“A mi egyetlen utunk a munka
Páratlan dokumentumfilm
Bár ez a jelmondat nem annyira ismert, mint az auschwitzi „Arbeit macht frei”, mégis kísértetiesen hasonló a gondolat. Annál megdöbbentőbb, ha tudjuk, hogy a szlogent nem más találta ki, tekintette példamutatónak és alkalmazta a lódzi gettóban, Lengyelországban, mint Chaim Rumkowski, a Zsidó Tanács elnöke. Róla is szól A fotóamatőr című egyedülálló dokumentumfilm, amelyet egyetlen napon – május 19-én – nézhetünk meg a budapesti Puskin moziban, a Lengyel Intézet jóvoltából. Amszterdamban fesztiválnagydíjat, Berlinben Európa Díjat nyert, megkapta a franciaországi Pessac „Mozi és történelem” elnevezésű fesztiváljának különdíját, Biarritzban az Audiovizuális Programok nemzetközi Fesztiváljának nagydíját. Lengyelország ezt a filmet jelölte az Oscar-díj dokumentumfilm kategóriájában.
A fotóamatőr a lódzi gettó történetének páratlan dokumentuma. A filmben idézett, 1939. december 10-én kelt német jelentés szerint, a többszázezer lódzi és környékbeli zsidó evakuálása nehezen megoldható, ezért célszerű a helyszínen bezárni őket. A lódzi gettó a háborús Európa egyik legnagyobb kényszermunka tábora lett. A tábor kezdetben 156.000 lakóját, később német és osztrák zsidókkal is feltöltötték, így ez a szám 300.000-re nőtt.
A lódzi gettó életének zsidó irányítója az a Chaim Rumkowski, akitől írásom címét kölcsönöztem. A film idéz abból a dokumentumból, amely leírja Himmlerrel való találkozását 1941. június 7-én. „Jelszavam – mondja Rumkowski – Munka, Béke, Rend!” A németekkel kollaboráló „a gettó minden lakója által megvetett és gyűlölt” emberről a magyar származású George Eisen: Árnyak játékai (Gyerekek a Holocaustban) című könyvében találunk adalékokat. Rumkowski, aki Auschwitzban tűnt el, nem hagyott maga után írásos hagyatékot. Cselekedetei csak mások – általában negatív ítéleteiben és megnyilvánulásaiban – maradtak fenn. Legjellemzőbben a lódzi gettó gyereklakóinak játékaiban – például a „zsidótanács elnöke” elnevezésűben -, amely a lódzi Judenrat hírhedt főnökét utánozta. A Rumkowskit alakító gyerek – írja Eisen – eljátszotta mindazt a természetellenes, mesterkélt, rosszízű modorosságot és alattomosságot, ami a modellt jellemezte.
Walter Genewein osztrák-náci könyvelő törekvő és precíz hivatalnok volt. 1940-ben helyeztek a lódzi gettó igazgatóságára. A feladatot: hogy hogyan lehet az ingyenes zsidó munkaerőt minél tökéletesebben fel- és kihasználni, büszkén és nagy ügybuzgalommal vállalta. A gettóból „nyereséges” vállalkozást akart csinálni. Zsidó szabók segítségével a gettó műhelyeiben elsősorban sapkákat és egyenruhákat készítettek a Wermacht részére. Mivel munkájukkal elégedettek voltak, a háborús viszonyokhoz és a koncentrációs táborokhoz képest jobban élelmezték a gettó lakóit. Ám 1942 után a németek számára sem volt már olyan egyértelmű a háború kimenetele, így már nem a gettó összes lakója, hanem csak a munkások kaptak ellátást. Aki túl fiatal, túl öreg vagy túl beteg volt a munkához, élelem nélkül maradt. Később a „végső megoldás” első lépéseként, minden hét éven aluli gyereket elszakítottak a családjától, akiket azután megsemmisítő táborba küldtek. Walter Genewein ez idő alatt mindvégig a gettóban dolgozott, szorgalmának köszönhetően főkönyvelővé nevezték ki.
1987-ben egy bécsi antikváriumban véletlenül találták meg azt a négyszáz diapozitívet, amelyet a II. Világháború idején készített Genewein, aki szenvedélyes amatőr fotósként precíz könyvelő módjára dokumentálta a gettó mindennapi életét. Természetesen saját szempontjai szerint. Úgy képzelte, egy „gemütlich” iparvároskában él, házaik előtt álldogáló embereket, udvaron játszadozó gyerekeket, ünnepnapi „korzót”, szabóműhelyek és varrodák szorgos munkásait látjuk színes diáin. Az egyetlen árulkodó jel, a mindenki által viselt sárga csillag.
Genewein nagy figyelmet fordított a beállításokra, a színekre. Ne feledjük, a világ legelső színes diáival dolgozott! Legnagyobb gondja az volt, hogy az I.G. Farbenindustrie – a későbbi Agfa – filmjeinek minősége nem megfelelő. Gyakran küldött a gyárnak reklamációkat, amelyekben a színekre panaszkodott. A színes dia újdonságnak számított és előhíváskor gyakran a természetestől eltérő módon színeződött. A lódzi gettó poklában, a szörnyűségek és a halál árnyékában dolgozó, fotózó könyvelő arról panaszkodik, hogy a képek hol túl sárgásak, hol túl barnásak és a piros néha rózsaszínnek látszik.
Dariusz Jablonski a szinte ismeretlen lengyel rendező, aki forgatott már néhány dokumentumfilmet, sőt asszisztensként dolgozott a világhírű Krisztof Kieslowski mellett, 1992-ben a frankfurti Zsidó Múzeum anyagában találta meg a diákat. Mégis hat évig tartott, amíg rászánta magát, hogy elkészítse filmjét, „nem kellett semmilyen különleges szakértelem ahhoz, hogy rögtön tudjam, ez az az anyag, amelyre egy rendező egész életén keresztül vár. nem is hittem el, hogy korábban senki nem csinált ebből filmet.” Jablonski zsenialitását mégsem az jellemzi, hogy felismerte a diák páratlan értékét, hanem az az ötlete jelzi, hogy a több száz színes diához hozzáforgatott egy filmet a volt gettó mai arcáról. Megtalálta a város – az egykori gettó – lehámlott falait, sötét kapubejáróit, szűk sikátorba torkolló lepusztult lépcsősort, s hogy a kontraszt még teljesebb legyen, a mai képeket fekete-fehérben, a fények és az árnyékok, a szürke tónusok és a reménytelenség falai között úgy fényképezte, mintha az egy ötven évvel ezelőtti dokumentumfilm lenne. A színes diákon ábrázolt, könyvelői precizitással beállított, idealizált lét egy perc alatt lelepleződik, amikor a rendező egy-egy állóképet kinagyítva közel hozza hozzánk a lesoványodó arcokat, a szenvedő tekinteteket, a beszélő szemeket Az éles kontraszt, amely a valóság és a diákon feltűnő „boldog zsidó élet” között feszül, maga is drámai. A rendező narrátorként megtalálta a szűkszavúságában is szenvedélyes túlélőt – Arnold Mostowiczot – a gettó egykori orvosát. A német parancsokat és jelentéseket – arról, hogy hány sapkát és cipőt termeltek a zsidók – megszakítják a gettó orvosának kegyetlenül őszinte visszaemlékezései.
Genewein túlélte a háborút, köztiszteletben álló osztrák polgárként hunyt el 1974-ben. Hogy erről a világról, ezekről az emberekről egyáltalán képi dokumentum fennmaradt, neki köszönhetjük. Nem tudhatjuk, tartott-e a háború után diavetítéssel egybekötött élménybeszámolót barátainak a lengyelországi évekről, nosztalgiával, avagy lelkiismeret-furdalással gondolt-e az ott töltött időre. Egy azonban bizonyos, a diafelvételeket haláláig megőrizte. Kétes hírnevét a lódzi gettóban elpusztított zsidók százezreinek köszönheti.
Deák Gábor
Címkék:1999-05