„A nevükre már nem emlékszem”
OROSZ KÁROLY, mint érzékeny ember, sajátos utat járt végig: elment szülőfalujába, Dombrádra, kikérdezte a még élő szemtanúkat, s félszáz oldalas olvasmányos, jól megírt tanulmányban összefoglalta a dombrádi zsidóság történetét. Két sarokszámmal jelezhetjük ezt a nehéz sorsú történelmet: az 1930-as évekre kétszázharmincnégyre gyarapodott dombrádi zsidóság mára két, azaz két főre apadt. Ami a számok és az évszámok között van, az a zsidóüldözés, a Holocaust – e stációkat mutatja be szemléletesen a tanulmány.
Orosz Károly nem tesz nagy fölfedezéseket, beszélteti a szemtanúkat, s a realitást tisztességesen rajzolja meg. Kiegyensúlyozott képet fest a falu zsidókkal kapcsolatos érzelmeiről, a megvető „zsidózásról” éppúgy szól, mint azokról a keresztényekről, akik nem fogadták el az elhurcolt zsidók ingóságaiból összeállított „zsákbamacskákat”. Éppen úgy olvasunk a dolgozatban arról a zsidóbarát katolikusról, aki szolidaritásból felnőttként körülmetéltette magát, mint azokról a fapuskás leventékről, akik nyitott ajtajú WC-k előtt őrizték a dolgukat végző, csinos – megalázott – zsidó lányokat.
Sok ilyen és hasonló tanulmányra lenne szükség, mint a keresztény Orosz Károlyé. A Magyar Zsidó Kulturális Egyesület hon-, illetve zsidóidentitás-ismereti mozgalmat indíthatna: talán még nem késő, élnek még szemtanúk, akik településük zsidóságának történetéről hírt adhatnának, s e munka nyomán bővebb ismeretekkel rendelkezhetnénk Magyarország zsidó topológiájáról, a zsidók tegnapelőtti, tegnapi és mai életéről. Ez a kutatás jót tenne a résztvevőknek saját énazonosságuk meglelésében, identitásválságuk legyűrésében is.
A kutatómunka nyomán olyan résztanulmányok születhetnének, amelyekből minden bizonnyal kitelne egy-egy gazdag tartalmú könyv is. Nemcsak a hon- és zsidóidentitás-ismereti mozgalom elindítása, szervezése, irányítása, de majdan e könyv kiadása is a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület dicsőségére válhatna.
(Orosz Károly: „A nevükre már nem emlékszem”. Adalékok a dombrádi zsidóság történetéhez. Kézirat.)
F. P.
Címkék:1990-04