A zsidóság és a holocaust az amerikai nyilvánosságban – Beszélgetés Alvin Rosenfeld professzorral
Alvin Rosenfeld, az Indiana Állami Egyetemen a holocaust irodalmi ábrázolását kutatja. Ez év májusában a XX. Századi Intézetben tartott előadást. Előadásának másnapján nyilatkozott lapunknak.
Úgy tudom, a judaisztikai oktatás igen elterjedt az Egyesült Államokban.
„Jewish Studies” nevű program több mint kétszáz amerikai egyetemen és főiskolán működik. Ezek között némelyek nagy átfogó programok. Azon az egyetemen, ahol én tanítok, tizenhat professzor foglalkozik ezzel a témával a legkülönbözőbb szempontok szerint, kezdve a bibliai Izrael történetétől egészen a mai napig. Eddig mintegy százhúsz zsidó témájú könyvet publikáltunk.
A fent említett kétszáz egyetem közül számos helyen nagy tanszékeken folyik a judaisztikai oktatás, nagy létszámú oktatói gárda kiterjedt kutatásokat folytat. Más egyetemeken talán egy-két tanár foglalkozik a témával. Ám mindez elég új jelenség, az elmúlt huszonöt év fejleménye.
Az amerikai egyetemeken igen régóta létezik az „ótestamentumi tanulmányok” nevű kurzus. Az általános felfogás az volt, hogy egy művelt embernek illik valamennyire ismerni a Bibliát. Ezek a tanulmányok ugyanakkor előképzést is adtak azoknak, akik a keresztény lelkipásztori hivatásra készültek. Ám a Biblia utáni zsidósággal ezek a kurzusok nem sokat foglalkoztak. Akik itt tanultak, úgy vélhették, Jeruzsálem pusztulása, a szétszóratás után megszűnt a zsidó történelem. Mindezt ma már másképp látják. Amerikában, ha egy nép történelme, kultúrája nem található meg az egyetemi tárgyak vagy kutatási programok között, az olyan, mintha nem is létezne. A zsidó tanulmányok elterjedtsége ennek ellenkezőjét bizonyítja.
Az amerikai médiában a zsidó téma, mindenekelőtt a holocaust jelenléte igen erős. Van más olyan etnikai csoport, amelynek a jelenléte hasonló intenzitással érezhető?
Rádióban, televízióban, mozifilmekben az amerikai feketék jelenléte igen markáns. Egyre több jelentős író kerül ki a soraik közül, csakúgy, mint színészek, színésznők, filmrendezők. A feketékről alkotott számos korábbi sztereotípia ma már a múlté. Ha azonban arról van szó, hogy mi az, ami a nagyközönség képzeletét a leginkább megragadja, ami a legtöbb amerikai számára morális üzenetet hordoz, akkor a zsidóság, mindenekelőtt történelmének legtragikusabb fejezete, a holocaust gyakorol nagy befolyást, és azt hiszem, Amerikában nincs is jelenleg más hozzá hasonlítható.
Úgy vélem, az idő múltával a holocaust jelentősége a köztudatban nem csökken, hanem éppenséggel nő. Részben azért, mert a holocaust tanulmányozása során fölvetett kérdéseket még nem válaszolták meg. Ezek pedig igen fontos kérdések. Továbbá a holocaust és annak különböző megjelenési formái mára intézményesültek, így ezt a témát ma már az intézményi logika is fönntartja. így például sok tanár ezt a témát tanítja, a holocausttal foglalkozó egyetemi tanárok ma már saját utódaikat képzik.
Mondhatjuk azt. hogy a holocaust a mai kor legismertebb története?
Nem kétséges, hogy rengeteg ember számára ez a zsidó tudat elsődleges forrása. Sok éven át az itteni zsidó közösség központi kérdései – úgy mondhatnánk – külpolitikai kérdések voltak. Mindenekelőtt a holocaust és Izrael, valamint a szovjet zsidóság. Köztudomású, hogy az amerikai zsidóság mentésükben aktívan közreműködött. Ma is figyelem övezi az etióp zsidók sorsát vagy a veszélyeztetett zsidó közösségekét Iránban vagy az arab országokban. Mindez természetesen fontos és folytatandó, de arra nem elegendő, hogy pozitív zsidó énképet adjon. Márpedig ha valakit komolyan foglalkoztat a jövő, az, hogy miképp lehet tovább adni a következő nemzedéknek a zsidó tudást, értékeket, hagyományokat, az nem foglalkozhat kizárólag ezekkel a „külügyekkel.” Annak a közösség belső ügyeivel – a zsidó oktatással, családdal, közösségi élettel, vallásgyakorlással – is kezdenie kell valamit.
Sok zsidó számára kihívás: hogyan lehet a szabadság körülményei között élni és zsidónak maradni. Mindeddig ugyanis sokaknak az üldöztetés (vagy az üldözöttekkel való azonosulás) jelentette a zsidóság egyetlen forrását. Ez viszont édeskevés. Ma a zsidók „lazíthatnak”, sőt ha tetszik, be is olvadhatnak, amint azt sokan teszik is. Ugyanakkor azok, akik a zsidóságot komolyan veszik, akiknek a közösségi értékek fontosak, gyakran elkötelezettebbek: nem csupán zsidók akarnak maradni, hanem maguk és közösségük zsidóságának elmélyítésén is fáradoznak. Komolyabban veszik a zsidó kultúrát, amely nagyrészt vallásos kultúra, de nem csupán az. Manapság például érdekes új fejlemények tapasztalhatók a zsidó művészetek terén. Amint nyilván ön is tudja, újjáéledt a klezmer zene. Ennek egy része persze populáris, egy része viszont nagyon is komoly. Ez a zenei hagyomány Fiatal zeneszerzőket is inspirál. Ugyanilyen fejleményekkel találkozhatunk a képzőművészetekben: a festészetben, a kalligráfiában, a kézműves mesterségekben. Erősen mutatkoznak az irodalomban ezek a fejlemények.
Összegezve tehát: két folyamat zajlik egyidejűleg: Sok zsidó „kijelentkezik” a közösségből, mások viszont éppen fokozott érdeklődéssel és gyakran nagy kreativitással fordulnak a zsidóság felé.
Hadd térjek vissza még egyszer a holocaust témaköréhez. Kívülről az a benyomásom, hogy ez a téma valósággal önálló nyelvezetté vált. Mióta egy politikus Oskar Schindler egyik megmentettjét szerepeltette választási kampányában, úgy tűnik, néha eszközként használják politikai célok érdekében.
Néha valóban használják eszközként. A holocaust mára metaforává vált. Ez a szélsőségek nyelve. Akik szélsőséges helyzetet akarnak bemutatni, gyakran használják a holocaust nyelvezetét. A homoszexuálisok mozgalma például az utóbbi időben igen megerősödött. Amikor az őket ért diszkriminációról beszélnek, gyakran használják a holocaust nyelvezetét. Az abortusz ellenzői, politikailag rendkívül impulzív emberek, szintén gyakran nyúlnak ehhez a metaforához, gyakran teszik ezt fekete amerikaiak, amikor a rabszolgaságról esik szó. Ezek kétségkívül mind súlyos jelentőségű ügyek, mégis úgy gondolom, visszaélés, a holocaust kizsákmányolása ezeket a zsidók szenvedéseihez hasonlítani, a figyelem fölkeltése végett. Ám az áldozatok nyelvén szólni – ez ma része az amerikai politikai retorikának.
– Az amerikai zsidóság igen nagy hangsúlyt helyez a „holocaust-nevelésre”, arra, hogy a társadalom, főként a fiatalok minél alaposabban megismerjék a holocaust történetét, ami reményük szerint védelmet jelenthet ilyen események megismétlődése ellen. Ha egy felmérés során azt tapasztalják, hogy a válaszolók Mondjuk húsz százaléka válaszol igennel arra a kérdésre, hogy „Lehetségesnek tartja, hogy a holocaust nem is történt meg?”, akkor eltölti őket a rémület. Pedig itt talán nem is holocaust tagadásáról van szó, hanem általános történelmi tudatlanságról. Lehet, hogy ugyanennyien elhinnék azt is. hogy „az amerikai függetlenségi háború sohasem történt meg”. Úgy tűnik nekem, a holocaustot kiragadták történelmi összefüggéseiből, és így az amerikaiak többet tudnak róla. mint a második világháború többi eseményéről vagy épp a saját történelmükről.
– Ez így igaz. Az amerikaiak e tekintetben különböznek az európaiaktól. Különösebb történelmi tudat nélkül nőnek föl, és számos történelmi eseményt egyáltalán nem ismernek – beleértve saját országuk történelmét is. Ez része az amerikai oktatás szegényes voltának, így hát nem csoda, ha az amerikaiak alapvető dolgokat nem tudnak a holocaustról vagy éppen más történelmi eseményekről. De bármennyire megdöbbentő vagy kiábrándító lehet ez, az én szememben a holocaust vulgarizálása, sekélyes célokra történő fölhasználása nagyobb baj ma Amerikában, mint annak tagadása. A holocaust tagadása annyira otromba és annyira átlátszó, hogy azonnal lelepleződik. Igaz ugyan, hogy hívei az internet korában azonnal hozzáférnek a propagandájuk terjesztéséhez szükséges eszközökhöz – de a legtöbb ember annak tartja ezt, ami: propagandának. Terjesztői a politika világában semmiféle tiszteletet nem élveznek. Nem tartok attól, hogy képesek lennének megrendíteni a holocaustról kialakított képet a köztudatban. Ami sokkal inkább képes lehet azt megrendíteni, az egyfelől az amerikaiak fentebb már említett felszínes történelmi tudása, másfelől a holocaust tényeinek popularizálása és állandó ismétlése. A történelem közhellyé válik, eltűnik a banalitásban. Elveszítjük kapcsolatunkat a korszak valódi és rettenetes eseményeivel.
Az átlagos amerikai fejében a holocaustból leginkább képek maradnak meg. Ezért volt olyan nagy hatással a „Holocaust” című sorozat a 70-es években vagy nemrég a Schindler listája. A gettók, a koncentrációs táborok, az egyenruhás nácik, a szögesdrót, a kémények ikonokká váltak az átlag amerikai képzeletében. Hogy hány ember igyekezett ezeken a képeken túl a tényekről is többet megtudni, az már más kérdés. Az azonban széles körben ismert, hogy a zsidókat üldözték és a halálba küldték. Tudományos szinten pedig valóban komoly méretekben és magas szinten folyik a holocaust tényeinek feltárása és kutatása.
Fel tudná idézni azokat a jelentősebb állomásokat, melyek nyomán a holocaust ilyen központi témává vált az amerikai nyilvánosságban?
A háború utáni években az emberek még nem beszéltek túlélőkről, holocaustról. Akkoriban azt mondták: „a menekültek”, „a háború”. A szemlélet és vele a beszédmód lassan változott. Néhány állomás a hosszú folyamat során: Anna Frank naplójának megjelenése angol nyelven 1950-ben; a napló színházi változata 1952-ben, fílmrevitele 1955-ben; Elie Wiesel első könyvének, az Éjszakának megjelenése 1960-ban; az Eichmann-per 1961-ben; a hatnapos háború 1967-ben, mely – ha a korszak arab retorikáját hallgatjuk – egy újabb tervezett népirtás rémképét idézte föl; az NBC tévécsatorna Holocaust című sorozata 1977-ben; a washingtoni Holocaust Múzeum megnyitása 1994-ben (melyet más hasonló intézmények megnyitása követett); végül a Schindler listája széleskörű sikere.
Mi lehet az oka annak, hogy a holocaustot épp Amerikában övezi ilyen figyelem, és nem Európában, ahol az valójában történt?
Amerikában él a világ legnagyobb zsidó közössége. Az amerikai zsidóság nem csupán magasan képzett és jól beilleszkedett közösség, hanem oktatási, kulturális tekintetben igen befolyásos. Az is igaz, hogy magabiztosabb, mint számos európai állam zsidósága, nem fél annyira (mint a múltban), hogy elmondja a maga történetét. Európa számos országában a zsidók jóval visszafogottabbak, idegesebbek, talán azt is mondhatnám, jobban félnek. Amerika rendkívül nyitott társadalom, jóval inkább az, mint számos európai ország. Az eszmék szabad piacán pedig a zsidók által elmondott történet „versenyképes” más történetekkel – nem utolsósorban azért, mert ezek valóban döbbenetes történetek. Továbbá Amerika nem nemzetállam, mint az európai országok. Itt nem volt soha olyan nemzeti identitás, amely iránt a bevándorlók vágyakoztak volna; itt bárki nyugodtan lehetett olasz amerikai, ír amerikai, amerikai zsidó, amerikai fekete. Meglehetősen nagy a hangsúly tehát az egyes csoportsajátságokon, a különálló kulturális hagyományokon – miközben mindenki amerikai állampolgár, s ugyanolyan jogokkal és kötelességekkel rendelkezik.
– Mennyiben függ össze a zsidóság jelenléte az amerikai médiában azzal, hogy a holocaust ilyen központi témává vált?
Kétségtelen, hogy a zsidók erőteljes jelenléte a médiában megkönnyíti, hogy a zsidóság „történetei” eljussanak a nagyközönséghez. Ez azonban nem elégséges magyarázat. Mert például Hollywood sok éven keresztül nem volt hajlandó a holocaust témájával foglalkozni, annak ellenére, hogy a nagy filmcézárok többsége zsidó volt. Pusztán az a biológiai tény, hogy a média munkatársai közül sokan zsidó családban születtek, nem elegendő ahhoz, hogy a zsidó témákat népszerűsítsék a nyilvánosság előtt. Sokan éppenséggel távol tartják magukat ezektől a kérdésektől, vagy éppen zavarja is őket.
Relativizálásnak tartja ön, ha a holocaustot más huszadik századi tömeggyilkosságokkal hasonlítják össze?
Erre a kérdésre nem tudok általánosságban válaszolni. Minden eset más és más. Az összehasonlító tanulmányozás a tudományban alapjában véve jogos és gyümölcsöző lehet. Ha tehát a holocaustot a történelem más vad kilengéseivel vetjük össze a történelem jobb megismerése céljából, ez helyénvaló. Ha azonban az összevetés relativizáló szándékkal történik, az már nem helyénvaló. Bizalmatlan vagyok az olyan megnyilvánulásokkal szemben – főleg zsidó vezetők részéről -, amelyek azonnal és reflexszerűen elutasítanak minden összehasonlítást. Egyes összehasonlítások teljesen jogosak lehetnek, mások már jóval kevésbé – ezért mondtam, hogy minden esetet külön-külön kell megvizsgálni.
Vajon egyedi volt-e a holocaust a történelemben? Úgy gondolom, bizonyos tekintetben az volt. Mindez nem jelenti azt, hogy a zsidó volt az egyetlen nép, amely szenvedett, és amelyet tömegesen pusztítottak. Ám az a mód, ahogy pusztították, ahogy haláluk előtt üldözték és megalázták őket, hosszú éveken át, kiterveltem állami közreműködéssel – ezek egyedi vonások. Persze erre nem kell büszkének lennünk, az egyediséghez – önmagáért – nem kell ragaszkodnunk. Mindez nem érdeme a zsidóságnak – jobb lett volna, ha kevésbé egyedi hozzánk a történelem. Ám akkor is tény, hogy a II. világháborúban – noha másokat is üldöztek, mások is szenvedtek – előre kitervelt népirtásnak csak a zsidó nép esett áldozatul.
Gadó János
Címkék:2000-11