Szakály Sándor is ott volt a Kamenyec Podolszki emlékmű felavatásán

Írta: MTI - Rovat: Hírek - lapszemle

Kamenyec-Podolszkij közelében több mint húszezer, nagyobbrészt Magyarországról kitoloncolt zsidó embert gyilkoltak meg a német SS-csapatok. Az emlékmű avatásán Szakály Sándor is jelen volt, aki korábban a kamenyec-podolszkiji deportálásokat idegenrendészeti eljárásnak nevezte.

Fontos, különösen napjainkban, hogy minden ember a saját döntését úgy hozza meg, hogy legyen tudatában minden lehetséges következménnyel – hangsúlyozta Latorcai Csaba, a Miniszterelnökség kiemelt társadalmi ügyekért felelős helyettes államtitkára csütörtökön, miután részt vett a magyar kormány által állított holokauszt-emlékmű felavatásán az Ukrajna délnyugati részében lévő Kamjanec-Pogyilszkijben.

1941-ben ezen a napon a Szovjetunió német megszállás alatt lévő nyugati részén, a ma Ukrajnához tartozó Kamjanec-Pogyilszkij – akkori hivatalos nevén Kamenyec-Podolszkij – közelében mintegy 23 600, nagyobbrészt Magyarországról kitoloncolt zsidó embert gyilkoltak meg a német SS-csapatok. 

“Fontosnak éreztük, hogy a magyar kormány nevében egy emlékjelet állítsunk az áldozatoknak, ezzel is kifejezve gyászunkat, fájdalmunkat és együttérzésünket az áldozatok hozzátartozói iránt. Egyúttal figyelmeztetve mindenkit, hogy egyes akkori magyar kormányhivatalnokok döntése, jóllehet nem számoltak vele, mégis mekkora tragédiához vezetett” – emelte ki a helyettes államtitkár az MTI-nek nyilatkozva.

Latorcai Csaba emlékeztetett arra, hogy Magyarország és Ukrajna részéről egyaránt hihetetlenül nagy áldozatokat követelt a második világháború, ráadásul Ukrajnában azt megelőzően még a holodomor, a nagy éhínség is súlyos veszteségeket okozott. “Közös felelősség mindennemű népirtással szemben felemelni hangunkat és kifejezni elutasító magatartásunkat” – hangsúlyozta. A politikus megemlítette, hogy a zárt vagonajtót mintázó emlékmű avatóünnepségén együtt emlékeztek meg a magyar küldöttség tagjai a helybeliekkel, a Kamjanec-Pogyilszkijben élőkkel, és jelen volt többek között Hmelnickij megye kormányzója is.

Felhívta a figyelmet arra, 2015-ben a Nemzetközi Holokauszt-emlékezési Szövetség (IHRA) soros elnöki tisztét Magyarország tölti be. Kiemelte, hogy az ukrajnai Kamjanec-Pogyilszkijben évente megemlékeznek az áldozatokról. Ez, és Ukrajnának az elmúlt években tett lépései azt bizonyítják, hogy elkötelezett a népirtások elleni küzdelemben – mondta, hozzátéve, hogy Magyarország ezért örömmel venné, ha Ukrajna csatlakozna az IHRÁ-hoz.

Az eseményen részt vevő Kirschner Péter, a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület vezetője elmondta, hogy 2013-ban járt a szervezet küldöttsége Kamjanec-Pogyilszkijben. “Megrendülten láttuk, hogy nincs egy emlékjel, amely az akkori magyar kormány felelősségét tükrözné”. Fontosnak nevezte azt, hogy a felhívásukra a Mniszterelnökség most létrehozta ezt az emlékművet. “Meggyőződésünk, hogy a gyűlölet, az üldöztetés, a megbélyegzés legkisebb jelére is azonnal reagálni kell, nem szabad megvárni, amíg katasztrofális következményei lesznek” – hangsúlyozta. Hozzátette, hogy a magyarországi és a részben magyar, részben ukrán anyanyelvű ukrajnai zsidó szervezetek közötti együttműködés szempontjából fontos jelentőségű a most felavatott emlékmű. “Itt vannak a tömegsírok közvetlenül ott, ahol az emlékmű áll. Ez egy valóságos emlékhely, ahova sok embernek érdemes elzarándokolnia, zsidónak és nem zsidónak egyaránt” – tette hozzá.

Szakály Sándor, a VERITAS Történetkutató Intézet főigazgatója – aki korábban a kamenyec-podolszkiji deportálásokat idegenrendészeti eljárásnak nevezte – azt emelte ki, hogy a múlt ismerete meghatározó és létfontosságú mindenkinek. Ez az emlékmű figyelmeztet arra, hogy ilyesmik ne történhessenek meg sehol senkivel. “A döntéshozóknak pedig mindig legyen felelőssége és megfelelő rálátása arra, hogy a döntésüknek milyen következményei lesznek” – hangsúlyozta.

[popup][/popup]