Alapítvány tizenegy országban
LENGYELORSZÁG
Ez volt az az ország, ahol a támogatást nem a fiatalok, a gyerekek nevelési feltételeinek megteremtésével I kezdte, hanem az öregekről valói gondoskodással. Krakkóban, a XVII. században épült zsinagógában azzal fogadta néhány aggastyán, hogy szinte már csak ők maradtak meg a háború előtti 3,3 milliós közösség holocaustot túlélői közül. Lauder első lépésként (az agonizáló szocialista rendszer az ő működését inkább elnézte, mint a nemzetközi zsidó szervezetekét) szinte a fizikai fennmaradást biztosította: megszervezte a kóser ételek importját, majd előállítását, gondoskodott a varsói idősek otthonának ellátásáról, zsinagógák rezsijét fizette, néhányat renováltatott.
Ma Varsóban található a Lauder Morasha Iskola és Óvoda, az ifjúsági központ. Hasonló centrumokban tanulnak és szórakoznak a zsidó fiatalok Gdanskban, Krakkóban, Lódzban, Wroclawban. Wychwaldban található a Lauder nevelési központ és az ugyancsak országos nyári tábor, valamint a legnépesebb és legjobban felszerelt szociális otthon.
A varsói zsidó múzeum munkatársai gyűjtik össze, kutatják fel az egykori hitközségek, egykoron élt személyek fellelhető iratait, amelyek rendszerezése mind jelentősebb dokumentuma lesz a zsidóság egyetemes történetének.
Bizonyára az újra sarjadó zsidó élet hatására számos olyan idős nő és férfi tért vissza a közösséghez, akiket az 1939-es, Lengyelországot lerohanó német okkupáció után, a népirtás kezdetén kisgyerekként lengyel családok vettek magukhoz, s mert elárvultak, a nevelőszülőknél maradtak – kereszténynek… Ők is részesei annak a – nevezzük bezárkózásnak, elvonulásnak – tanulási folyamatnak, amelyen házaspárok, családok, identitásukat keresők (vesznek részt, akik izraeli és amerikai oktatók segítségével meg akarnak ismerkedni a zsidó hagyományok elemeivel: megtanulják a kaserolás szabályait, a szombatfogadást, néhány imát – ez utóbbiakat többnyire latin betűs leírás alapján.
A Lauder Alapítvány tartja fenn a zsidó sajtót, anyagi alapját adja a néhány éve ismételten rendezett Krakkói Zsidó Kulturális Hétnek, s legújabb gyámolítottja: Auschwitz. A rémtetteket hitelesen dokumentáló egykori láger, a milliók pusztulásának emlékhelye fenntartási nehézségekkel küszködik, mert egyre kevesebb pénzt kap a lengyel államtól; felmerült, hogy zsugorítják területét, csökkentik látogatási idejét, ezt akarja megelőzni az alapítvány.
BELARUSSZIA
Az ország kétszázezres zsidóságai az orosz és a francia után Európa harmadik legnagyobb diaszpórája. Minszkben működik a Lauder-óvoda, a Lauder Schneor iskola és a Lauder Lech Lecha ifjúsági központ.
UKRAJNA
Kijevben zsidó általános és középiskolában, Lvovban pedig középiskolában tanulhatnak a fiatalok.
MOLDÁVIA
Kisinyovban Héber Akadémiának nevezik azt a tudományos központot, ahová begyűjtötték az országban fellelhető judaisztikai műveket, héber és jiddis nyelvű irodalmi alkotásokat, és teszik lehetővé a zsidó tudományokkal és nyelvekkel való ismerkedést és azok művelését.
LETTORSZÁG, LITVÁNIA, BULGÁRIA
Tallinnban, Rigában és Szófiában nyári táborban tölthetik vakációjukat a zsidó fiatalok.
OROSZORSZÁG
Az alapítványnak az országban csak egyetlen képviselete van: egy nemzetközi diákcserét bonyolító iroda. (Hasonló programot szerveznek még New Yorkkal Bécsből, Berlinből, Budapestből, Szófiából, Varsóból.)
CSEH KÖZTÁRSASÁG
Prágában az alapítvány négy intézményt tart fenn: Lauder-óvoda, Lauder Gur Aryeh Zsidó Iskola, nevelési és kulturális központ, valamint a zsidó múzeum.
SZLOVÁKIA
Lauder-óvoda Pozsonyban van.
NÉMETORSZÁG
Ronald S. Lauder Zsidó Klub és Könyvtár működik orosz bevándorlók számára Drezdában, Erfurtban és Schwerinben, továbbá Berlinben a Keruv projekt.
Címkék:1997-10