„…a tükrök mélyén heverő szobák…”
A keresztény legendárium nevezetes helye egy jeruzsálemi domb, melyet a Gonosz Tanácskozás Hegyének neveznek. A történelem szinte szimbolikus iróniája, hogy az angol megszállás évtizedei alatt ezen a dombon állt a brit főbiztos palotája. Amosz Oz hármas kisregény-trilógiáját akár egyetlen összefüggő regénynek is tekinthetjük. Három tükörcserép (egy eltört tükör megmaradt darabjai), melyek egymást is tükrözik. Egy verssor jut róluk eszembe: „Felelet nélkül átkelek a tükrök mélyén heverő szobákon.”
Mindhárom történet azonos ponton, 1946 tavasza és 1947 ősze között metszi át a történelem idejét. Mindhármuk helyszíne Jeruzsálem északi része. Délről, Katamón irányából legfeljebb kósza vonatfütty hallatszik. A független Izrael Állam megszületése már csak karnyújtásnyira van s a zsidó-arab mandátumterület akkorra egyetlen hatalmas, sajgó tüskévé vált a szőre hullott brit oroszlán üszkösödő talpában. Száraz szél fúj a júdeai dombok felől, vihar előtti csönd ülepedik a jeruzsálemi háztetőkre, a Semuél háNávi, a Sámuel próféta hegye mögött lebukó nap utolsó sugarai átvilágítják az utcák sorát. A könyv titkos főszereplője valójában az 1948-as Függetlenségi Háborúban oly jelentőssé vált épület, a Schneller Kaszárnya.
Futólépésben vonalba fejlődnek a lábszárvédős angol katonák a laktanyakerítés mentén s közben géppisztollyal fedezik egymást. Egy kisfiú azonban szüntelen szemmel tartja őket az ablakból vagy a háztetőről, mert az illegális zsidó véderő, a Hágáná őrszemévé nevezte ki önmagát. A kisfiú, akit az egyik kisregényben Hillélnek, a másik kettőben Úrínak hívnak, valójában a gyermek Amosz Oz, aki az alsóbb középosztály egyik lakónegyedében szívja magába a világ színeit, hangjait és képeit. Tel Arzá és Kerem Ávráhám apró, kertes házai között, a Bokharai negyed tőszomszédságában, az ultraortodox Meá Seárímtól némileg északnyugatra.
Ámosz Oz megfigyeli, hogy a körülötte levő világ, minit egy friss sebre tett kötés, szüntelen átvérzik. Az olék megrögzött életreflexei, kioldozhatatlan emlékei; a lengyel, német, orosz vagy osztrák félmúlt árnyai folytonosan átszivárognak a jelenbe, és mint benzintollt a napsütötte, nedves úttesten, a szivárvány összes színét felszikráztatják a jeruzsálemi verőfényben. Érezzük és értjük az elszakadás milliónyi fájdalmát, de megsejtjük, hogy a részeik új összeilleszkedésének ez a szükséges ára. A szétszóratott zsidó nemzet visszatért hazájába s a töredékek akarva-akaratlan egyre inkább egymáshoz csiszolódnak. „A Gonosz Tanács hegye” pontos és hiteles könyv. Tanúsítja, hogy Ámosz Oz érzékeny és őszinte krónikása a zsidó nemzet egyszerre sajgó és örömteli újjászületésének.
(Ámosz Oz: A Gonosz Tanács hegye. Európa Könyvkiadó, 1990.)
Rózsa T. Endre
Címkék:1990-04