A történelem fogságában
A történelem fogságában
Október közepén immár több mint két hete zajlanak Izraelben, illetve a Palesztin Autonómia területein az utóbbi évek legvéresebb zavargásai. Ehud Barak és Jasszer Arafat szinte mindenről megállapodott, kivéve talán a legfontosabbról, Jeruzsálem és benne a Templom-hegy (Har Ha-bajit) státusáról. Az izraeli kormányfő szinte minden kérdésben engedett, és a háborúkba belefáradt izraeliek többségét maga mögött tudva kívánt megállapodni a palesztin vezetővel.
A zavargások kitörésekor régi hangok szólaltak meg: doktriner zsidó és arab érdekvédők, akiknek csak a saját halottjuk fáj, a másiké nem, és Európában (benne Magyarországon) olyan újbaloldali és jobboldali (nóta bene) antiszemita érvek is elhangoztak, melyek nyugat-ellenes érveléssel egyoldalúan Izraelt hibáztatták a konfliktus kitöréséért, mondván, hogy aránytalanul nagy erőket vet be a palesztinok ellen. Az említett újságírók és neobaloldali, illetve jobboldali publicisták hajlamosak arra, hogy elfelejtsék, a konfliktus nem most kezdődött, és Izrael és a palesztinok még nem azt a kort élik, amikor is a fejlett nyugati demokráciákban is csak az utóbbi évtizedekben teret nyert emberjogi szempontokat abszolút módon számon lehetne kérni. Ne feledjük: Franciaország és Németország véres háborút vívott egymással 1914-től kezdve, az amerikaiak a második világháború végén atombombát dobtak Hirosimára és Nagaszakira, nem beszélve a szovjet csapatok ténykedéseiről vagy az utóbbi évtized balkáni háborúiról.
A százéves konfliktus persze újabb és újabb kérdéseket vet fel. Tehet-e Izrael arról, hogy az arab államok – szinte megalakulása óta – elszigetelve tartják, ugyanakkor demokráciája, életszínvonala és állampolgárai által élvezett életminősége folytán kitűnik környezetéből? Tehet-e arról a zsidó állam, hogy az arab országok támadásaival szemben erősebbnek bizonyult, és területeket szerzett? Tehetnek-e arról a palesztinok, hogy – reguláris hadseregük nem lévén – olykor a kövek politikájához nyúlnak? Tehet-e arról Izrael, hogy civilizáltabb ország, ezért állampolgárai ritkán követnek el terrorcselekményeket, így – ha kell – inkább az agresszió fejlettebb formáihoz folyamodik? Tehet-e arról a zsidó állam, hogy fejlett ipara és mezőgazdasága van, és a képzetlenebb arab munkaerőt alkalmazza? És egyáltalán: bűn-e a fejlettség egy fejletlen régióban?
Másrészről: tehetnek-e a palesztinok arról, hogy hazátlanná lettek, és százezreik évtizedek óta tengődnek valamelyik menekülttáborban, így radikalizálódott tömegeiket iszlám fundamentalisták használják fel? Tehet-e Izrael arról, hogy egyébként nem éppen liberális politikát folytató arab országok aduként tartják a palesztinokat a menekülttáborokban, hogy a „palesztinügyet” mindig készen tartsák az újraélesztésre? Tehet-e arról Izrael, hogy – egyébként nyílt faji politikát követő arab államok (pl. Líbia) – minden belső problémájukért a zsidó államot hibáztatják? És kérdezzük csak meg magunktól: nem igazságtalan-e, hogy miközben százezrek – köztük több ezren hamisított zsidósági iratok alapján – automatikusan izraeli útlevélhez, letelepedési támogatáshoz jutnak, addig őslakos izraeli arabok kevesebbet kapnak a költségvetésből, mint ami őket megilletné? Igazságos volt-e az, hogy a nagyrészt nem az antiszemitizmus miatt, hanem gazdasági menekültekként érkező szovjet zsidók izraeli útlevéllel utazhattak, míg Ciszjordánia és Gáza lakosai még a lakóhelyüket is alig hagyhatták el? És ha utazhattak volna, vajon nem robbantottak volna ők is bombákat Tel-Avivban vagy Jeruzsálemben? Igazságos-e, hogy – miközben az izraeli demokrácia fejlettségéről szónokolunk – rögtön gyanúperrel élünk, ha az izraeli arabok élni akarnak a demokrácia adta lehetőségekkel? Igazságos-e az, hogy géppisztollyal hadonászó – és több útlevéllel rendelkező – New York, valamint Nyugat-Európa jólétében felnőtt és Izraelbe bevándorolt zsidó telepesek vadnyugati cowboy- ként viselkednek a mozgásszabadságukban erősen korlátozott. Területeken élő arabokkal szemben? És miért nem sétálhat ugyanolyan nyugodtan egy zsidó Ramallahban, mint egy arab Izraelben? Egyáltalán: mikor múlik el a háborús pszichózis és fenyegetettség Izrael felől?
Miért fordul szembe igazság az igazsággal? Miért fordul szembe történelem a történelemmel? Van-e még demokratikus álmunk Izraelről? És egyáltalán, lehet-e igazságosnak lenni akkor, amikor érvényes, de egymást kölcsönösen kioltó igazságok állnak egymással szemben?
Talán majd a bennünk élő és elfogultságoktól mentes részvét kioltja ezeket a miérteket és hogyanokat.
(na)
Címkék:2000-11