“Az emlékezés terhe” – Hommages à Bruck Edith

Írta: Szombat - Rovat: Hírek - lapszemle

Minél távolabb kerülünk a holokauszt eseményétől, annál sürgetőbbé válik a kérdés, hogy hogyan őrizhető meg és dolgozható át a történelmi trauma emlékezete egy olyan korban, amikor a közvetlen tanúk már alig vannak jelen. A náci népirtásra, ártatlan emberek millióinak értelmetlen halálára semmilyen művészi átdolgozás nem tud megnyugtató választ adni: csak szembesíteni tud, kérdéseket feltenni, az emlékezés terhével konfrontálni.

Edith Bruck

„Az emlékezés terhe” – Hommages à Bruck Edith című kiállítás a Metropolitan Egyetem Művészetelméleti és Kreatívipari Kar Művészet- és Designelmélet Intézete hallgatóinak – Bálint Barnabás István, Benke Fanny, Farkas Alexandra, Herold Vivien, Janik Zoltán, Kecskés Vanda, Mozsár Mátyás Ferenc, Nagy Boglárka Aliz, Pallovits Karolina, Pethő-Adamik Vivien – munkáiból, valamint Köböl Vera, Hollai Krisztina, Homolya Gábor holokausztemlékezeti műveiből jön létre.

“Az alkotók kísérleteznek, az emlékezet és emlékezés anyagaival (szögesdrót, fotók, ablakok, keretek) dolgoznak, reflexív módon viszonyulnak az emlékezés tárgyaihoz. A tárgyak, az emlékezeti formák megszólítanak, bevonnak, felráznak. Nemcsak azt a kérdést feszegetik, hogy miképp emlékezzünk, hanem hogy a jelenre hogyan reflektáljunk a történelmi trauma fényében. Az emlékezet kortárs helyeiként is értelmezhető munkák szorosan kapcsolódnak a holokauszt helyszíneihez, a magyar felelősség tudatosítását megkerülhetetlenné teszik (Duna-part, csillagos és védett házak, kistarcsai internálótábor, vidéki Magyarország, megbélyegzés, deportálás, haláltábor). A kiállított művek egy olyan emlékezeti térben foglalnak helyet, melyek közül több szorosabban is kötődik Bruck Edith, a magyar származású, Olaszországban élő holokauszt-túlélő és író emlékeihez, reprezentációihoz (memoárjához, a róla készült portréfilmhez). Bruck Edith életműve és emlékezeti jelenléte élesen veti fel a magyar holokauszttudatosság hiányos voltát, a kollektív felejtés, az emlékezés késleltetett jellegének kérdéskörét. „Az emlékezés terhe” című kiállítást és társprogramjait Bruck Edith tiszteletére rendezzük.”

Megnyitó: 2025.06.05., 18.00

Megnyitja: Dr. Pörczi Zsuzsanna, a METU Művészet- és Designelmélet Intézetének Tanszékvezetője
Közreműködnek: a kiállító művészek

A kiállításhoz a megnyitó eseményén kívül két, az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetemmel szervezett tudományos rendezvény kapcsolódik.

2025. 06. 16. 16.00 – 19.00 – A tekintet terhe – holokausztemlékezet, morális felelősség, művészet a 21. században
2025. 06. 19. 14.00 – 19.00 – A túlélő terhe – Bruck Edith Magyarországon

A kiállítás megtekinthető 2025. 06.19-ig a Ba’Art Galériában (Budapest, Pozsonyi út 28)

Támogatók: Metropolitan Egyetem, Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem

Az események szervezője: Jablonczay Tímea és Barabás Zoltán.

Az esemény a facebookon.

[popup][/popup]