Amerika legrégibb zsinagógája
A Rhode Island állambeli Newport nagyon sok amerikai szemében a társadalmi elit szinonimája, milliomosok lakhelye. Nem elég azonban, ha az embernek dollármilliói vannak, egyebektől is függ, befogadja-e a „high society”, az előkelők világa: a családi névtől, a megfelelő neveltetéstől és nem utolsósorban a vallástól. A sors iróniája, hogy a Bellevue Avenue exkluzív nyári palotáitól néhány mérföldnyire ott áll egy ortodox zsinagóga, 145 család közösségi életének középpontja.
Alapkövét 1759-ben rakták le, és az épület ma is változatlanul áll. Változatlanul, mert egyben múzeum és az amerikai történelem emlékhelye is, az amerikai vallásszabadság történelmi jelképe.
Jóval azelőtt ugyanis, hogy a milliomosok kedvelt városa lett, Newport azok menedéke volt, akik a vallásszabadságot keresték ezen a földön. Roger Williams, akit a massachussetts-beli puritán Bay Colonyból elüldöztek és aki ezután Rhode Island megalapítója lett, azért hozta létre az új államot, hogy abban többé „senkit se zaklassanak hite miatt”. Az első telepesek 1639-ben érkeztek Newportba, mely a vallásukért üldözöttek otthonává lett. Sokan közülük kvékerek voltak, de jöttek spanyolországi és portugáliai szefárd zsidók is, részben marránusok, akik itt újra szabadon megvallhatták zsidóságukat. Ismét mások Európa és Dél-Amerika távoli országaiból, a nyugat-indiai szigetvilágból érkeztek.
Newport egyik legnevezetesebb lakosa a hajómágnás Arthur López volt, aki Portugáliában még a Duarte López nevet viselte. A López-házaspár katolikus templomban kötött házasságot, ám Newportban zsidó rítus szerint újraesküdött. Arthur Lópezből hamarosan Aaron López lett … ő volt a newporti zsinagóga egyik alapítója, egyébként a legnevesebb filantróp, aki csak élt a városban történelmének egész gyarmati időszaka folyamán.
Newportban már 1640 óta laktak zsidók, de saját zsinagógájukat 1763-ig kénytelenek voltak nélkülözni. Ekkor nyílt meg a Jesuat Jiszroél tanház, amelyet Aaron López, Abraham Rodriguez Mendez és Jacob Rodriguez Rivera néhány kelet-európai bevándorlóval közösen hozott létre. Első kántora Isaac Touro volt, akinek a nevét ma Newport egyik utcája viseli, és akiről utóbb a zsinagógát is elnevezték.
Az épületet Peter Harrison tervezte az akkor szokásos stílusban és a georgiai építészet alapelvei szerint, amelyek a szimmetriát, a kiegyensúlyozottságot tartották fontosnak. Az építészeti megoldás természetesen a rítus követelményeit is kielégíti: istentisztelet közben a hívők arccal keletnek, Jeruzsálem felé fordulva állnak.
A Tourо-zsinagóga Amerika gyarmati korszakának egyik építészeti remeke. Belső berendezése túlnyomó részben máig megmaradt. Eredeti az úgynevezett szarvasbőr-tóra a védelmére szolgáló üvegszekrénnyel, nemkülönben a Tízparancsolat ábrázolása a frigyszekrény fölött. (Az utolsó négy parancsolat harmadik betűjét ugyan sorra elvétette a betűfestő, ám a hibát a történeti hűség kedvéért azóta is javítatlanul hagyták.) 1765-ből való az örökmécses is. 1880-ig olaj világított benne, azóta villanyégő. A hitközség némelyik tagja a chanukkai mécsolaj csodáját emlegeti azzal kapcsolatban, hogy az örökmécsesbe helyezett első villanykörte egészen 1975-ig nem szorult cserére. (Szakértők az izzó csekély watt-számával magyarázzák ezt.) A zsinagóga öt réz kandelábere is a legkorábbi időkből maradt meg. A legnagyobbik tizenkét ágú, ez Izrael tizenkét törzsét jelképezi, akár az épület galériáját tartó tizenkét ión és a tetőig magasodó tizenkét korinthoszi oszlop.
A gyarmati korszakbeli zsidó élet emléke az 1746-ban Amszterdamban héberül nyomtatott, ezüst kötésű Tenach, amely a zsinagóga egyik alapítójáé volt, valamint egy másik festmény, amelyen a Tízparancsolat spanyolul olvasható. A sok látogató megcsodálta Windsor-székek viszont nem eredetiek: az alapítás idejében csak padok álltak a zsinagógában.
Fennállásának több mint kétszáz esztendeje alatt sok illusztris személyiség járt a Touro-zsinagógában: diplomaták, mint Abba Eban és Arthur Goldberg, költők, mint H. W. Longfellow, Robert Frost, és elnökök George Washingtontól Dwight Eisenhowerig. Washington látogatása után levélben fordult a newporti hitközséghez, abban állt ez a híres mondat: „Az Egyesült Államok kormánya, amely nem tűr semmi bigottságot és nem támogat semmiféle üldözést, szerencsére csak azt kívánja meg azoktól, akik a védelme alatt élnek, hogy derék polgárok módjára viselkedjenek és hathatósan támogassák.
A XIX. század elején a newporti szefárd hitközség megszűnt; 1820-1883 között üresen állt a zsinagóga. A múlt század nyolcvanas éveinek végén új zsidó bevándorlók érkeztek Közép- és Kelet-Európából, és a régi falak közt újra felhangzott az ima.
Címkék:1990-12