, akik semmilyen kapcsolatot nem tartottak a Hitközséggel. Alijánknak két fő oka volt. Az ideológiai meggyőződés, azaz a cionista világszemlélet, valamint gyerekeink eltökélt szándéka, hogy Izraelben kívánnak élni. A második világháború után több mint 60 magyar rabbi telepedett le Izraelben, közöttük dr. Herskovits Fábián, aki a Dohány utcai zsinagóga rabbija volt. Ő is pont 42 éves korában alijázott.
- Mi a véleményed a magyarországi zsidóság jövőjéről? A közeljövő fél évszázad alatt elfogy, vagy szinten marad, netán egy esetleges betelepülés, mint a századelőn, megerősíti?
-Megítélésem szerint a magyarországi zsidóságra, mint közösségre a legnagyobb veszélyt az asszimiláció jelenti. Ha a folyamatot nem lehet megállítani, a magyar zsidóság elveszíti súlyát és méltán kivívott helyét, s csak a történelemnek lesz része. Két út van, ami biztosíthatja a túlélést, a fennmaradást, a jövőt. Az egyik az alija, a másik a valláshoz való visszatérés! A diaszpórában vallási kötődés és elkötelezettség nélkül nincs zsidó kultúra, elhal a zsidó életforma, devalválódik az önálló nyelv értéke, s megszűnik a zsidó szellemiség.
Ez a sokszínű közösség, amely szinte utolérhetetlen, de a külvilág által nem mindig kellőképpen értékelt produktumokra volt képes a szellemi és gazdasági szférában, válságban van. A régi zsidó iskolák megerősödése, újak alapítása, a cionista mozgalmak újjászületése, kreatív zsidó kulturális központok létrejötte és egy esetleges vallási megújulás azonban megteremtheti a fennmaradást. Elődeink ősi, de megújuló hite, s mindenekelőtt az öntudatra ébredés lehet Magyarországon a zsidóság számára a jövő reménysége.
sz.t.g.
Címkék:1992-10