1951: A kitelepítés…
1951. JÚNIUS 17-ÉN 1939-es (!) miniszterelnöki és belügyminiszteri rendeletekre hivatkozó belügyminiszteri közlemény jelent meg a ,, volt kizsákmányolok Budapestről való kitelepítéséről”. Erről a Hét évtized a hazai zsidóság életében című, összeállításunkban már említett gyűjtemény II. kötetének 127. oldalán a következő olvasható: „…a kitelepítés külföldi becslések szerint 20 ezer zsidót érintett… amely (korábbi egyenlőtlen társadalmi elosztás folytán) a környezethez képest alkalmasint nagyobb arányban érintette a zsidókat… ”
Az Országos Levéltárban a kitelepítésről is találhatók dokumentumok a hitközség iratai között. Az egyik egy hosszú lista, rajta 70 éven felüliek neve, a legidősebb pedig a 92 éves Grünfeld Fülöp, akit a Vörösmarty utcából Sélyére száműztek. Még vaskosabb csomó, a Belügyminisztériumba, rendőrségi vezetőkhöz írt 265 darab mentesítést esdeklő kérvény, amelyeknek másolatait küldték el a hitközséghez. Dr. Sz. K. ügyvéd azt a nyilvánvaló tényt akarja az illetékesekkel megértetni, hogy zsidóként nem lehetett a nyilasok által alapított politikai társaság és ügyvédi közösség tagja, amire kitelepítési határozata hivatkozik. Van, aki megírja, hogy 80 éves felesége béna, míg egy másiknak nincs több érve, mint, hogy a házi békebizottság tagja. A mai zenei élet egyik kitűnősége is kéri felmentését, mert munkahelyén DISZ-vezető, házasságra készül, meg is nevezi jövendőbelijét, a hatalom által is elismert művészt…
Nézem elvett lakásom ablakait…
BEREND OTTÓ 88 éves, így mesél életéről: Apám gyapjúfelvásárló volt. Érettségi után ebbe kapcsolódtam be én is. Vagyont nem gyűjtöttünk, de polgári jómódban éltünk, legfőbb büszkeségünk az Akadémia utca 7. szám alatti lakásunk volt, igényesen berendezve, drága bútorokkal, értékes szőnyegekkel, festményekkel, kétezer kötetes könyvtárral, ezüstökkel teli vitrinekkel… 1940-től szinte állandóan munkaszolgálatos voltam, míg 1944 végén a deportálás elől meg nem szöktem. Lányom vallásos katolikus pesztonkája először egy apácakolostorba menekítette családunkat, majd svéd menlevelet szerzett. Életben maradtunk. A lakást kifosztva találtuk, de abba visszaköltözhettünk. Ami kevés értékünk megmaradt, azt a Régiposta utcában 1945 szeptemberében nyitott – kézimunka- és fonalüzletbe tettük -, attól kezdve éjt nappallá téve dolgoztunk benne a feleségemmel. Évek munkája után ismét gyönyörű lett otthonunk, áruban gazdag az üzletünk…
1950 júniusában megjelent két férfi, közölték, hogy az üzletet államosítják. Zsebemben 34 forinttal hagytam el a boltot. Otthonunkat is pokollá tették. Társbérlőként egy némbert költöztettek be, aki önkényesen élettársát is magával hozta. Máig sem tudom, hogy véletlen-e az egybeesés: 1951 júniusának vége felé összevesztünk, mert ismételten bemocskolták a közös helyiségeket, és néhány napra rá, ismét két idegen jelent meg nálunk, hogy 24 óra múlva, július elsején Berend Ottó filmkereskedőnek (!), feleségének, kislányának, apjának, anyósának el kell hagyniuk Budapestet. A Mátra peremére, Gyöngyössolymosra vittek minket, a „kulák” Patkós Jánosékhoz. A hatóság egy konyhát utalt ki számunkra, a befogadásunkra kényszerítettek önként hozzáadták egyik szobájukat. Patkósékkal a mai napig tart barátságunk…
Bár nem voltunk életveszélyben, mint 1944-ben, de reménytelennek láttuk a helyzetet. A háború alatt bízhattunk a fasizmus összeomlásában, míg 1951-ben a diktatúra szilárdnak tűnt. A Gyöngyös-Mátra kisvasúinál lettem előbb állomástábla-festő, majd pénzügyi számfejtő, feleségem pedig krampácsoló. Lelkiismeretesen látogatott bennünket lányom „pótmamája”, majd 1944-hez hasonlóan tevékenykedni kezdett: Évát örökbe fogadta, így magával vihette Pestre, iskoláztathatta…
1953. július 31-én, 27 nappal Nagy Imre kormányának megalakulása után elhagyhattuk a falut. A fővárosba még nem térhettünk vissza, ezért Érden béreltünk egy kalyibát. Majd amikor megszűnt minden korlát, felkerestük egykori lakásunkat. Volt társbérlőinknek híre-hamva sem maradt, azonban három család osztozkodott volt otthonunkon. Nekünk csak egy Dohány utcai albérlet jutott. 1956 novemberében mégis visszamentünk az Akadémia utca 7-be. Egy volt párthelyiséget foglaltunk el, amihez később az MSZMP is hozzájárult, a tanács pedig kiutalta számunkra. Azóta a kis lakás ismét otthonunk lett. Jelenleg lányommal, unokámmal lakjuk, nyugalomban élünk. Mégis gyakran nézek volt lakásunk ablakaira, és ilyenkor még mindig könnyes a szemem…
Lejegyezte: Várai Emil
Címkék:1995-04