A zsidók és az alkohol
A zsidókban előforduló, az alkoholfüggőség kockázatát csökkenteni képes gén-variánsok felfedezése jó hírt jelent, ám más potenciális veszélyeket rejt magában
Arnie Goldfein 11 éves kora óta emlékszik a likőr ízére. „Egy zsinagógában voltam és az egyik öreg lehajimot mondott. Aztán adott egy snapszot” – meséli a most 51 éves számítástechnikai tanácsadó, aki a New York állambeli Queens-ben él. „Ekkor, vagyis tizenéves éveim elején kezdődött az alkohol utáni emésztő vágyakozásom, és egészen 34 éves koromig tartott, miközben egy percig sem gondoltam arra, hogy bármilyen problémám lehet. De nem én voltam az egyetlen. Számos más zsidót ismertem, aki alkoholista volt.”
Talán így történt De egy új tudományág eredményei megerősíteni látszanak azt a régi hiedelmet, hogy a zsidók nem válnak alkoholistává, azaz büntetlenül ihatnak. Mások viszont attól félnek, hogy csökkenhet azon zsidók számára létrehozott segítő szervezetek száma, amelyek e populáció alkoholistái számára nyújtanak segítséget.
A legfrissebb kutatás felhívja a figyelmet arra, hogy 20 és 40 százalék közé tehető a zsidó népességen belül azon egyedek száma, akik rendelkeznek az ADH2*2 jelzéssel ellátott, ritkán előforduló génnel, mely úgy tűnik, hogy erősíti az alkohol hatására fellépő kellemetlen reakciókat, csökkentve ezáltal a függőség kialakulását. A zsidók nagyobb hányadában fordul elő ez a variáns, mint más csoportoknál, így például a svédek, a németek és a törökök esetében. Ugyanakkor más népeknél (pl. a kínaiaknál) szintén találkozhatunk – ráadásul igen nagy százalékban – a szóban forgó génvariánssal.
A legújabb kutatás megerősíti azt a vélekedést, hogy a zsidók nem iszákosak. A felfedezés ugyanis nyilvánvalóan azt sugalmazza, hogy ez a génvariáns annyira hatékonyan működik, hogy sok zsidó csak azután válik alkoholistává, miután hosszabb időt tölt el egy olyan kultúrában, ahol az iszákosság megszokott dolog. (Az még nem teljesen világos, hogy egy alkoholista apa vajon csökkenti-e a génvariáns védő hatását.). Az elmélet igazolása során a kutatók két, olyan ellentétes alkoholfogyasztási szokásokkal bíró csoportot vizsgáltak, mint az oroszok és az izraeliek. Oroszországban ugyanis az alkoholfogyasztás a világon az egyik legmagasabb szintű, míg Izraelben az egyik legalacsonyabb. Amerikai szakértők mintegy hetven – huszonkét és hatvanöt év közötti – izraelit vizsgáltak meg, akiket múltbéli és jelenlegi alkoholfogyasztási szokásaikról faggattak. E csoport három részre volt osztható; askenázi bevándorlókra, akik az egykori Szovjetunióból érkeztek 1989 után, Izraelben született askenáziakra és izraeli születésű szefárdokra. A „kijózanító” eredményeket az Alkoholizmus című tudományos újságban publikálták.
A gén védő hatása nem volt olyan mértékű az Oroszországból és a környező államokból származó emigránsok körében, mint más tesztcsoportok esetében. Érdekes módon az orosz askenáziak 17 %-a rendelkezett a génnel, miközben a más országokból származó askenáziak 20%-os arányt mutattak fel e tekintetben. (Összehasonlításképp: a szefárdok 41%-a hordozza ezt a gént).
„Lenyűgöző és fontos probléma azt tanulmányozni, hogy a gének és a környezeti hatások között milyen kölcsönhatás áll fenn” – állítja Debora Hasin, a Columbia Egyetem szakértője, aki maga is zsidó. „A környezeti tényezők megértése segíteni fogja annak tisztázását, hogy e tényezőknek milyen hatásuk van a génekre.”
„A környezeti hatás „ésszerű hipotézis” – mondja Jay Tischfield a Piscataway-i Robert Wood Johnson Orvosi Egyetem genetika professzora. „Talán meg kellene vizsgálniuk egy másik, a jelenlegi Oroszország területén élő csoportot, bár pillanatnyilag Izrael tűnik e célra a legalkalmasabbnak.”
Bonnie Sussman a JACS vagyis a Zsidó Alkoholisták és Kémiai Szerek Függősége Alatt Állók Szövetségének vezetője igencsak aggódik a kutatás másik tanúsága miatt. Ahogy ő látja, az ilyen kutatások egyetlen „eredménye” az, hogy jobban meggyőzze a zsidó szervezeteket arról, hogy támogassák az asszimiláció elleni küzdelmet és csökkentse a zsidó alkoholisták támogatását. „Ez szörnyű hír” – mondja Sussman. A JACS nonprofit szervezet, amely pártfogói csoportokat tart fenn az USA-ban, Kanadában és Brazíliában. Izraelben a Zsidó Családok és Gyermekek Szolgálata, egy szociális szolgáltatásokat nyújtó szervezet védnöksége alatt működik.
„Az ilyenfajta következtetések csak erősítik az alkoholista emberek stigmatizáltságát. Növelik elszigeteltségüket és szorongásaikat, s olyan érzést keltenek bennük, mintha valamilyen zsidó genetikai sérülés hordozói lennének. Persze el kell ismernünk, hogy az is következik ebből, hogy ha kijavítjuk a gént, meggyógyíthatjuk a betegséget is. De még fényévekre vagyunk az ilyen típusú terápiáktól.”
Jakov Ortnak szintén nincsenek ínyére a kutatás eredményei. A The New York Times speciális csoportjának és marketing szolgálatának vezetője New York egyik ultraortodox negyedében élt, ahol igen élesen elutasítják az alkoholizmust. „Frusztrációt kelt bennem” – mondja Ort, aki tíz évvel ezelőtt kezdett kigyógyulni alkoholizmusából, melynek során igénybe vette JACS szolgáltatásait is. „Ez a kutatás megerősíti azt a mítoszt, hogy a zsidók nem érintettek az alkohol-problémában, ezért a zsidó alkoholisták némelyike csak vonakodva fordul orvoshoz.”
A maga részéről Hasin kétségbe vonja ennek valószínűségét. Sőt megjegyzi, hogy az askenázi zsidók legalább 80, míg a szefárdok 60%-a nem rendelkezik a gén védő hatású változatával, s ez könnyen érthetővé teszi azt a megállapítást, hogy a zsidók sebezhetők maradtak az alkoholizmussal szemben. Időközben Hasin megpróbál egy minden eddiginél nagyobb – 2000 ember részvételével szervezett kutatást tető alá hozni, annak érdekében, hogy „képesek legyünk alaposabban feltérképezni a gének és a környezet között fellépő kölcsönhatásokat.” „Az emberek ismerni akarják a genetikai hatásokat” – jelenti ki Hasin. „Ha megértjük a betegségek genetikai hátterét, jobb kezeléseket leszünk képesek kidolgozni.”
„A különböző génvariánsok felfedezése egyszerre áldás és átok – mondja Arnie Goldfein. – Azt gondolom, hogy a génhordozók számára pozitívumot jelent, hiszen védelmet nyújthat a függővé válás ellen. Ugyanakkor állandósíthat egy hamis érzést, ami másfajta problémát hordoz magában.”
A The Jerusalem Report alapján
Pessl Gábor
Címkék:2003-02