„A környék kész mitológia
A Zsidó Nyári Fesztivál keretein belül immár ötödik alkalommal került megrendezésre a zsidó könyvhét, ahol az érdeklődők idén is megismerkedhettek a zsidó könyvkiadókkal és régi-új kiadványaikkal, noha ezúttal elég szerény volt a termés. A Herzl téri könyvsátrak között a kiadók mellett minden évben ott találhatjuk a könyvnapok egyik oszlopos tagjának, a Láng Téka nevű könyvesboltnak a standját, ami gazdag kínálatának köszönhetően, némi túlzással, az egész rendezvényt felöleli. Arról a kötetről ugyanis, amit itt nem lelünk fel, kár is tovább ábrándoznunk.
A könyvekhez és az olvasáshoz, azt hiszem minden gyűjtőnek számos személyes mániája kapcsolódik, ezek közül csak egyet emelnék ki, melyet Roland Barthes említ meg, nevezetesen a kölcsönzött és birtokolt könyv közti fontos különbséget, ami sokak szemében komikusnak tűnhet. A könyvembereknek azonban nyilvánvaló, hogy a könyv-fétis rituáléjának a kiválasztás mellett megvásárlásának helye is lényeges eleme. Más azt egy szakboltban lapozgatni, szagolgatni vagy a plázában, a saláta mellé a kosárba dobni. „A könyvnek meg kell adni a tiszteletet, a könyv nem krumpli” – mondja Rédei Éva üzletvezető, a könyvárusítással kapcsolatban, és itt el is érkeztünk írásunk tulajdonképpeni tárgyához, a könyvesbolthoz, amiből a látszat ellenére meglepően kevés van Budapesten. Könyvárus berkekben azt beszélik csupán három: a Pont, az Írók Boltja és a Láng Téka. Régi adóságot törlesztünk tehát, amikor végre szót ejtünk e kicsiny, már-már judaisztikai szakboltként működő Pozsonyi úti üzletről, habár az olvasók közül nyilván sokan teszik fel magukban a kérdést: ki ne ismerné? És valóban, ki ne ismerné a Pozsonyi út lakóinak kedvenc könyvesboltját, ahol a vevőkör inkább széles baráti társaság, ahol mindig élénk csevegésbe csöppenünk, mintha egy klubba lépnénk be, és aminek visszatérő vásárlói a repülőtérről egyenesen ide sietnek, mondván, ez a zsidó könyvesbolt. Nem véletlenül. A környék kész mitológia, az egyetlen a városban, ahol folyik még valamiféle civil zsidó élet, és ebben nem kis szerepe van a Láng Tékának. A több mint egy évtizede alakult, eleinte könyvkiadással is foglalkozó első maszek könyvesbolt alapítóinak egyik célkitűzése az volt – aminek bátran mondhatjuk, sikerült megfelelnie -, hogy az általános könyvkínálaton túl, a zsidó tárgyú könyvek szinte teljes választéka megtalálható, vagy külföldi kiadványok esetén, rendelés útján, gyorsan beszerezhető legyen.
Könyvesboltba nem csak vásárolni járunk, olykor csak elnézegetjük a zsúfolt kirakatszekrényeket, vagy véges anyagi készleteinken búsulva és a bőség zavarában tobzódva, fellapozzuk az újonnan megjelent könyveket, jobb esetben meg Borgeshez hasonlóan csak azon szomorkodunk, milyen kár, hogy nem vihetjük haza, mert otthon már van egy példányunk. Meg még valami másért is, és ez az a bizonyos atmoszféra, ami megmagyarázhatja, miért van Budapestnek csak három könyvesboltja. Az itt dolgozók ugyanis tudják, hogy ez a szakma a könyv szeretetéről szól. Szenvedélyről és szakértelemről.
Rédei Éva egyik legújabb büszkesége, a náluk is árusított In the Land of Hagar című, a magyarországi zsidóság történelmét feldolgozó, eddig csak idegen nyelveken olvasható, gazdagon illusztrált kötet. Talán egy évtizedek múlva írt hasonló műben már a Láng Téka is helyet kap. Az ilyen szigetektől úgy érzem, hogy mégiscsak élhető ez a város.
Csáki Márton
Címkék:2002-12