A Mazsök háza táján – Ingatlanügyek
Egy évvel ezelőtt a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány (Mazsök) kuratóriumi üléséről szóló beszámolónkat azzal fejeztük be, hogy amint az ingatlanügyekre került a sor, a kuratórium határozatképtelenné vált, noha a döntés csupán egyszerű többséget igényelt volna. Talán szerepet játszott ebben az a tény, hogy a kuratórium tagjai közül senki nem vált meg szívesen egy ingatlantól sem, így megállapodás – akkor – csak a végső döntés elhalasztásáról született. Ez a helyzet azonban két okból is tarthatatlanná vált. Egyrészt az ingatlanok egy része olyan rossz állapotú, hogy sem eladni, sem bérbe adni nem lehet őket (ráadásul a korábbi bérlő is elhagyta a Tüköry utcai épületet, mondván, kinőtte annak területét), másrészt már több mint egy éve határozat született arról, hogy egy vagy több ingatlan eladásából kellene fedezni a többi renoválását. A cél, természetesen, a rendbe hozott épületek nyereséges üzemeltetése.
Mindez azért is lényeges, mert a korábbi titkár, Sebes Gábor eltávolításakor az ingatlanügyek megoldatlansága volt az egyik fő érv – mint korábbi tudósításainkban arról többször beszámoltunk -, bár ennek a kérdésnek a gyors és hatékony megoldására az immár egy éve hivatalába lépett Vályi György sem látott sok esélyt. Vályi megválasztásakor, Korányi László javaslatára, megegyezés született arról, hogy az új titkár prémiumának mértékét az előzőleg kitűzött célok (például sikeres ingatlanértékesítések) sikeres teljesítéséhez kössék. Mos, lehetséges, hogy ez ösztönzőleg hatott, mivel a Mazsöknek végre sikerült túladnia az Orgona utcai ingatlanon, amire több ajánlat is érkezett. Ezen ingatlan értékesítésénél egyébként külön nehézséget okozott annak felemás állapota, hiszen a szobák beosztása miatt sem lakóépületként, sem irodaként nem volt maradéktalanul kihasználható. A vásárló tehát költséges átalakításokra kényszerült. Mindezek ellenére a korábban körülbelül 180 millióra becsült épületet jóval magasabb áron, 241 millióért sikerült eladni egy magánszemélynek. A kuratóriumi határozat értelmében az ingatlanok értékesítéséből származó összegeket kizárólag a többi ingatlan felújítására illetve újak vásárlására lehet fordítani. Legsürgősebben talán a Tüköry és a lassan három éve üresen álló Bajza utcai épületek szorulnak renoválásra, melyekben az elavult épületgépészeti szerelvények teljes cseréje is szükségessé vált. Hogy melyik lesz az első, az csupán attól függ, melyiket sikerül előbb kiadni. A felújítás elvégzésére már több cég is tett ajánlatot, a munkálatokat viszont mindaddig nem kezdik meg, míg a jövőbeni bérlők igényei nem ismertek. Amíg azonban a pénz nem kerül felhasználásra, ugyancsak a kuratóriumi határozatnak és a közalapítványok működési előírásainak megfelelően az összeg kincstárjegyekbe fektetve biztosít hozamot.
A Mazsök ugyanakkor nem mondott le arról a korábbi elképzelésről sem, hogy a jelenleg hasznosítatlan épületekbe olyan bérlőket keressen, akik magukra vállalnák a felújítás költségeit, majd a későbbiekben „lelaknák” azt. Több ingatlan esetében – ilyen a Várban található Burg Hotel, egy balatoni üdülő és a boszniai követség épülete – hosszabb távú bérleti szerződés van érvényben. Érdemes megemlíteni, hogy a Mária utcai épületet jelenleg is hét, kisebb-nagyobb cég és szervezet bérli, a Tüköry utcai épülettel kapcsolatban pedig – ahová a gazdaságosabb működés érdekében nemrég a Mazsök is áttette székhelyét – több érdeklődővel folyik egyeztetés. Az ingatlanügyekben tehát, mint Vályi György fogalmazott, „nagy erőfeszítések történtek, részleges sikerekkel”.
Jogi problémák
Az utóbbi időben a Mazsök kuratóriumában két személy tevékenységével kapcsolatban is felmerült a kérdés, vajon jogszerűen töltik-e be tisztségüket. Egyikük, Tímár György, a közalapítvány felügyelőbizottságának elnöke 2002 júniusában, a pénzügyminiszternek írott levelében lemondott posztjáról. Ennek ellenére továbbra is ebbéli minőségében végzi munkáját (vizsgálatokat kezdeményez, összehívja a felügyelőbizottság üléseit, leveleket fogalmaz), mondván, amíg a kormány nem nevez ki mást a helyére, ő köteles ellátni az elnöki teendőket. Más vélemények szerint az alapító okirat kimondja, hogy az elnöki megbízatás a lemondással egy időben megszűnik. Többen Tímár számlájára írják azt is, hogy a Mazsök nem vásárolta meg a Kossuth mozit, amit az Intercom tíz évre előre kibérelt volna, pedig, mint a fentiekből kiderül: egy ingatlan, biztos bérlővel, jelentős bevételi forrás. Tímár György a túlzott kockázatra hivatkozva ellenezte a tervet, amit végül a kuratórium is elutasított.
A másik személy Sessler György, a Mazsök korábbi gazdasági vezetője, akit különböző szakmai és pénzügyi indokokra hivatkozva még Sebes Gábor bocsátott el. A pénzügyi bizottság által felkért, független könyvvizsgáló ugyan indokoltnak és jogszerűnek minősítette a döntést, Sessler mégis kérte saját rehabilitálását. Ezt a kuratórium visszautasította, Sessler pedig munkaügyi bírósághoz fordult, ami azt jelenti, hogy a Mazsökkel azóta is perben áll. Mindez nem is volna probléma, ha Sessler, az időközben elhunyt Örley Pál utódjaként, nem jelent volna meg a Munkaszolgálatosok Országos Egyesülete (Műszóé) képviselőjeként a kuratórium ülésén. Az érdekellentéten alapuló összeférhetetlenségre – hiszen így beleszólása lehetne a vele foglalkozó kuratóriumi döntésbe is – Sesslemek kellett volna felhívnia a Műszóé elnökségének figyelmét. Lebovics Imre, a Műszóé alelnöke körlevélben tájékoztatta a küldötteket arról, hogy Sessler megtévesztette őket, és nem számolt be a pereskedésről. (Sesslert ezenközben a Mazsihisz közgyűlése újjáválasztotta a számvizsgáló bizottságba, melynek az elmúlt ciklusban elnöke volt. – A szerk.) Eddig még egyik ügyben sem született hivatalos állásfoglalás, s az erről nyilatkozók sem kívánták magukat megnevezni.
Kárpótlási hírek
A magyar és az osztrák kormány 2000. október 24-én kötött megállapodása értelmében az Osztrák Megbékélési Alap (ÖFV), a Mazsökön keresztül egyszeri pénzjuttatásban részesíti azokat a túlélő természetes személyeket, akik a holokauszt idején a mai Ausztria területén végeztek rabszolga- vagy kényszermunkát. Az egykori foglyok számát 40 ezerre becsülik. Az ÖFV 672 millió osztrák schilling (kb. 56 millió euró) erejéig vállalta a kifizetéseket, melyekből 2002 végéig mintegy 10,7 millió eurót juttattak el 1660 magyar jogosulthoz. A kérvények benyújtásának határidejét egyébként 2003 szeptemberéig meghosszabbították, aminek elsődleges indoka, hogy a vártnál jóval kevesebb roma áldozat jelentkezett. Még 2002 szeptemberében, Fónagy János vezetésével tárgyalások indultak a megállapodás módosításáról. Ezek célja, hogy a jogosultak maximálisan lehetséges egyéni kielégítése után a fennmaradó összeget a Mazsök közösségi célok finanszírozására fordíthassa, pontosabban a túlélők szociális helyzetének javítására. Ez az úgynevezett Wallenberg-projekt, ami egy egészségügyi-szociális központ (elsősorban idősek otthona) megépítését és üzemeltetését foglalja magában. Ennek fenntartását a későbbiekben normatív állami és egyéni támogatásokból kívánják fedezni. Az osztrák fél – és a kuratóriumban helyet foglaló amerikai küldött – kedvezően fogadta az elképzelést, de döntés előreláthatóan csak a kérelmek végső beadási határidejének lejártakor várható.
A Mazsök ezenkívül életjáradékot biztosít a hatvanadik életévüket betöltött túlélőknek is: ez év februárjáig 56 személy érte el ezt az életkort, így a Mazsök megkezdte számukra ennek folyósítását.
A Svájci Humanitárius Alap kifizetései gyakorlatilag lezárultak, csupán néhány örököst keresnek még a Központi népesség-nyilvántartó Hivatal segítségével és újsághirdetések útján.
Vályi György felhívja az érintettek figyelmét, hogy az életvesztésért járó, 400 ezer forintos állami kárpótlást nem a Mazsök, hanem a Központi Kárrendezési Iroda bonyolítja le – ugyanis sokan a Mazsöknek küldték vissza a megalázóan kevés, 30 ezer forintos, hasonló jogcímen kiutalt összeget. Abban az esetben azonban, ha valaki már fölvette ezt az összeget, azt beszámítják az új kárpótlásba. A 65 ezer elhunyt után 118 ezer jogosultról és örökösről tudnak, akiknek a felkutatása sokszor nehézségekbe ütközik, hiszen közülük csupán 33 ezren élnek Magyarországon – többségük Amerikába vagy Izraelbe költözött. Azok az érintettek, akiket még nem értesítettek levélben, a Központi Kárrendezési Iroda ügyfélszolgálatán érdeklődhetnek, az 1116 Budapest, Hauszmann Alajos utca 1-3. címen.
Cs. M.
Címkék:2003-05