A távközlés privatizálása
A távközlés privatizálása
Izrael új távközlési minisztere, Benjamin Ben-Eliezer és más vezető tisztviselők kijelentették, hogy az állam egy éven belül eladja a Bezek telefonvállalatban meglévő 54 százalékos tulajdonát és ezzel végleg kilép a távközlési ágazatból. Izraelben már tíz éve tervezik ezt a lépést, de az eddigi erőfeszítések nem jártak sikerrel.
Míg az ország életének első negyven éve az állami tulajdon és irányítás jegyében telt el, az utóbbi évtizedben egyre inkább a nyugat felé orientálódásnak lehettünk tanúi. De az állam még mindig nagyon sok területen jelen van, és ezért a Bezek (héberül: villám) magánkézbe adása valódi mérföldkőnek számítana.
Az 1980-as évek végén már megvoltak a tervek a privatizációra, de a távközlési és a pénzügyminisztérium képtelen volt megegyezni az árról. A magánosítás első lépéseit végül csak 1991 májusában tették meg amikor a Bezek megjelent a Tel-Aviv-i tőzsdén, akkor még csak a részvények 13,8 százalékával. Ennek túlnyomó részét 1995-ben a Cable & Wireless brit cég vásárolta fel.
A C&W izraeli igazgatója, Anthony Reich szerint a felvásárlás jó fogásnak bizonyult. 1995-ben a részvények ára nyomott volt, a piac pedig igen ígéretesnek látszott. „Az izraeliek rengeteget telefonálnak és nyitottak az új technológiák irányában. Izraelnek szerencséje van a Bezekkel”- mondta Reich úr. A cég digitális rendszert hozott létre, amely igen jó minőségű vonalat biztosít. Szinte minden évben új szolgáltatásokat vezetnek be. Egy állami monopóliumtól ennél több nemigen várható el.
1995-ben az interurbán hívások területén felszabadították a piacot. 1997 júliusában két nemzetközi konzorcium, a Barak és a Golden Lines is betört az izraeli piacra, és ezzel a Bezek monopóliuma – legalábbis a nemzetközi hívások területén – megtört. A fokozódó verseny az izraeli fogyasztók nagy örömére sikeresen letörte a nemzetközi hívások díját. Ugyanakkor – miközben az egyes minisztériumok egymással vitatkoztak azon, hogy miként történjen a távközlési óriás magánosítása – a helyi beszélgetések továbbra is drágák maradtak.
Hozzáértők szerint nem a tulajdonos- váltás a lényeg, hanem a verseny. Régen egy izraeli, ha külföldi barátjával beszélgetett, azt mondta neki: „Hívj vissza!” és gyorsan letette a kagylót. De ma a hívás olyan olcsó, hogy a hívott izraeli fél mondja: „Tedd le, visszahívlak.”
A kérdés most az, hogy ha sikerül a magánosítás, vajon csökken-e a helyi beszélgetések díja? A távközlési óriások magánosítása több országban (pl. német- ország, Anglia) is sikeresen lezajlott és mindegyik cégre jótékony hatással volt. A hatékonyság nőtt, a díjak csökkentek. A fogyasztók is jól jártak, míg az állam hatalmas privatizációs bevételhez jutott.
A tervek szerint a Bezek-részvények 54 százalékára írnak ki versenytárgyalást. A várható pályázók között minden bizonnyal ott lesznek a nagy távközlési multik. Az állam végül a Bezek részvényeinek 10 százalékát kívánja megtartani – ez a hadsereg követelése, amelynek egyes biztonsági rendszereit a Bezek üzemelteti.
R. A.
Címkék:1999-12