250 márka életjáradék – küldik a kérdőíveket
250 márka életjáradékKüldik a kérdőíveket
Megkezdte a kérdőívek kiküldését a Jewish Claims Conference budapesti összekötő irodája azoknak a magyarországi holocaust-túlélőknek, akik az iroda előzetes tudomása szerint megfelelnek az életjáradék fizetésére szabott feltételeknek.
A német kárpótlási törvény, amelyet még az ötvenes években fogadtak el, hat hónap lágerfogságot (a törvény által „minősített” lágerekben) vagy 18 hónap gettóban eltöltött időszakot/illetve bujkálást szab az életjáradék-fizetés feltételéül. E feltételeknek az Európa többi országában élt zsidók eleget tettek/tesznek, mert ott az üldözések már 1939-40 táján megkezdődtek. A magyarországi túlélők közül viszont a budapesti zsidók többsége kimarad a járadék-fizetésből, mert ők 18 hónap üldöztetést nem szenvedtek el, és döntő többségüket nem is deportálták. Beszámíthatják viszont (még nem tudni, hogy a koncentrációs táborral vagy a gettóval „egyenértékűnek”) a fronton eltöltött munkaszolgálatot és az 1944-ben a nyugati határ környékén fölállított lágerekbe történt deportálást és kényszermunkát. (A táborok – még nem okvetlenül teljes – listáját, amelyet eddig a Jewish Claims Conference (JCC) nem hozott nyilvánosságra, alább találhatják olvasóink.) A JCC a hírek szerint azért egyezett bele a magyarországi zsidók többségét az életjáradékból kirekesztő megoldásba, hogy a többi életben maradó végre megkaphassák a járadékot. Miután ez az ügy már minden közép-kelet- európai országban sínen van, majd visszatérnek a kimaradtakra.
A várhatóan négyezer kérdőív szétküldését hírek szerint ez év végéig fejezik be. A kérdőív továbbításához a kérelmező aláírását is hitelesíttetni kell (ami az összekötő irodában, a hitközségen – vidéki városok hitközségein is – valamint közjegyzőnél végezhető el). A magyarországi kárpótlás abban tér el a nyugatitól, hogy ott 500 német márka a járadék összege, és a jogosult egy -5-10 ezer márka körüli – országonként változó induló összeget is kapott. A Közép-Kelet-Európára vonatkozó 250 márkás összeget a JCC a német kormánnyal folytatott tárgyalások során érte el. A német kormány ezt az összeget a márka nagyobb kelet-európai vásárlóerejére hivatkozva állapította meg. Az induló összeg kifizetéséről feltehetőleg tovább kellett volna tárgyalni, ezért a JCC, átlátva, hogy az idő nem a túlélőknek dolgozik, erről – a gyorsabb kifizetés érdekében – egyelőre lemondott, remélve, hogy később még visszatérhetnek az ügyre.
Az üldöztetés tényét különböző dokumentumokkal is igazolni kell, amelyek mibenlétét a kérdőív részletezi. Amennyiben dokumentumok nem állnak rendelkezésre, a JCC frankfurti irodája a kérelmező nevét először a Vöröskereszt nyilvántartásaiban (ITS), majd – eredménytelenség esetén – a jeruzsálemi Jad Vasem intézet archívumában keresteti. (így például egyéb dokumentum híján az áldozatok karjára tetovált szám sem elegendő a járadék automatikus megítéléséhez, de ebben az esetben a Vöröskereszt nyilvántartásából az illető könnyen visszakereshető.) Bizonyítéknak fogadják el viszont, ha a kérelmező nyugaton élő testvére, aki hasonló üldöztetést szenvedett el, már kapja a kárpótlást, és a rokoni kapcsolatot igazolni tudják.
A posztkommunista államok közül – eddigi tudomásunk szerint – Magyarország lesz az első, ahol a jóvátételi járadékot megkapják az arra jogosultak.
Azon nyugat-magyarországi lágerek listája, amelyekben 1944-45-ben zsidó deportáltak és kényszermunkások tartózkodtak. A lista az ITS-nyilvántartás alapján készült. Nem tartalmazza a keleti fronton, Ausztriában és Lengyelországban felállított lágerek neveit: Ágfalva, Agyagosszergeny, Balf, Bánhida, Borosgödör, Bozsok, Bősárkány, Búcsú, Cinkfalva, Csajta, Dunaszerdahely, Ebergóc, Fertőrákos, Fertőfehéregyháza, Győr, Győrszabadhegy, Harka, Hegyeshalom, Hidegség, Ilonamajor, Komárom, Kópháza, Körmend, Kőszeg, Kőszegfalva, Lépesfalva, Mosonmagyaróvár, Mosonszentjános, Mosonszentmiklós, Nagycenk, Papóc, Pozsonyligetfalu, Rábakeresztúr, Rábapatona, Rohonc, Sámfalva, Sopron, Sopronpuszta, Szentgotthárd, Szombathely, Szőny, Vasvár, Zurány, Zsedény.
Címkék:1998-11