Az izraeli haderő célja, hogy két hónap alatt elfoglalja a Gázai övezet 75%-át
A palesztinokat három kis zónába szorítják, mivel az új segélyszállítási mechanizmus hétfőn indul; a hadsereg szerint nem változik a légicsapások járulékos károkkal kapcsolatos politikája.

Fotó: Izraeli Véderő, május 25.
Az Izraeli Védelmi Erők vasárnap közölték, hogy a Hamász terrorszervezet elleni új offenzíva keretében, két hónapon belül a Gázai övezet területének 75 százalékát kívánják elfoglalni.
Izrael március 18-án légicsapások meglepetésszerű hullámával újrakezdte a Hamász elleni támadásokat, véget vetve a két hónapja tartó tűzszünetnek. Az IDF azóta öt hadosztályt telepített az övezetbe – ami több tízezer katonát jelent -, és készen áll arra, hogy széles körű szárazföldi offenzívát indítson, amelynek célja a Hamász katonai szárnyának és polgári uralmának legyőzése a Gázai övezetben, amennyiben a terrorcsoport nem egyezik bele a fogva tartott túszok szabadon bocsátásába.
Ha a nagyszabású szárazföldi offenzíva megindul, a palesztin lakosságot három kisebb övezetbe szorítják Gázában: egy új „biztonságosabb övezetbe” az övezet déli partvidékén fekvő Mawasi térségében, ahol Izrael korábban „humanitárius övezetet” hirdetett; egy földsávra Gáza középső részén, Deir al-Balah és Nuseirat területén, ahol az IDF eddig nem működött szárazföldi erőkkel; valamint Gáza város központjába, ahová az év eleji tűzszünet idején sok palesztin visszatért.
Az IDF jelenlegi becslései szerint mintegy 700 000 palesztin lakik a Mawasi területen, 300 000-350 000 Gáza központi részén, és körülbelül egymillióan Gáza városában.
Ez azt jelenti, hogy Gáza 2 millió lakosa az övezet mindössze 25%-át kitevő területre szorul, amikor az IDF elindítja a kibővített szárazföldi hadműveletet.
Az IDF ezután elfoglalja, megtisztítja a Hamász infrastruktúráját, lerombolja a legtöbb épületet, és belátható időn belül megtartja Gáza többi részét, beleértve Rafah, Khan Younis és a Gáza várostól északra fekvő városok egészét.
Az IDF tervei szerint, amelyeket a The Times of Israel látott, a hadművelet megkezdésétől számítva mindössze két hónapra van szükség Gáza 75%-ának elfoglalásához. Jelenleg a hadsereg az övezet területének mintegy 40%-át tartja ellenőrzése alatt.
Katonai tisztségviselők szerint az IDF elfordul attól a stratégiától, hogy a lehető legtöbb terroristát likvidálja – ami a háború kezdetétől fogva a középpontban állt -, és ehelyett a területek elfoglalására és a Hamász infrastruktúrájának megsemmisítésére összpontosít.
A terrorcsoport a becslések szerint 900 kilométernyi alagutat épített a Gázai övezetben, de a hadsereg szerint eddig csak a 25 százalékát sikerült megsemmisíteni. Az IDF azzal érvelt, hogy a fő hangsúlyt a Hamász támadó alagútjaira, valamint a parancsnoki központként vagy fegyvergyártásra használt alagutakra helyezte – amelyek többségét megsemmisítették -, nem pedig a terrorcsoport által az övezetben való mozgáshoz használt számos alagútra.
A hadsereg úgy véli, hogy a Hamász valóban legyőzhető a katonai szárnyának – beleértve az összes infrastruktúráját – megsemmisítésével, valamint a polgári uralom célba vételével, a terület elfoglalásával és annak megakadályozásával, hogy ellenőrizze a Gázába érkező humanitárius segélyeket.
A Hamász legyőzése lehetővé tenné a terrorcsoport által fogva tartott 59 túsz szabadon bocsátását, akik közül mindössze 20-an vannak életben – érvelt az IDF.
Az izraeli politikai tisztségviselők mégsem folytattak érdemi vitát arról, hogy „a Hamász utáni napon” ki irányítaná Gázát.
Vasárnap, egy gázai látogatás során az IDF vezérkari főnöke, Eyal Zamir altábornagy azt mondta, hogy a Hamász elleni harc „nem egy végtelen háború”.
“A rendezett tervnek megfelelően fokozzuk tevékenységünket. A Hamász óriási nyomás alatt van; elvesztette eszközeinek nagy részét, valamint parancsnokságát és irányítását” – mondta Zamir a déli parancsnokság vezetőjével, Yaniv Asor vezérőrnaggyal közösen tett Khan Younis-i körútja során. (…)
Az IDF szerint nem változik a járulékos károk politikája
A hadsereg vasárnap közölte, hogy a Gázai övezetben a harcok újrakezdése óta több mint 2900 célpontra mért csapást, és legalább 800 terroristával végzett, köztük mintegy 50 magas rangú tisztviselőt és középszintű parancsnokkal, valamint több mint egy tucat terroristával, akik részt vettek az október 7-i támadásban.
A számok olyan terroristákra vonatkoznak, akiknek halálát névvel és azonosítószámmal igazolták, bár a hadsereg becslése szerint ennél jóval többen haltak meg.
A Hamász azt állítja, hogy ez idő alatt több mint 3785 palesztint öltek meg. A számot nem ellenőrizték, és nem tesz különbséget a civilek és a harcosok között.
Az IDF közölte, hogy a közelmúltban nem történt változás a légicsapások politikájában, beleértve azt is, hogy milyen járulékos károk és hány civil áldozat megengedett a gázai hadműveletek során.
Az IDF szerint a gyakorlatban a csapások során a járulékos károk mértékében sem történt változás, és a harcosok és a civil áldozatok aránya a háború során viszonylag változatlan maradt, minden egyes halott Hamász terrorista ügynökre két-három civil áldozat jut.
A hadsereg közölte, hogy a civil áldozatok számának minimalizálásán dolgozik, és hangsúlyozza, hogy a Hamász a gázai civileket emberi pajzsként használja, és civil területekről, köztük otthonokból, kórházakból, iskolákból és mecsetekből harcol.
A Hamász vezette gázai egészségügyi minisztérium szerint az övezetben eddig több mint 53 ezer ember halt meg, vagy feltételezhetően meghalt a harcokban. Izrael azt állítja, hogy január óta mintegy 20 000 harcost semmisített meg, és további 1600 terroristával végzett Izraelen belül október 7-én. (Times Of Israel)