„Alternatív” főpolgármester-aspiránsok
Notice: Undefined offset: 2 in /home/u772282362/domains/szombat.org/public_html/wp-content/mu-plugins/my-plugins/thumbmaster.php on line 312
Notice: Undefined index: name in /home/u772282362/domains/szombat.org/public_html/wp-content/mu-plugins/my-plugins/widget-areas.php on line 45
„Alternatív” főpolgármester-aspiránsok
Az izraeli feminista és a pesti kommunista
A Bálint Házban Kertész Péter újságíró moderálásával szeptember 9-én vitatkozott egymással a Magyar Kommunista Munkáspárt főpolgármester-jelöltje, Székely Péter, és egy volt főpolgármester-aspiráns, a független Mihály Éva.
Egy nappal korábban lejárt a kopogtatócédulák leadásának határideje; míg Székely Péternek sikerült a minimálisan szükséges 7035-nél több – összesen 9100 – kopogtatócédulát leadnia, s ezzel hivatalosan jelöltté vált, Mihály Éva nem tudta venni ezt az akadályt, így kiesett a további versenyből.
Az 1985 óta Tel-Avivban élő, 53 éves városgazda Mihály Éva – aki azért alijázott, mert nem akarta, hogy gyerekei, mint fogalmazott, „gyáva zsidók” legyenek – úgy véli: vannak ma Magyarországon olyan politikusok, akik a zsebüket sokkal közelebb érzik magukhoz, mint a közjót. Szerinte a fővárosban olyan gazdasági érdekeltségek dominálnak, amelyek nem Budapestet szolgálják, s ez ellen kíván tenni. Hozzátette: Budapest élén „bárki legyen, csak ne a Demszky-csoport”, és „lehetetlen, hogy egy politikailag alkalmatlan embert tizenhat év után még egyszer megválasszanak”.
Székely Péter, az MKMP ifjúsági tagozatának, a Baloldali Front – Kommunista Ifjúsági Szövetségnek az elnöke, végzettsége szerint tanító. Úgy véli: „A városban tragikus állapotok vannak, ez a káosz csúcsa, anarchia van.” Az MKMP a győzelem esélye nélkül azért indított jelöltet, mert ez egy lehetőség arra, hogy a párt a fővárosról kifejtse a véleményét, ráadásul – tette hozzá – ő az egyetlen baloldali jelölt.
Mihály Éva nem egyszerűen zsidónak, hanem izraelinek azonosítja magát. Számára a zsidóság „egy hatalmas, mély kultúra, filozófia, tudás, amit jó, ha az ember ismer”. Hozzátette: elfogadhatatlan, amikor pesti – mint fogalmazott: „balbeteg” – zsidó barátai zsidóznak.
Székely számára a zsidóság mindig is nyilvánvaló volt, amit úgy él meg, „ahogy az ember megéli a reggelt és megéli az estét”.
Izraelre áttérve teljesen megszűnt a felek közti harmónia. A moderátor a libanoni néppel való szolidaritási tüntetésről, a Szombat honlapján megjelent tudósítást felhasználva kérte a vita résztvevőit a demonstráción elhangzottak kommentálására, melyen arab országok nagykövetei, valamint Székely Péter is felszólalt. Utóbbi többek között ezt mondta: „[…] Az izraeli cionista gyilkosok több és több harcot, nyomort, pusztulást és halált hoznak Palesztinára és Libanonra.”
Mihály Éva felháborítónak tartotta Székelynek a tüntetésen elhangzott kijelentéseit. Úgy vélte, az ott elhangzottak „rettentő nagy nem tudáson alapulnak”.
Székely szerint ottani mondatai vállalhatók, az izraeli zászlóra utaló ábrázolás szintén: fehér alapon kék horogkereszt, alatta és fölötte kék szögesdrót is, ez azonban nem antiszemitizmus. A BF-KISZ elnöke egy kérdésre válaszolva hozzátette: a „baloldali antiszemitizmus” kifejezés teljesen abszurd, és a „cionista megszállók” terminus technicus cionistákat és nem zsidókat jelent, Izrael pedig állami terrorizmust folytat. Mint mondta: ő az izraeli politikát ellenzi, nem Izraelt, és visszautasította az Izrael-ellenesség vádját. Az ideális az lenne – fűzte hozzá -, ha az egykori Brit Palesztina területén egy szekularizált és demokratikus zsidó-arab állam lenne. Szerinte Izraelnek – amely nem demokratikus – a valódi békét kellett volna keresnie. E béke fő letéteményese az ENSZ lehetne.
Mihály Éva felhívta a figyelmet arra a különbségre, hogy a Hamasz – amely kormányt alakított a Palesztin Hatóság területén – és a Hezbollah deklaráltan Izraelt kívánja elpusztítani, míg Izrael békében akar élni a szomszédaival.
A Szombat tudósítójának kérdésére Székely azt mondta: Izrael kiprovokálta, hogy támadást intézhessen Libanon ellen. A nyolc izraeli katona megölése, illetve kettő elrablása csak casus belli volt Izrael számára a támadáshoz. A tény, hogy a július 27-i tüntetésen többen Csurkát éljenezték, Székely szerint „enyhén megmosolyogtató, és vannak furcsa emberek a világon”.
Szegő Péter
Címkék:2006-10