Antiszemita – filoszemita
Gondolatok a Szabó Dezső vitához
Szabó Dezső politikai szerepének megítélésével kapcsolatosan az utóbbi években ismét fellángoló vita széles érdeklődést keltett a közvéleményben. Ezért is örömmel közöljük Szőcs Zoltán írását, azzal a megjegyzéssel, hogy szívesen adunk majd helyet a cikkhez fűződő érdemi hozzászólásoknak, megjegyzéseknek. A tanulmány második részét a következő számunkban közöljük.
Örültem annak a háromrészes Szabó Dezső-esszének, melyet Király István, az azóta elhunyt akadémikus írt, s amelyet 1986. év végén az ALFÖLD közölt Örömöm okának megértése végett tudni kell, hogy közel két évtizede foglalkozom Szabó Dezső-kutatással, ami annyit is jelent más szempontból, hogy közel két évtizede bántja fülemet a csend és az agyonhallgatás, amely személyét körülvette és bántja értelmemet az a számtalan rágalom, félreértés, tudatos félremagyarázás és tendenciózus félreértés, amelyet műveinek interpretálói büntetlenül elkövethettek ellene. Csak ellene? Hiszen egy író elválaszthatatlan az olvasóitól, a halott író különösen, aki az írót rágalmazza, az az olvasóit is megsérti, aki az íróra köpköd, az olvasót nyálazza be. Király István esszéje már terjedelmességével is kitűnik a Szabó Dezsőt „elemző” kortársi írások közül, amelyek jó része arra szorítkozik egy állítólagos Szabó Dezső-probléma nehézségeit megoldandó, hogy néhány mondatos, ám annál vaskosabb közhelyek és semmit sem jelentő irodalmi frázisok hangoztatása által „helyre legye” Szabó Dezsőt, vagy ami ugyanezt jelenti, arra a végkövetkeztetésre jusson, hogy ez az életmű olvasásra sem méltó, de különben is olvashatatlan és rendkívül kártékony hatású. Király mintegy 70 oldalas nyugodt és elemző írása már létrehozó szándékában is más platformról indul neki, hogy a szabódezsői ellentmondások okait megközelítse. Ennek az esszének én, az irodalombarát, az amatőr Szabó Dezső-kutató kultúrtörténeti jelentőséget tulajdonítok. És ezt a jelentőséget nem abban látom, hogy Király István itt sok új és eddig nem ismert adattal, adalékkal vagy kutatási eredménnyel szolgált volna, hiszen valószínű szándéka sem ez volt, inkább az összegzés, hanem abban, hogy itt egy merész és régen várt nyitás tanúi lehettünk. Király István tanulmányának minden megállapításával nem értek egyet, de az egész tanulmánnyal egyetértek, mert azt úgy értelmezem, mint egy elindulást egy új irány felé, amely meghozza nekünk egy – a Nagy Péter neve által fémjelzett, régihez képest – jobb és tárgyilagosabb, tehát igazabb Szabó Dezső-imázs kialakítását.
Innen az örömöm.
És innen a bátorságom is, mely arra ösztökélt, hogy leüljek gépem elé és néhány, az olvasás közben megfogalmazódott gondolattal én is hozzászóljak Király meglátásaihoz. Király István nagyon árnyalt, autentikusan boncoló hozzáértéssel próbálja eloszlatni azt a makacsul fennálló, szinte kiradírozhatatlannak tűnő téveszmét, hogy Szabó Dezső antiszemita volt és hogy valamiféle morális vagy ideológiai felelősség terhelné őt is a II. világháborúban bekövetkezett, a zsidóságot ért szörnyűségekért. Csak üdvözölni lehet a szándékot, amely az elemző értelem józan tárgyilagosságával akar és tud irányt mutató meglátásokat tenni Szabó Dezső és a magyar zsidóság nemcsak kultúrtörténetileg is figyelemre méltó, máig szólóan tanulmányozásra érdemes viszonyáról.
Szabó Dezső nem volt antiszemita. Ez jelen kis írásomnak alaptétele. Azt is tudom, hogy valakit az akarata ellenére meggyőzni nem lehet, és az elmúlt évtizedek elnagyolt, minden árnyalatot nélkülöző Szabó Dezső-képe sokakban kitörölhetetlenül antiszemitává kategorizálta az írót. Ha meggyőzni nem is tudok sokakat arról, hogy Szabó Dezső zsidóságról vallott nézeteinek feltárása semmiféle kompromittáló, takargatnivaló vagy bűnös etikai, ideológiai, illetve emberi következményeket nem von maga után, az íróra nézve, azért mégis csak hasznos az, hogy a meggyőzés szándékával ütöm a gépet.
Ez a szándék teljesen azonos Király Istvánéval: szeretném erőmhöz mérten előmozdítani, hogy „jobban informált legyen a lelkiismeretünk”.
Lapozgatom Király tanulmányát, egy mondatnál megakad a szemem: „Háttérbe tolódott viszont Szabó Dezsőnél rögvest az antiszemita beállítottság, amikor a német imperializmus számára jelentett ez már manipuláló, érzelmi erőt.” Mi nem tetszik nekem ebben a mondatban, amikor tartalmával teljes mértékben egyetértek? Aztán lapozgatok másfelé és egy újabb mondat hirtelen fényt derít nemtetszésem okára: „A Pascal éjszakája című önvallomásának tanúsága szerint a munkászubbonyba öltözött bolygó zsidó volt számára eszmény. Szinte-szinte már filoszemitának volt ekkor mondható, bizonyítva mintegy Adorno tételét: a legtöbb filoszemitizmus kripto-antiszemitizmus csupán.” Ami nem tetszik nekem ezekben a mondatokban, amelyek Szabó Dezső ideológiájához akarnak közelebb vinni bennünket, az két szó csupán: antiszemitizmus és filoszemitizmus.
Ide valahogy nem illenek. Az őáltala képviselt ideológiai leíráshoz ezek a fogalmak egyszerre túl kevesek és túl sokak. Szabó Dezsőt a zsidóság – mint különálló etnikum – csak annyiban érdekelte, amennyiben az a magyar élet része volt. Márpedig az volt, alakító, szerves és meghatározó része. Szabó Dezső mindenkit támadott és elutasított, aki – szerinte legalábbis – a magyar népet és a magyar nemzetet bármilyen vonatkozásban bántotta vagy gátolta életének kiteljesedésében, és mindenkit feltétel nélkül szövetségesének tekintett, aki – szerinte – a magyar nemzet jövőjén és boldogulásán munkálkodott. Ennyi, de csak ennyi jelentése van az ő esetében az anti- és filo- irányultságjelző előtagoknak. Így és csakis így volt Szabó Dezső antiszemita, antigermán, antiszláv, antiforradalmár, antiindividualista, antiturulista, antihungarista, antiirredenta stb. És ugyancsak ilyen vonatkozások miatt volt ugyanez a Szabó Dezső filoszemita, kisebbségeket védő, forradalmár, individualista, nacionalista fajvédő és egy „új honfoglalást” hirdető próféta.
Etimológiailag nagyon bántónak tűnik rá vonatkoztatva az antiszemita és filoszemita szavak magyar megfelelője: zsidóellenes és zsidóbarát. Tény, hogy ő nagy hirdetője volt a határozott és félre nem érthető állásfoglalásoknak, önmagát „az öklös Nem és a teremtő Igen” képviselőjének tartotta: volt tehát – mert akart lenni – barát is és ellenség is. Úgy barátainak, mint ellenségeinek sorában persze zsidók is voltak. De Szabó Dezső velük szemben soha nem azért volt anti-, ill. filoszemita, mert, hogy azok történetesen zsidók, hanem a magyar életben betöltött negatív vagy pozitív megnyilvánulásaik miatt. Hát ezért túl kevés számomra ez a két kifejezés – mint terminus technicus – a Szabó Dezső-életrajzírók tollából.
És azért túl sok más oldalról, mert az elmúlt öt évtized tragikusan alakult, nehezen felejthető gyászos eseményei, amelyek a zsidó nép soha nem látott méretű megpróbáltatásait hozták magukkal, az antiszemita kifejezéshez elkerülhetetlenül olyan társfogalmakat asszociáltatnak (gázkamra, holocaust, krematórium, kitelepítés, gettó, nyilas gaztettek), amelyekről a Budapest ostroma alatt elhunyt Szabó Dezső jószerével nem is tudhatott, de ha tudott is róluk, nem volt felelősségre vonhatóbb miattuk, mint akár e jelen sorok írója, vagy bármely olvasója.
Mindezeket előzetesen felvázolva a továbbiakban megpróbálom Szabó Dezső változó – de változásaiban rendkívül következetes! – zsidóságról alkotott nézeteit összefoglalni, természetesen a teljesség legkisebb szándéka nélkül.
Alakulásában három főbb állomásra osztanám azt a folyamatot, amely Szabó Dezsőnek a zsidóságról alkotott nézeteiben kimutatható: 1. székesfehérvári korszak; 2. nagyváradi módosulás; 3. A fasizmus árnyékában.
A legelsővel kell foglalkoznunk a legkevesebbet. Nemcsak időtartamát tekintve volt kurta ez a magatartásmód az író eseménygazdag életében, de talán őszinteségében és ezáltal jelentőségében is. Ez a kétségtelenül éles és – Az elsodort falu későbbi írójához méltatlanul – egyoldalú zsidóellenességet felmutató korszak tulajdonképpen az 1907-08. iskolai évre korlátozódik, ez idő tájt ugyanis Szabó Dezső Székesfehérváron tanárkodott. Tevékenysége főleg a FEJÉR MEGYEI NAPLÓ-ban leközölt 13 cikkéből, a Keresztény Népakadémián megtartott 5 előadásából, illetve magánéletének és tanári tevékenységének különböző gesztusaiból rekonstruálható. A feszültség egyre nőtt körülötte, nemcsak a reáliskolában, ahol tanított és ahol vélhetően tanár kollégáinak egy része zsidó lehetett, de az egész kisvárosban is. A bomba végül is 1908. március 5-én robbant, amikor a FEJER MEGYEI NAPLÓ-ban K szignó alatt leközli Faji morál című sodró lendületű írását. Ennek lényege egy mondatba összefoglalva ennyi: (1) A kibalekolt, kizsákmányolt magyar nép a közös hazában már csak azért is (2) kisebb eséllyel indul az élet javainak megszerzésére, mert (3) az általa képviselt keresztény-altruista morál, amely (4) lényege szerint viszolyog minden versenytől és tolakodástól, eleve (5) hátrányban van d zsidók képviselte faji-törzsi morállal szemben, amely egoista és immorális. Az írás elemzésével ez alkalommal nem foglalkozunk, de hatásáról el kell mondani, hogy az egész város felbolydult tőle. Neves sajtótámadások és hozzászólások követték egymást, sőt a székesfehérvári botrányhangulatú sajtóvitának még a fővárosban is voltak hullámzásai. Így történhetett meg, hogy 1908. április 12-én a BUDAPESTI NAPLÓ-ban Szöllősi Zsigmond tollából származó rövid reagálás jelenik meg ezen események kapcsán A szolidárisok címen.
De ne merüljünk bele ebbe a sajtóvitába túl részletesen, már csak azért sem, mert maga Szabó Dezső is rövid időn belül elhatárolta magát tőle és úgy tartotta nyilván itteni ténykedését, mint azon kevés tetteinek egyikét, amelyet jobb lett volna másképpen csinálni vagy egyáltalán el sem kezdeni. Nem tagadható, hogy a fiatal tanár kissé elhajította a sulykot, bár mentségére legyen írva, hogy elfogult dühe a magyar sorskérdések iránt érzett aggodalmából fakadt, valamint az is, hogy határozottan maga mögött érezhette a hatalmas Prohászka Ottokár püspököt, aki felfigyelt rá, személyes beszélgetésen fogadta, és mint különböző feljegyzéseiből kitűnik, nagyon mély hatással volt rá Szabó Dezső. Munkáinak közlésére bátorította őt Prohászka és jóváhagyó helyesléssel figyelte a fejleményeket. Úgy tűnik tehát, hogy ha csak indirekt módon is, de a Szabó Dezső keltette sajtóviharban a fiatal író pártján állt, ami valószínűleg szintén belejátszhatott abba, hogy az ekkor 29 éves Szabó Dezső kissé talán meg is részegedett saját stílusától és ideológiájától. (Érzékletes ábrázolását adja Sz. D. székesfehérvári szereplésének Laczkó Géza Bútorrongálás című novellájában.)
Halmozódó botrányok között hagyja el a várost, mivel 1908 őszétől Nagyváradra helyezik át, ahol ugyancsak egyetlen évig tanít majd, de a város belső értékrendjének fejlődésében egész életre szóló poggyászokkal látja el őt. Nem véletlenül írja több helyen is, hogy Nagyvárad volt az ő Damaszkusza. Azon nagy ráébredések közül, amelyek a Körös-parti városban érték, valószínűleg az egyik legjelentősebb volt a zsidóság helyének és szerepének átértékelése, történelmi, gazdasági, társadalmi jelentőségének átfogalmazása.
Nagyváradtól kezdődően a Szabó Dezső által leírt minden sor teljes tárgyilagossággal, faji hovatartozás nélkül, tetteik morális és szociális súlyának megfelelően értékeli a magyar élet szereplőit. Ügy gondolom, akkor vagyok a legmeggyőzőbb, ha minden állításomat magával Szabó Dezsővel is megerősíthetem. Szentirmai Jenő interjút készít vele, amely meg is jelenik az ÚJ KELET-ben 1925. november 21-én. Ebben így nyilatkozik, amikor az egyre erősödő antiszemita kortünetről faggatják: „Kívánom a zsidóságnak, hogy úgy találja meg a belső törvényei szerint való sajátos fejlődésének útját, hogy az ne jelentsen veszélyt és elnyomást egy fajnak se, s így testvéri egyesülésben dolgozhasson az emberiség közös munkáján.”
És ugyanebben az interjúban olvashatjuk ezeket a zárógondolatokat is: „Vannak, akiknek ez (vagyis az antiszemitizmus) a mesterségük, akik ebből akarnak megélni. Ezt találták ki jelszónak. Ebben az értelemben semmi közöm hozzá. Van egy megoldásra váró zsidó probléma szerintem: hogy a zsidóság is, éppen úgy, mint más nemzet, a maga gyökérzetéből szívja fel a maga életerőit, hogy más fajok mellett közös munkában szolgálják az emberi haladást. Gyűlölni? Mintha az ember a franciákat … vagy újgörögöket állandó intenzitással gyűlölni tudná. Nevetséges.”
A Nagyváradon bekövetkezett damaszkuszi fordulat lényege ennyi: Szabó Dezső nemzetképe kitágult és abban teljes jogú résztvevőként helyet kapott a zsidóság is. Vagyis ellentétben a székesfehérvári hanghordozás eleve elfogult és a zsidóságot mélyebb kritikai elemzések és indokok nélkül is elítélő kicsengésével, itt már az író a közös hazában együtt élő minden magyarok (a zsidók is!) közös sorsát és közös felelősségét kutatja. Megállapításainak irányulása módosul, mert áthelyeződik a súlypont a faji kiindulástól az „ön mit tesz a hazájáért”-típusú kiindulásra. Ettől kezdve Szabó Dezső értékrendjében valakinek a helye és a minősítése az erre a kérdésre megadható válasz függvénye lesz, és nem faji hovatartozása.
Ám valljon itt maga az író egy 1913-ban született tanulmányának tömör részletével: „Mióta a zsidóság a magyar élet egyik elsőrendű tényezője lett: a szokott jelenség bekövetkezett. Vannak, akik ellenkező érdekszövetségbe verődve, farkasordítással üvöltenek az új erő ellen. Kritikátlan, korlátolt gyűlölettel minden baj forrásával vádolják a zsidó fajt. Azután vannak, akik felismerve az új erő befolyását, minden téren, hasonlóan kritikátlan auszlagfiliszemitasággal (sic!) terítenek bókokat az új hatalom alá. Hiszem, hogy a vitális érdek mindazon szálaknak a megvilágítása, melyekkel a magyar életbe beleszövődött a belénk testesült zsidóság. Hiszem, hogy ezt csak becsületes, alapos vizsgálat és mindenféle – bátor kritika lehet. Itt – a jelen tárgynál – csak egyet akarok megjegyezni. A magyar jövő közeli kialakulásánál döntő tényezőnek azt tartom, hogy milyen irányú lesz a zsidóság szerepe. Mert a magyarság jelentékeny része akaratát, eszét, kezdeményezéseit is zsidó barátjainál (vagy ellenségeinél) tartja. De éppen ezért, s mert a mostani modern Magyarország óriási arányban az ő munkájuk s mert 200 év óta sehol annyit és olyan egységeset nem produkáltak, mint nálunk: fatális és el nem alkudható kötelességei vannak a zsidóságnak. És ezek között egy legelső, legfontosabb. Eddig nem tehették, nem volt szabad tenniök, organikus bűn lett volna tenni. De most – hogy erejük megteljesedett – egész jövő szerepük értéke attól függ, hogy milyen mértékben teszik meg ezt a kötelességet. Teljenek el a múlttal, szívják magukba mindazt a jövőt, ami Európa múltjában van, béküljenek meg a múlttal a diadalmas organizmus indulgenciájával. Ők voltak, kik a felszabadulás után – bosszúból a múltért – 150 év alatt modern Magyarországot áronvesszőztek a vad megye-mozaikból. Ez a Magyarország jó részben az ő munkájuk, javaiban az ő dicsőségük, hibáiban az ő felelősségük. Itt mutatták meg alkotó lehetőségük teljét, itt kell, hogy erejük legyen 2000 év átasszimilálására.” (Kiemelések tőlem. Sz. Z.) (Hommage aux mourants.)
A bőség zavarában szenvedtem, amikor egy ide megfelelő citátumot kerestem Szabó Dezső életművében, ugyanis a zsidóság szerepéről itt felvázolt nézetei számtalan esszében, hosszabb-rövidebb írásban visszaköszönnek.
Külön ki kell emelnem Király István okos és avatott meglátását, amikor is arra figyelmeztet, hogy Az elsodort falu zsidó kocsmárosának főbűne Szabó Dezső értelmezése szerint természetesen nem az, hogy zsidó, mert ez abszurd lenne, hanem az, hogy rajta keresztül konkretizálódott a német érdekeknek kedvező, a hazai érdekeknek kedvezőtlen változások eljövetele. Idézem Királyt: „S innen szemlélve másodlagos motívumot jelentett csupán az antiszemitizmus. A magyar zsidóságnak elsősorban azt vetette szemére a regény, hogy ezzel az idegen erővel együttműködött. A falu kocsmárosa, Schönberger volt az érkező német tiszt kísérője, ő lett a létrejött részvénytársaság helyi megbízottja. Csodálatos nép ez a német – erősítgette.”
(Folytatjuk)
Címkék:1990-09