A megosztó egység
Az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (Statusquo Ante), január 20-án felavatta a Károly körúti Keren Or imaházat. Az ünnepség díszvendége Yonah Metzger, Izrael Állam askenáz főrabbija volt, de a meghívottak között ott találtuk Gulyás Kálmán egyházi ügyekért felelős címzetes államtitkárt és – a Mazsihisz illetve az EMIH között kialakult feszült viszony ellenére – Heisler Andrást és Zoltai Gusztávot is.
A rendszerváltás óta egyértelmű, hogy a Mazsihisz nem képes és nem is hivatott az egész magyarországi zsidóságot képviselni, ez a ráosztott szerep inkább a zsidó vallás sajátosságának és a különböző irányzatokat kényszerűen homogenizáló MIOK-tól megörökölt monopolhelyzet következtében alakult ki. Az utóbbi években létrejött vallásos és világi zsidó szervezetek jobbára baráti körökként, alternatív közösségekként működtek, de egyikük sem tudta megbontani a Mazsihisz politikában, közéletben kialakult hegemóniáját. E szempontból az első jelentős kihívást – akárcsak a többi volt szocialista országban – a helyi hitközség számára a Chabad-Lubavics mozgalom tevékenysége jelenti. A Mazsihisz – amely csupán tavaly tette meg az első lépéseket, hogy valódi ernyőszervezetté váljon – fő problémája az alacsony taglétszám, a szervezett zsidó életen kívüli értelmiséggel folytatott párbeszéd hiánya, és az ifjabb generációk megszólítása. Előbbire, ismerve a liberális zsidó értelmiséget, a Chabadnak még kevesebb az esélye, a vallás után érdeklődő fiatalok azonban autentikusabbnak érzik azokat a neológ-ortodox megosztástól mentes haszid közösségeket, amelyek a világ minden pontján azonos szellemben munkálkodnak.
Kissé ironikus, hogy éppen a Chabad, ez az első pillantásra tradicionálisabb közösség végzi, szabadegyetemeivel, tanfolyamaival, nyilvános ünnepségeivel – amit a háború óta mimikrihez szokott magyar zsidóság egy része idegenkedve fogadott – azt a „visszatérítést”, amire a Mazsihisznek tizenöt év állt rendelkezésére. Mindezek ellenére sokakat mellbe vágott az új imaház felavatására küldött meghívókon olvasható szöveg, miszerint ez a belváros első és egyetlen zsinagógája. Köves Slomó rabbi elmondta, a megjegyzéssel csak arra kívántak utalni, hogy a vészkorszak óta ez az első újonnan alapított zsinagóga, Heisler András mégis „rossz definíciónak” tartja, csakúgy, mint a közösség névválasztását.
A fejléces levélpapíron ugyanis ez állt: Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség, alapítva 1877, újjáalapítva 2004. Az EM1H 2004 májusában tartotta alakuló közgyűlését, körülbelül százötven érdeklődő jelenlétében. Statusquo Ante-nak régen azokat a hitközségeket nevezték, amelyek az 1868-as ortodox-neológ szakadás után nem kívántak csatlakozni egyik irányzathoz, és egyik szövetséghez sem. Nem kívántak sem újítani, sem szigorítani szokásaikban, és fenntartották az eredeti állapotot: az egyes hitközségek autonómiáját.
A debreceni zsidó hitközség szintén nemrégiben (a szerveződő EMIH hírére) vette fel a Status Quo Anyahitközség nevet, amelyet a bíróság is megerősített.
Az EMIH alkalmasabbnak véli magát e feladatra, mivel a neológiára mint az asszimilációhoz vezető lépcsőfokra tekint, a magyarországi ortodoxiát azonban – ami részben már betagozódott a Mazsihiszbe – túlságosan befelé fordulónak tartja. Többen azért csatlakoztak az EMIH-hez, mert úgy érezték, másutt nem fogadták be őket. Részben jogos tehát a Mazsihisz félelme, hogy az EMIH elhódítja a híveket, ám számos embert, aki ma már a Mazsihisz közösségeihez tartozik, éppen a Chabad vezetett el a zsidósághoz.
A Mazsihisz vallási kérdésekben illetékes rabbitestülete – tagjainak többsége nem is ismeri el a neológ-ortodox megosztást – kevéssel az EMIH megalakulása után kiadott egy meglehetősen barátságtalan, hivatalos állásfoglalásnak tekintendő nyilatkozatot, amelyben tiltakoztak a régi-új irányzatot felélesztő, „a laikusokat félrevezető, a kongresszusi zsidóság intézményeit sértő, állítólagos hagyományokat képviselő” szervezet ellen, amelyet erre senki nem kért fel. Emellett marginálisnak nevezték mind az EMIH-et, mind a „mögötte álló másik irányzatot”, azaz a Chabadot. Az „állítólagos hagyomány” kitétel még helytálló is lehetne, tekintve, hogy a haszidizmus egykor az ortodoxia ellenében formálódott ki, ám a Satusquo irányzat éppen annyira magyarországi sajátosság, mint a neológia. Egyébként, mint Köves nyilatkozta, a Chabadnak nem elsődleges célja, hogy hitközségeket alapítson, inkább a már létező intézményi keretek közt próbálja segíteni a hitéletet. Köves nem tagadja kötődését, mégis úgy véli, a Stausquo csakis a saját tagságát kívánja képviselni, valamint a hagyományos zsidóság álláspontját igyekszik ismertetni olyan kérdésekben is, mint az abortusz, a kábítószer, a génkutatás vagy az orvosi műhibák.
Az aktív közéleti szerepvállalás, és az, hogy e problémákra terjedelmes tanulmányokban reagáltak, mutatja az alapvető szemléletbeli különbséget a két szervezet között. Míg a Chabad köztéri Hanukka-ünnepséget rendez, addig a rabbikar a zsidó hittel összeegyeztethetetlennek tartja „a hagyományok populáris, tömegrendezvényeken való bemutatását”. Csakhogy az előbbiről beszámolnak a különböző médiumok, közvetíti a televízió, így ezek gyakran már egyenesen az EMIH-hez fordulnak. Ez hosszú távon azt eredményezheti, hogy a rendezvényeken szívesen megjelenő politikusok szemében egy ilyen, karizmatikus szellemi vezetők körül kialakuló csoport – ami, mint a külföldi példák bizonyítják, tömbszavazóként működik, és nemegyszer a konzervatív erőket támogatja – komoly jelentőségre tehet szert. De ez még a jövő zenéje. Az eseménnyé válást biztosítandó, „a Mazsihiszt sértő megnyilvánulások” mellett – „Köves Slomó az első, háború után avatott ortodox rabbi”, „a magyar rabbidiplomának nincs nemzetközi hitele” – a rabbikar legfontosabb kifogása az volt, hogy a debreceni hitközség ma is Statusquónak nevezi magát, bár alapszabályában ez már nem szerepel. Köves, rövidre zárva a problémát, a vallásszabadságra hivatkozott.
Az EMIH felvállalta egységesítő szellemiség eddig csak nézeteltéréseket generált, holott az állami támogatás megosztásának lehetősége még fel sem merült. Azon a megbeszélésen, amit a miniszterelnök, Yonah Metzger és a három irányzat vezetői tartottak, megállapodás született arról, hogy március 15-ig tisztázzák a kialakult helyzetet. A közösségszervezés körül forgó eszmecsere során szóba került a jelenleg az ÁPV Rt. tulajdonában lévő, Rumbach utcai zsinagóga is, amit egy parlamenti határozat értelmében a Mazsihisznek lehetősége lenne visszavásárolni vagy csere útján visszaszerezni. Ennek a zsinagógának a felújítását és működési költségeit az EMIH magára vállalta volna a használat fejében, de ezt az ajánlatot a Mazsihisz elutasította.
Az összejövetelt mindenki történelmi jelentőségűnek tartja, a vélemények abban is megegyeznek, hogy a további együttműködés, ami eddig csak néhány gesztusban merült ki, kívánatos – ám Köves hozzátette, a zsidóság fogyása miatt kellene aggódni, és nem azon vitatkozni, ki milyen nevet választ, hiszen megosztani csak azt lehet, ami van.
Csáki Márton
A honi zsidó közélet néhány szereplője évek óta hangoztatta, hogy a Mazsihisz vitatott hegemóniáját csak a Statusquo felélesztésével lehetne megtörni, és csak így lehetne a magyar zsidók érdek- képviseletében jelentős változást elérni.
A változás megkezdődött, bár nem biztos, hogy a folytatás úgy alakul, amint tervezték.
2004-ben Magyarországon, a lubavicsi Chabad haszid mozgalom rabbijainak vezetésével alakult „újjá” a Statusquo Ante Hitközség, olyan, propagandaszempontból vonzó néven, amely egyáltalán nem jellemzi az állapotokat: Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség. Mert minden van, csak éppen egység nincs. Talán nem is kell lennie, s talán nem is árt a kihívás, amikor az ortodoxia kihalóban van, a neológia jövője bizonytalan, a modern ortodoxia és a reform épp csak éledezik. Ám az sokak számára vitathatónak tűnik, hogy az Ukrajnából eredő, New York-i központú, ultraortodox, lubavicsi haszid mozgalom – ha mégoly nyitott is a szekulárisok irányában, s mégolyjelentős „belső térítő” munkát végez is a zsidóság körében mindenütt a világon – az askenázi hagyományú magyar zsidó közösség egyik irányzatának örökébe lépjen.
A lubavicsi mozgalom egész Közép-Európában, s különösen Oroszországban és Ukrajnában jelentős „hadállásokat” szerzett az elmúlt másfél évtizedben. Sok helyen átvették a vallási vezetők posztját – olykor mert nem akadt már más, hogy vallási funkciót végezzen, és jelenlétük fenntartotta a kihunyni készülő zsidó életet, olykor kemény pozícióharcokban, pénz- és politikai tőke befektetésével. A jelentős amerikai és izraeli kapcsolatokkal bíró Chabad hívására helyi és amerikai kormányzati politikusok, vezető izraeli rabbik jelennek meg rendezvényeiken szerte Közép-Európában, s ez gyarapítja tekintélyüket, növeli befolyásukat. Ráadásul a térségben élő vallásos izraeliek – nem lévén hiteles helyi ortodox alternatíva – előszeretettel csatlakoznak a Chabad közösségeihez, velük imádkoznak, támogatásaikkal őket erősítik.
Félreértés ne essék: minden tisztelet a Chabad-Lubavics mozgalomnak a zsidó hagyomány ismerete és a zsidó identitás nyílt vállalása terjesztésében elért eddigi eredményeiért, amelyekkel a helyi hitközségek nem tudták felvenni a versenyt. Ám az a kimondatlan, s magyarországi névválasztásukban is érzékelhető törekvés, hogy ne részei legyenek a helyi zsidóságnak, hanem ők legyenek a helyi zsidóság, noha van még lehetőség a helyi hagyomány felélesztésére, joggal vált ki ellenérzéseket. Nem szólva arról a már korábban is jelzett problémáról, hogy az általuk meghonosított imarend és dallamvilág esetenként sérti a helyi minhag (szokás) tiszteletére épülő hagyományos zsidó közösségszervezés elvét is. Persze minden rendszerszervező tudja, hogy a fejlődés kulcsa a terjeszkedés, a konkrét jelenséget elfogadni mégsem könnyű.
Nehezen megemészthető például az utóbbi évtizedek szekularizáltsága, s még az askenázi hagyományban felnőttek számára is, hogy a lubavicsi küldöttek, rabbik és jesivabóherek prédikációi a legtöbb esetben nem nélkülözhetik a lubavicsi rebbe, vagy más haszid mesterek csodálatos történeteit, szent cselekedeteit. Néha vonzó és termékenyítő e lelkesedés, áttöri a vészkorszak utáni, máig ható letargiát, néha idegen és emészthetetlen. Ugyanakkor a magyar neológ prédikáció elavult, anakronisztikus frázisai sem felelnek meg korunk igényeinek.
A magyar zsidó közélet résztvevőit leginkább mégis az érdekli, hogy vajon az egyházalapítás és a vele járó, illetve kiharcolható jogok: a politikai képviselet, az állami támogatás megosztása, netán az ingatlanigények hogyan érintik a Mazsihisz státusát, hogyan alakul át az eddigi struktúra. A zárt ajtók mögött március közepéig zajló tárgyalások a magyar miniszterelnök, illetve a régi és az új hitközségek vezetői között részben talán választ adnak e kérdésre. Ám a többi kérdés nyitott. Például az, vajon a Chabad egyházalapítása mögött ott vannak-e a magyar zsidó közélet más résztvevői is, akik régóta szorgalmazzák a régi, monolit struktúra megbontását.
A Chabad felrúgta a hagyományos hitközségi játékszabályokat, és a saját szabályai szerint játszik. Aki mindezt nemtetszéssel figyeli, annak aligha van más választása, mint felvenni a Chabad által diktált tempót. Messiásváró hevületükkel nehéz versenyre kelni, de a modern technikák terén semmi sincs, amit ne lehetne tőlük eltanulni, és még jobban csinálni.
Címkék:2005-03