Izraeli drónelhárító rendszer védi Gatwick repülőterét

Írta: MTI - Rovat: Hírek - lapszemle

    A BBC nem hivatalos értesülése szerint Gatwick légterét az izraeli fejlesztésű Drone Dome – drónkupola – rendszer védi, és ennek telepítése után indulhatott újra a forgalom. 

Vádemelés nélkül szabadlábra helyezték vasárnap azt a két embert, akit a londoni Gatwick repülőtér forgalmát megbénító drónok ügyében vettek őrizetbe péntek éjjel. A második legnagyobb forgalmú londoni repülőteret üzemeltető vállalat több tízezer font nyomravezetői díjat ajánlott fel a tettesek felkutatását eredményező információkért.

A területileg illetékes Sussex megyei rendőrség vasárnapi tájékoztatása szerint a két őrizetes “mindvégig együttműködési készséget tanúsított” a vizsgálatot végző nyomozókkal, és a rendőrség immár nem tartja őket az incidens gyanúsítottjainak.

A sussexi rendőrség nem nevezte meg az illetőket. A korábbi hatósági tájékoztatásból annyi vált ismertté, hogy egy 47 éves férfiről és egy 54 éves nőről van szó, akiket lakóhelyükön, a Gatwick repülőtér közvetlen közelében fekvő Crawley városában vettek őrizetbe, és drónok illegális használatának bűncselekményével gyanúsították őket.

A brit sajtó nem megerősített, de egybehangzó értesülései szerint egy házaspárról van szó.

A Gatwick repülőteret szerda estétől 33 órán át zárva kellett tartani drónok rendszeres berepülése miatt. A zárlat idején legalább 40 drónberepülést észleltek a repülőtér légterében, és emiatt több mint ezer járatot kellett törölni vagy más repülőterekre átirányítani. Az átirányítások és járattörlések 140 ezer utast érintettek.

A forgalom vasárnapra jórészt helyreállt, de a repülőtér továbbra is késések, járattörlések lehetőségére figyelmezteti az utasokat az áthúzódó hatások miatt.

Gatwickről az easyJet brit légitársaság közlekedtet járatokat Budapestre. A vasárnapi menetrendben szereplő két budapesti easyJet-járatot a repülőtér információs szolgálata indulásra jelölte.

A csütörtöki zárlat idején az aznapra beütemezett két budapesti easyJet-járatot törölték. A pénteki és a szombati budapesti easyJet-járatok már közlekedtek.

A Sussex megyei rendőrség hangsúlyozta vasárnapi tájékoztatásában, hogy ha egy adott nyomozás során valakit őrizetbe vesznek, az nem jelenti azt, hogy az illető bűnös a nyomozás tárgyát képező ügyben. A közlemény kiemeli, hogy a sussexi rendőrség nem kívánta nyilvánosságra hozni a drónincidens ügyében őrizetbe vett két ember személyazonosságát.

Ez egyenes utalás volt arra, hogy a brit sajtó fényképekkel bőségesen illusztrált híradásokban nevezett meg egy házaspárt az ügyben őrizetbe vett gyanúsítottakként.

A repülőteret üzemeltető cég, a Gatwick Airport Limited vasárnap 50 ezer fontot (csaknem 18 millió forintot) ajánlott fel azoknak, akik a forgalmat megbénító illegális drónreptetések tetteseinek őrizetbe vételéhez és elítéléséhez vezető érdemi információval szolgálnak.

A brit törvények alapján közforgalmú repülőterek egy kilométeres körzetében magánszemélyek számára tilos drónok reptetése.

Chris Grayling brit közlekedési miniszter a BBC rádiónak nyilatkozva súlyos bűncselekménynek minősítette az incidenst, és kijelentette, hogy az elkövetők több év börtönnel számolhatnak.

A BBC nem hivatalos értesülése szerint Gatwick légterét az izraeli fejlesztésű Drone Dome – drónkupola – rendszer védi, és ennek telepítése után indulhatott újra a forgalom.

A Drone Dome rendszer alkalmas a drón radarfelderítésére, a drón és működtetője közötti rádiókapcsolat megszakítására és a tiltott légtérben észlelt repülőszerkezet irányított leszállítására biztonságos helyen.

A brit kormány csak annyit közölt, hogy a Gatwick forgalmát megbénító drónok és üzemeltetőik felkutatásába a brit hadsereg is bekapcsolódott, és az általa alkalmazott eszközök tették lehetővé a repülőtér újraindítását, de hivatalos bejelentés nem hangzott el ezeknek az eszközöknek a mibenlétéről.

 

[popup][/popup]