A lélek mélységei
A NYOLCVANAS ÉVEK DEREKÁN a rendőrség megneszelte, hogy budapesti zsidók három magánlakásban is rendszeresen összejönnek és zsidó témákról beszélgetnek, netán gyertyát is gyújtanak, sőt, ami a leggyanúsabb, Izraelből jött vendégeket is fogadnak. A házigazdákat és a résztvevőket sorra becitálták a kapitányságra, kifaggatták, megfenyegették, mire az összejövetelek abbamaradtak. Értesülvén erről, fölkerestem a köztiszteletben álló tudós rabbi, hogy megkérdezzem: Mit tanácsol? A hitközség, a rabbikar vagy a MIOK talán fölszólalhatna e jogtalan zaklatások ellen?
A rabbi úgy vélekedett, hogy erre nincs mód. Annál is kevésbé, mivel hivatalosan nem is tudnak az ügyről. De meg különben is, ott kell összejönni, ahol szabad, nem kell keresni a bajt.
Évek múltán merőben más körülmények közt találkoztam újra a köztiszteletnek örvendő, tudós rabbival. Az Állami Egyházügyi Hivatal már szétoszlott, mint egy rossz illatú gázfelhő, a főkapitányságon is túl voltak már az évszázad nagy aktapusztításán, ám minden azért még nem változott meg gyökeresen: az antiszemitizmus például még nem szűnt meg. Épp ennek okán jött össze a gyülekezet, amelynek körében Rabbénu is jelen volt. És amikor fölmerült a kérdés, mit kellene tenni a gyűlölködés prepotens megnyilatkozásai ellen, ő igen spontán módon úgy nyilatkozott, hogy tüntetni kellene az utcán.
Kétségtelen, hogy ez a válasza sokkal rokonszenvesebb volt számomra, mint ama korábbi. Ámbátor voltak, akik kissé forrófejűnek találták …
TÖRTÉNT AZUTÁN – és nem is sokkal az előbbi eset után -, hogy az antiszemitizmus egy-két újabb megnyilatkozását könyvelhettük el. E nem éppen rendkívüli fejlemény – úgy látszik – gondolkodóba ejtette a már említett, köztiszteletben álló, tudós rabbit. A gondolkodásnak eredményeként azonban nem vonult ki tüntetni az utcára, – ehelyett megírt néhány levelet. (Szigorúan és hangsúlyozottan magánemberként, céges levélpapíron, aláírása mellett az ugyancsak köztiszteletben álló zsidó intézmény bélyegzőjével.)
A levelek arra kérték a Magyar Rádió, illetve a Magyar Televízió elnökét, valamint a művelődési minisztert, hogy hassanak oda: az antiszemitizmus mérséklése érdekében essék kevesebb szó a nyilvánosság előtt a zsidóságról. Mert még a védelemből is megárt a sok… És amint a miniszternek szóló levélben állt, „politikus-jelöltjeink, állítólagos szociológusok, tudósok, áltudósok ne olyan hangosan foglalkozzanak ezzel a kérdéssel, mert ennek valójában már a felvetése is sértő, bántó, megalázó”.
A levelek eredményeként a Rádió és a Televízió különböző osztályain végigcikázott az utasítás: leállni a zsidó témákkal, háromszor is megfontolni, készüljön-e új műsor az antiszemita előítéletek ellen, a közelmúlt történelem zsidóságot érintő problémáiról stb.
A köztiszteletben álló, tudós rabbi pedig megnyugtathatta lelkiismeretét: a tüntetést igenlő, megbocsáthatatlan excesszusa után visszatalált a korábbi évek kiegyensúlyozott, harmonikus magatartásához.
Hogy hol látok én itt összhangot az akkori fel nem szólalás és a mostani buzgó felszólalás között? A lényegben. Amit egy mondatban lehet kifejezni: Lapulj, zsidó!
– salamon –
Címkék:1990-05