A Rav és az ő munkássága
A Rav és az ő munkássága
Nemrégiben érdekes könyv jelent meg Josef B. Soloveitchik rabbiról (1903-1993), korunk egyik legnagyobb rabbinikus tekintélyéről, az ortodox körökben „litvis” (litván) vagy mitnaged néven ismert irányzat egyik elkötelezett képviselőjéről. A Rav halakhikus tudása és a modem világ irodalmában, filozófiájában való jártassága természetszerűleg tette őt a modem ortodoxia szellemi vezérévé. Életrajzírója, Aaaron Rakeffet-Rothkoff műve (The Rav: The World of Rabbi Joseph B. Soloveitchik) valódi hiánypótlás, hiszen a Ravról még nem jelent meg ilyen munka.
Soloveitchik rabbi 1932-ben érkezett Berlinből az Egyesült Államokba, ahol rögvest elnyerte a bostoni főrabbi titulusát, és megalapította a Maimonides iskolát, ahol fiúk és lányok együtt tanulták a talmudot Emellett a Yeshiva University teológiai szemináriumának vezetője is volt, több mint 40 évig.
A Rav mindennap tartott siurokat (órákat) és nagyobb nyilvánosságnak szánt előadásokat is. Módszere az volt, hogy a bonyolult halakhikus problémákat absztrakt filozófia fogalmakkal világította meg és mindezt zengzetes angolsággal vagy éppen jiddisül prezentálta. Sok kiváló talmudistához hasonlóan ő is perfekcionista volt: életében keveset publikált, hiszen azt tartotta, hogy csak nagyon kevés olyasmit írhat le az ember, ami a legmagasabb elvárásoknak is megfelelne, és halála után abból fogják megítélni, amit leírt. Halakhikus esettanulmányait így halála után tanítványai gyűjtötték össze, bár több filozófiai műve megjelent különböző lapokban, nyilvános előadásait héber fordításban adták ki. A róla szóló könyv szerzője, elkötelezett tanítványa, Rakeffet-Rothkoff rabbi megszámlálhatatlan órát töltött azzal, hogy leírja a Rav magnóra vett előadásait, és tanítványok tucatjait hallgatta meg.
Rakeffet könyve azonban nem nagyon ás mélyre, és semmit sem tudunk meg például arról, hogy a híres briszki Chaim rabbi unokája, a legendás volozsini Chaim rabbi leszármazottja miért hagyta el a halacha szigorúan szabályozott világát azért, hogy filozófiát tanuljon Berlinben. Szintén nem tudunk meg sokat kortársairól: Nehama és Jesajahu Leibowitzról, Abraham Joschua Heschelről, Shlomo Dov Goiteinről, Erich Frommról, Martin Buberről, Franz Rosenzweigről, Leo Straussról. Vajon milyen kapcsolatban álltak Soloveitchikkel, és – főleg – hogyan nézett vissza később a Rav ezekre az évekre, amikor nem csak talmud- magyarázattal foglalkozott?
A jelenkori ortodoxia problematikájának kifejtésével is adós maradt a szerző. A Rav fia, a Yeshiva University tanára, Haym Soloveitchik fejtette ki, hogy a múltban a vallási viselkedést a rabbik határozták meg, ma viszont inkább a talmudi tudomány befolyásolja. Az előző – mivel az aktuális társadalmi valóságon alapult – engedékenyebb volt. A mai hagyományhű vallási gyakorlatot viszont inkább a halachikus elmélet, mintsem a napi gyakorlat határozza meg, ezért szigorúbb. Ma az ortodoxiának a világtól való szegregációja következtében a rabbinikus vallási törvényhozás jórészt elszakadt a napi valóságtól, és fordítva is így van: az átlagos nem ortodox zsidó sem figyel már többé az ortodoxok véleményére. Jó példa erre a minap Jeruzsálemben az internetre kiadott rabbinikus tiltás.
A Rav, akit a litván közeg adott, de Berlin tudománya érlelt, maga hitt abban, hogy a judaizmus releváns válaszokat ad a modem élet kihívásaira, de úgy, hogy közben nem adja fel saját értékeit. Lehet, hogy kísérlete nem sikerült?
Címkék:2000-04