„Erkölcsi összeomlás” – 1300 izraeli tudós a gázai háború befejezésére szólít fel
„Ez a háborús és emberiség elleni bűnök szörnyű listája – a mi művünk” – áll a tudósok levelében, amelyben arra szólítják fel az izraeli akadémiai vezetőket, hogy „mozgósítsák az izraeli akadémiai közösség teljes súlyát a háború megállítására”.

Yael Hashiloni-Dolev
Az izraeli egyetemek és főiskolák mintegy 1300 tudósa kedden levelet küldött az izraeli akadémiai rendszer vezetőinek, amelyben arra szólították fel őket, hogy „mozgósítsák az izraeli akadémiai világ teljes súlyát a gázai izraeli háború megállítására”.
A Fekete Zászló néven szerveződő akadémikusok bírálták a felsőoktatási intézményeket, amiért központi szerepet játszanak a kormány által vezetett igazságügyi reformmal szembeni ellenállásban, ugyanakkor hallgatnak a jelenlegi gázai eseményekkel szemben.
„Ez a háborús bűnök, sőt az emberiség elleni bűnök borzalmas litániája, mindez a saját hibánkból” – olvasható a levélben, és hozzáteszik: “Nem állíthatjuk, hogy nem tudtunk róla. Túl sokáig hallgattunk.”
Ido Shahar, a Haifai Egyetem professzora a Haaretznek elmondta, hogy a kezdeményezés a diákok és az oktatók közötti találkozókkal kezdődött, amelyek során „egy kiáltás született, hogy ez így nem mehet tovább”.
„Egy bizonyos ponton eljutottunk a felismerésig, hogy nem folytathatjuk tovább a jelenlegi helyzet normalizálását és nem viselkedhetünk úgy, mintha nem egy szörnyűséges, megtévesztő háború zajlana – egy olyan, amely tömeggyilkosságokhoz vezet, feláldozza a túszokat, és amelynek egyetlen célja az áthelyezés és a letelepedés” – tette hozzá.
A levél aláírói között van a Tel Aviv-i Egyetem professzora, On Barak is. Szerinte a Fekete Zászló nevet azért választották, mert „kísérletet tettek arra, hogy az izraeli társadalomhoz a saját szavaival szóljanak”.
Barak szerint a Fekete Zászló kifejezés minden izraeli számára ismerős, aki a hadseregben szolgált. „Történelmi súlya van” – mondta -, „mivel Benjamin Halevy [az akkori jeruzsálemi magisztrátusi bíróság] bírája alkotta meg az 1956-os Kafr Qasim-i mészárlás után, amelyben 48 ártatlan palesztint ölt meg az izraeli határőrség”.
Hozzátette, hogy a kifejezés használata „egy [jogi és erkölcsi] protokollra utal, amely azt a pillanatot jelzi, amikor az izraeliek a politikai spektrum minden részéről felismerik, hogy be kell húzni a féket”.
Barak hozzáteszi, hogy az izraeli akadémiai köröknek létfontosságú szerepet kell játszaniuk Gáza lakosságának újbóli humanizálásában. „A sok izraeli körében [a gázaiakkal szembeni] széles körű közömbösség egy intenzív dehumanizációs kampány eredménye, amelynek aktívan ellen kell állni” – mondta.
“A történelmi kutatások azt mutatják, hogy az éhínség pusztító hatásai generációkon át tartanak. A most előttünk kibontakozó tragédia még évekig nyomot fog hagyni, még akkor is, ha ma véget érne”
Yael Hashiloni-Dolev, a Negev Ben-Gurion Egyetem professzora szerint közvetlen összefüggés van a Gázában végrehajtott izraeli akciókkal szembeni ellenállás, és a Hamász által fogva tartott túszok iránti aggodalom között.
„Nem lehet tagadni, hogy a kifelé – a gázai lakosság ellen, amelynek túlnyomó többsége érintetlen civil – irányuló erőszak befelé is fordul, a túszok és családjaik felé” – mondta.
„Aki anyákat öl és csecsemőket éheztet Gázában, az a túszok anyáit is bántja.”
“Ezért csak egy megoldás van: véget kell vetni a gyilkolásnak Gázában és szabadon kell engedni a túszokat. Ez a háború tudatosan és szándékosan veszélyezteti a túszokat, és aki ezt nem hajlandó tudomásul venni, az egyszerűen tagadja a valóságot” – tette hozzá.
“Bárki, akiben van egy cseppnyi felelősségtudat vagy emberség, nem fogadhatja el tovább a propagandát. El kell ismernünk, hogy Gázában nyíltan háborús és emberiség elleni bűncselekményeket követnek el. Erkölcsi összeomlás közepén vagyunk”.
Hashiloni-Dolev szerint “az izraeli kormány – és nem a kritikusai – veszélyezteti a katonákat. A kormány az, amelyik nemzetközi bíróságok elé keverte őket, nem pedig az emberi jogi szervezetek; és a kormány az, amelyik gyilkolni küldi őket, hogy öljenek és megölessenek, anélkül, hogy megmentené őket, ha túszul ejtik őket”.
„A szégyent és a felelősséget oda kell átirányítani, ahová valóban tartoznak” – tette hozzá.
„Remélem, hogy mindannyian felhagyunk az együttműködéssel, mert amíg normalizáljuk a helyzetet és folytatjuk az életünket, addig a háború nem fog véget érni, és a Gáza lakosságával és a túszokkal szembeni szadizmus folytatódni fog” – mondta.
“Fekete zászló lobog ezek felett a bűncselekmények felett. Felszólítom az embereket, hogy utasítsák vissza az ilyen törvénytelen parancsokat”.
„Fekete keddet” hirdetett a héten a csoport az izraeli akadémiai körökben, számos egyetemen és főiskolán összehangolt tiltakozási napot tartva. Feketébe öltözött diákok és oktatók álltak némán az egyetemeken, miközben fekete zászlókat függesztettek ki a hirdetőtáblákra.
„Ez az első akció a folyamatos tagadás, és a nevünkben elkövetett bűnök csendes támogatása ellen” – mondták a szervezők. (Haaretz)