Amerikai kormányszóvivő: A BBC mindent elhisz a Hamasznak

Írta: Szombat - Rovat: Izrael, Politika

Az amerikai kormány szóvivője kiemelte, hogy a brit műsorszolgáltató többször megváltoztatta a segélyközpontoknál elkövetett állítólagos erőszakos cselekményeiről szóló tudósítását. A BBC szerint a halálos áldozatok számának kiigazítása normális, ha egy folyamatosan zajló eseményről tudósítanak.

A BBC szerdán megvédte tudósítását arról az incidensről, amelyben a Hamász hatóságai szerint palesztinokat öltek meg egy gázai segélyközpont közelében. A Fehér Ház azzal vádolta a műsorszolgáltatót, hogy a terrorcsoport “szavára” hagyatkozott.

A Hamász által ellenőrzött gázai polgári védelmi ügynökség szerint izraeli lövések legalább 31 embert öltek meg vasárnap az Egyesült Államok által támogatott segélyközpont közelében.

Az izraeli hadsereg azonban tagadta, hogy csapatai civilekre lőttek volna a központban vagy annak környékén, és mind a hadsereg, mind a segélyközpont adminisztrátora hamis hírek terjesztésével vádolta a Hamászt.

Az incidenssel kapcsolatos kérdésre válaszolva Karoline Leavitt, a Fehér Ház sajtótitkára kedden azt mondta, hogy a BBC-nek “ki kellett javítania és le kellett vennie” az incidensről szóló történetét.

“A kormányzat tud azokról a jelentésekről, és jelenleg is vizsgáljuk azok valóságtartalmát, mert a média egyes képviselőivel ellentétben mi nem tekintjük a Hamász szavát teljes igazságnak” – mondta.

“Szeretünk utánanézni annak, hogy mit beszélnek, ellentétben a BBC-vel, amely többször is megváltoztatta a tudósítás címét” – utalva arra, hogy a BBC tudósításában többször változott a halottak száma.

“És aztán, ó, várjunk csak, korrigálniuk kellett, és le kellett venniük az egész történetüket, mondván: ‘Átnéztük a felvételeket, és nem találtunk bizonyítékot semmire'” – tette hozzá.

Az izraeli külügyminisztérium az X-en osztotta meg Leavitt megjegyzéseinek egy klipjét, a következő kommentárral: “Talán a BBC-nek abba kellene hagynia az álhírek terjesztését, és Izrael becsmérlését”.

A BBC azonban közölte, hogy a Fehér Ház állításai nem helytállóak, és nem távolította el a történetét.

Gázaiak élelmiszercsomaggal

“Az az állítás, hogy a BBC a felvételek felülvizsgálata után levett egy történetet, teljesen téves. Nem távolítottunk el egyetlen történetet sem, és kiállunk újságírásunk mellett” – áll a közleményben. Amely szerint a halálos áldozatok változó száma “teljesen normális” újságírói gyakorlatnak számít, mivel a történetet “a nap folyamán többször frissítették az újabb halálozási adatokkal, amint azok különböző forrásokból beérkeztek”.

Azt mondta, hogy a halálos áldozatok számát mindig “egyértelműen hozzárendelték a forráshoz, az első, orvosoktól származó 15 fős számtól kezdve a Hamász egészségügyi minisztériumától származó 31 halálos áldozaton át a Vöröskereszt végső nyilatkozatáig, amely szerint  a halottak száma “legalább 21″” – tette hozzá.

A Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága (ICRC) közölte, hogy rafahi kórháza 179 embert fogadott, köztük 21-et, akiket a megérkezéskor halottnak nyilvánítottak.

Leavitt bírálta a Washington Postot is az incidensről szóló tudósítása miatt.

A Post törölt egy cikket a forrással kapcsolatos problémák miatt, “mert az és a cikk korai változatai nem feleltek meg a Post korrektségi normáinak”.

“A cikket és a címlapot vasárnap este frissítették, egyértelművé téve, hogy nem volt konszenzus a felelősök kilétét illetően.”

A BBC-t korábban is érte már kritika az Izrael-Hamász konfliktusról szóló tudósításai miatt. Februárban bocsánatot kért és elismerte, hogy “súlyos hibákat” követett el a “Gáza: Hogyan lehet túlélni egy háborús övezetben” című dokumentumfilmmel kapcsolatban, miután kiderült, hogy a 13 éves narrátor a Hamász egyik vezető személyiségének a fia.

Az Egyesült Államok és Izrael által támogatott Gázai Humanitárius Alapítvány által működtetett gázai segélyközpontokkal kapcsolatban több erőszakos incidens is történt.

Vasárnap, hétfőn és kedden az IDF tüzet nyitott azokra a palesztinokra, akik a csapatokhoz közeledtek, miután letértek az előre jóváhagyott útvonalról.

A Hamász által vasárnap bejelentett 31 halálos áldozat mellett egy állítólagos hétfői incidensben a jelentések szerint három ember meghalt és 35 megsebesült; a keddi incidensben pedig a jelentések szerint 27-en haltak meg és 90-en megsebesültek.

A számokat azonban nem ellenőrizték, és az IDF kedden azt állította, hogy a Hamász azokat sokszorosára nagyítja.

A GHF közölte, hogy szerdán nem nyitja meg központjait, mivel a biztonsági intézkedések javításán dolgozik a helyszínein.

Az ENSZ és a segélyszervezetek hetek óta figyelmeztettek arra, hogy ilyen incidenseket okozhat, ha a teljes kétmilliós gázai lakosságot arra kényszerítik, hogy nagy távolságokat tegyen meg, és áthaladjon az IDF vonalain, hogy eljusson a GHF elosztóhelyeire.

Izrael és az Egyesült Államok azonban támogatta a GHF modelljét, azzal érvelve, hogy az hatékonyan ki tudja zárni a Hamászt a segélyek elosztási folyamatából, miután a terrorcsoportnak sikerült eltérítenie az ENSZ-en és más nemzetközi szervezeteken keresztül érkező segélyek nagy részét – a vádakat ezek a csoportok ugyanakkor tagadták.

ToI

Címkék:élelmiszerosztás, Gáza

[popup][/popup]