Putyin megjegyzései a Sztálin alatti szovjet antiszemitizmust idézik
Putyin szerint a zsidók szétszedik az orosz ortodox egyházat. Az orosz elnök év végi sajtótájékoztatóján elhangzott megjegyzések a Sztálin alatti szovjet antiszemitizmust idézik, amikor a Kreml üldözte a zsidókat, és azzal vádolta őket, hogy „gyökértelen kozmopoliták”.
Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön antiszemita retorikát használt hosszas év végi sajtótájékoztatóján, és mások mellett „etnikai zsidókat” vádolt meg az orosz ortodox egyház szétszakításával.
A sajtótájékoztatón Putyint arról kérdezték, hogy egyes európai országok büntetőintézkedéseket hoztak az orosz ortodox egyház ellen a 2022-es ukrajnai inváziót követően, amiért az egyház szoros kapcsolatot ápol Putyin rendszerével. Az Európa Tanács a közelmúltban az egyházat a Kreml propagandaeszközének bélyegezte, és több európai ország biztonsági aggályokra hivatkozva kiutasított egyházi tisztviselőket.
„Ezek az emberek, akik az egyházat támadják, nem ateisták” – mondta Putyin. „Ők abszolút hitetlen emberek, istentelen emberek. Nos, etnikailag sokan közülük zsidók, de nem láttad őket egyetlen zsinagógát sem látogatni”.
Miután hozzátette, hogy az egyház állítólagos ellenfelei sem ortodox keresztények, sem muzulmánok, hozzátette: „Ezek rokonság és emlékezet nélküli emberek, gyökerek nélkül. Nem becsülik azt, amit mi becsülünk, és amit az ukrán nép többsége is becsül”.
Putyin kritikusai antiszemitaként ítélték el a kijelentést, párhuzamot vonva a Sztálin alatti szovjet állami antiszemitizmussal, amikor a Kreml üldözte a zsidókat, és azzal vádolta őket, hogy „gyökértelen kozmopoliták”.
Pinchas Goldschmidt rabbi, az Európai Rabbik Konferenciájának elnöke arra figyelmeztetett, hogy Putyin ilyen jellegű jellemzése a zsidókról veszélyes következményekkel járhat.
„Ez csak egy példa a rezsimje kifejezett és virulens antiszemitizmusára, amely felerősödött a 2022-es ukrajnai inváziója és a 2023-as október 7-i események után” – mondta Goldschmidt. „Mindez Sztálin „kozmopolitizmus elleni harcára” és az 1948-53-as „orvosok összeesküvésére” emlékeztet, a Szovjetunióban folytatott brutális antiszemita kampányra, amelynek eredményeképpen a szovjet zsidó vezetés nagy részét letartóztatták és megölték a Szovjetunióban”.
„Nem lehet eléggé hangsúlyozni az ilyen kijelentések veszélyes hatását egy félig totalitárius társadalomban” – folytatta Goldschmidt.
„Az európai zsidó közösségek képviselőjeként, és olyan emberként, aki kénytelen volt elmenekülni otthonából és közösségéből Moszkvából, felszólítom Európát és a szabad világot, hogy egyértelműen ítéljék el Putyin elnök veszélyes propagandáját, mielőtt az tovább terjedne” – mondta Goldschmidt, aki 2022-ben elhagyta Oroszországot és lemondott a moszkvai főrabbi tisztségéről, mivel nem volt hajlandó támogatni az inváziót.
Az orosz ortodox egyházat a nemzetközi megfigyelők széles körben bírálták az orosz kormánnyal való szoros kapcsolata miatt. Az Európa Tanács nemrégiben a Kreml propagandaeszközének minősítette az egyházat, és több európai ország biztonsági aggályok miatt kiutasított egyházi tisztviselőket.
Putyin és helyettesei antiszemita retorikát alkalmaztak az Ukrajna elleni inváziójukkal kapcsolatos érveikben. Bár Volodimir Zelenszkij ukrán elnök zsidó, Putyin azt állította, hogy Ukrajnát egy „neonáci rezsim” vezeti.
Oroszország zsidó lakossága meredeken csökkent Ukrajna megszállása óta, és az azt megelőző évtizedben. A 2021-es orosz népszámlálás során mintegy 83 ezer ember vallotta magát zsidónak. Az előző, 2010-es népszámlálás szerint mintegy 160 ezer zsidó élt Oroszországban, és becslések szerint 2021-ben, az invázió előtti évben még mindig 150 ezer zsidó élt ott.
Putyin legutóbbi antiszemita retorikája a hagyományos év végi kérdezz-felelek óráján hangzott el – ez nagyrészt egy televíziós műsor, és egy ritka alkalom, amikor Putyint kellemetlen kérdések elé állítják. A 72 éves Kreml-vezér csütörtökön alig négy és fél órán át beszélt. (Times Of Israel)