Felavatták az izraelita kézműves egyesület emléktábláját Budapesten

Írta: Szombat - Rovat: Hírek - lapszemle

Felavatták a Magyar Izraelita Kézmű- és Földművelési Egylet (Mikéfe) emléktábláját az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) Hermina úti épületének falán a holokauszt évfordulója alkalmából, Budapesten, pénteken.

Dr. Grósz Andor, Nyul Zoltán és Lebovits Imre holokauszttúlélő (MTI Fotó: Kovács Attila)

Nyul Zoltán, a tárca helyettes államtitkára az ünnepségen elmondta: a magyarországi iparosképzés fontos szakaszának állítanak emléket, ami megtiszteltetés az ÉKM számára, hiszen a tárca feladata az értékteremtés, értékmentés, értékek megőrzése. Fontos, hogy mindezt átérezzék az itt dolgozók, ebben segít ez az emléktábla.

Az ÉKM beruházásainak részét képezi a szakképző centrumok fejlesztése, létesítése, melyeknek hasonló a feladata, mint a Miképe Hermina úti tanoncotthonáé volt: olyan minőségi, kiművelt emberek képzése, akik képesek minőséget, teljesítményt előállítani

– mondta a helyettes államtitkár.

Az ÉKM felelőssége, hogy ilyen tevékenységében egyszerre legyen jelen a kulturális, oktatási örökség és az új elemek – tette hozzá Nyul Zoltán.

Grósz Andor, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) elnöke az ünnepségen elmondta: a jövő a múlt megőrzésére épül. A Mikéfe pedig mint cseppben a tenger, őrzi a magyar zsidóság történetét, benne van a remény, építkezés, törekvés, elhivatottság, majd a kirekesztés, üldöztetés és pusztulás.

A rendezvényen elhangzott: az ÉKM Hermina úti épülete – melynek falán leleplezték az emléktáblát – a II. világháború előtt a Mikéfe tanoncotthona volt. A holokauszt során számos diákja, tanára vesztette életét, 1949-ben pedig államosították. A Mikéfe emléktábláját a Mazsihisz, a Budapesti Zsidó Hitközség és az ÉKM avatta fel.

[popup][/popup]