Ambíciózus regények
(Salamon Pál: A Sorel ház, Ulpius-ház, 2002, 496 oldal, 1980 Ft. Sorsolvasó, Ulpius-ház, 2002, 529 oldal, 1980 Ft)
Életműsorozata részeként jelentette meg az év kiadója, az Ulpius-ház, Salamon Pál két regényét. A hetvenes években Magyarországról kényszertávozó izraeli-magyar író nem ismeretlen a magyar olvasó előtt. Ez már a Sorel ház második kiadása, az első 1995-ben jelent meg, Menyegző című regénye pedig 2001-ben látott napvilágot.
Salamon írásmódja hiánycikk a mai magyar irodalomban. Nem a szűkebb szakma, hanem egy szélesebb olvasóréteg számára ír. Az a fajta regény kerül ki Salamon tolla alól, amelyet nehéz letenni. Nagy mesemondó ő, de mint a meséknek általában, az ő könyveinek is van valóságalapjuk. Mindhárom regény önéletrajzi ihletésű. A Menyegző a szerző tinédzser alteregója megmenekülésének krónikája a holokauszt idején. Amíg itt betekintést nyerhetünk a koncentrációs tábor mindennapjaiba – a szerző bemutat „egy lehetséges emberi magatartást, egy ellenállásnak a lehetőségét” -, addig a Sorsolvasóban csak utalásokból értesülünk arról, hogy a kamasz főszereplő (aki talán a szerző maga?) a magyar vidéken éli túl ezt a sötét korszakot. De a Menyegző mégis elsősorban egy nagy, szinte halhatatlan szerelem története. Egy önzetlen, együtt érző keresztény lány vállalja szerelmének sorsát és önként elkíséri a táborba. Bár elszakadnak egymástól, évek múltán, mesébe illő módon újra egymásra találnak, s így a regény happy enddel végződik.
A Sorel ház a Menyegzőnél ambiciózusabb, terjedelmesebb, háromgenerációs családregény, egy „dinasztia” története. A nagy erejű, kocsmáros apa, Sorel József, a „Kárpátok királya”, az első Sorel. Fia, Sorel Mihály, egyesíti magában azt a fizikai, lelki és szellemi erőt, melynek Salamon oly nagy jelentőséget tulajdonít, mert úgy véli, hogy az élet megpróbáltatásait csak ezekkel a képességekkel lehet elviselni. A második Sorel a regény központi alakja: autonóm személyiség, outsider, aki szenvedélyes igazságszeretete miatt soha nem képes megfelelni a társadalom elvárásainak. Vonzó külsejű férfi Mihály, nemes lelkű, aki mágnesként vonzza az embereket, elsősorban a nőket. Itt ismét megmutatkozik a szerző érdeklődése a zsidó-keresztény szimbiózis iránt: a deportálások idején Mihály zsidókat bújtat, s ezért a buchenwaldi táborba viszik, első feleségét pedig kósza golyó találja el. A tábor felszabadulása után Sorel Mihály Svédországba kerül, ahol egy szanatóriumban ápolják. Itt ismerkedik meg „Észak szépével”, aki évekkel később Magyarországra jön, hogy felesége legyen Mihálynak, magával hozva közös gyermeküket, Jánost, a harmadik Sorelt. Kapcsolatuk apálya idején a svéd Lulu erős vonzalmat érez egy jóképű ávós tiszt, később könyvkiadó iránt, akit a szerző feltehetőleg egy kiadó valóságos igazgatójáról mintázott. Miután a féltékeny férfi közvetve Mihály balesetben bekövetkező halálát okozza, fia, János, elégtételt vesz apja haláláért és a férfit öngyilkosságba hajszolja. A regény végén János, nagyanyja eltemetése után, a családi legenda színhelyén, a Kinyilatkoztatás Tisztásán talál rá az „értelmetlen élet értelmére”.
A regény cselekménye mintegy 70 évet ölel fel, számos helyszínnel. Az események a Kárpátokban, Buchenwaldban, Budapesten, Prágában és Svédországban játszódnak. Mint a filmkockák, úgy váltakoznak a színhelyek. (Salamon forgatókönyvíró szerzőtársa, Edelényi János, maga is rendező.) Hangsúlyt kap a család hugenotta eredete is. A szereplők sorsa mögött a 20. század történelmének nagy drámái húzódnak, amelyek azonban csak érintőlegesen vannak jelen. A kor csak annyiban jelenik meg, amennyiben ez a szereplők cselekedeteit motiválja, s itt lehet némi hiányérzetünk. A regény főérdeme Mihály alakjának megformálása, egy olyan idealizált regényhősé, amilyen az életben nem létezik. Egy olyan férfi, egy olyan emberideál, aki, mint az angol mondja, „larger than life”. Ugyanakkor Mihály „felesleges ember”, aki túlnő környezetén. Háza szellemi központ is, benne működik az „Ábrándok iskolája”, amely utalás lehet a kor „repülő egyetemeire”.
A Sorsolvasó elején Sorel János egy kéziratot olvas, s megdöbben azon, hogy a szerzője mintha róla ima, anélkül, hogy ismerné őt. A harmadik Sorel az összekötő láncszem a Sorel ház, és annak folytatása, a Sorsolvasó között. Bár a fent tárgyalt két regényben is vannak szép számmal önéletrajzi motívumok, a Sorsolvasó főszereplői nyilvánvalóbban az életből vett alakok. Sorel János – ismeretlen okból – politikai emigrációba kényszerül. A véletlen a kezébe adja egy kézirat néhány lapját, melynek szerzője minden jel szerint maga Salamon Pál, aki itt Lázár őrmester néven szerepel, utalva arra az őrmesterre, akivel a gyermek együtt vészelte át a zsidóüldözés időszakát. Lázár őrmester maga is menekült, mivel őt kétszer akarták megölni, egyszer a nyilasok, egyszer a kommunisták. Az író fantáziája itt a Sorel ház Sorel Jánosából egy valóságos Edelényi-Sorelt kreál, újságíróból forgatókönyvírót, Salamon valóságban létező barátját és szerzőtársát. Két szálon folyik a cselekmény: Sorel János beutazza Amerikát, pénzemberektől próbál filmjeihez tőkét szerezni. Filmvállalatot alapít, míg az őrmester – aki esszé-, regény- és drámaíró – Izraelben telepedik le. Ideköti felesége, a gyönyörű, zsidólelkű, keresztény Hajnalcsillag, akit Salamon saját feleségéről, a színésznő Cserhalmi Annáról mintázott. Az előző regénnyel való folytonosságot erősítendő az a mód is, ahogyan a Sorsolvasó forgatókönyvíró Sorelje rendszeresen levelez a még A Sorel házból megismert anyjával, nagyanyjával, s szerelmes levelekben számol be amerikai viszontagságairól és sikereiről Ágnesnek, a holokausztban árván maradt zsidó lánynak, mostohatestvérének és titkos szerelmének. A Sorsolvasóban fejti ki Salamon a legközvetlenebb módon nézeteit a „világ dolgairól”, háborúról, holokausztról, Amerikáról, kapitalizmusról, a századról, irodalomról, nőkről, sorsról, az élet értelméről.
Megjelenik és feltűnést kelt az őrmesternek egy tanulmánya „A reménytelenség társadalma” címen. Salamon saját gondolatait adja főhősei szájába, s ettől a regény kissé papírízű lesz. A mai világot „hisztérikus materializmusként” jellemzi. Semmi más nem maradt az ember számára, mint az anyag, Szodoma imádata, ahol a szellemet naponta éri kihívás. A ma művészetéről mint a „Semmitmondás Művészetéről” szól. A világ megváltásra szorul – mondja Salamon -, de megválthatatlan. Másrészről a regény szereplői a lázadás, az ellenállás útját járják, nem riadnak vissza a nehézségektől, a megpróbáltatásoktól: Salamon kedvenc szóhasználatával „kengyelnek használják azt, hogy lóra segítse őket”. Életük értelme – ha van egyáltalán – a „lehetetlen megkísérlése”.
A két regényt összevetve azt kell mondanunk, hogy A Sorel ház számos tekintetben felülmúlja a Sorsolvasót. Szerkezetileg egységesebb, áttekinthetőbb, szereplői hitelesebbek, képesek vagyunk azonosulni velük, még akkor is, ha a cselekmény és a regényalakok olykor a fantázia birodalmába kívánkoznak. Salamon regényeiben fontos elem a családi értékekhez, hagyományokhoz való ragaszkodás, melynek fenntartásában lényeges szerep hárul a nőkre, a feleségekre és nagymamákra, akik családmegőrzők, odaadok, szenvedélyesek. Általában véve Salamon regényeiben a nők ábrázolása a férfiakénál kevésbé árnyalt, nőszemlélete olykor macsó. Többszörösen igaz ez a Sorsolvasó esetében. Mind Sorel János, mind az őrmester végeláthatatlan kalandjait és szerelmi kapcsolatait alig tudjuk követni, szebbnél szebb, kívánatosabbnál kívánatosabb nők képtelenek férfiúi bájaiknak ellenállni. Az igazsághoz tartozik az is, hogy a női szereplők más szempontból is hasznossá tudják tenni magukat: minden erejükkel segítik Sorelt és az őrmestert abban, hogy Sorel filmjei elkészülhessenek, hogy az őrmester drámáját lefordítsák. Férfiak és nők egyaránt eszeveszetten száguldoznak fel és alá a cél érdekében – nemritkán elveszítve az olvasót a gyakori hely- és időváltoztatásban -, miközben fűtött párbeszédekben, belső monológokban fejtik ki nem mindig egyértelműen eredeti gondolataikat. A szereplők pedig, beleértve a központi alakokat is, nem eléggé árnyaltak.
Utoljára, de nem utolsósorban a Sorsolvasó regény a Sorsról is. (Különös egybeesés, hogy napjainkban, Szabó István filmjének, de elsősorban Kertész Imre regényének köszönhetően, sok szó esik a sorsról.) A szereplők „ismerkednek” sorsukkal, „félretolják” sorsukat, „hipnotizálják” a sorsot, elgondolkodnak a „sors fordulatán”, „összetűznek” a sorssal; a sorstól „józan belátást” nem lehet várni, olvashatunk „az emberi sors felfoghatatlanságáról” és a „sors feletti megrendülésről”. Nem volt e sorsszerű, nem volt-e valami eleve elrendeltség abban, hogy a regény három főszereplőjének el kellett hagynia a hazáját; hogy sok küzdelem és megpróbáltatás, színes kalandok és valószínűtlen kapcsolatok árán idegen környezetben is kiteljesedhessenek, megvalósíthassák önmagukat? A Sorsolvasó a Sors könyve is, amely, ha film készülne belőle, meggyőzőbb lehetne, mint a regény maga, mely, ha nem is lesz az író főműve, de tanulságos önvallomás, izgalmas és érdekes kalandregény azok számára, akik követni tudják lélegzetelállító tempóját és bukfenceit.
Várnai Pál
Címkék:2003-09