Antiszemita falfirkákat átfestő izraeli művészekre támadtak Barcelonában

Írta: Szombat - Rovat: antiszemitizmus, Hírek - lapszemle

Fizikai erőszakba torkolló incidens történt múlt héten a katalán fővárosban, ahol egy izraeli művészházaspárt és stábját bántalmazta egy csoport.

A falfestőművészek célja az volt, hogy a köztereken látható antiszemita és Izrael-ellenes graffitiket pozitív üzenetekké alakítsák át.

Hodaya és Dudi Shoval, valamint a velük lévő forgatócsoport a múlt héten érkezett Barcelonába azzal a határozott szándékkal, hogy a város forgalmas pontjain található antiszemita, anticionista és Izrael-ellenes falfirkákat saját, Izrael-párti üzeneteket közvetítő alkotásaikkal fedjék el.

A projekt, amelyet a páros két hónappal ezelőtt Amszterdamban indított útjára, Barcelonában erőszakos fordulatot vett. Munka közben többen köréjük gyűltek, akik kezdetben sértésekkel illették őket, majd a szóbeli agressziót fizikai támadás követte.

Amikor a művészek és a stáb megpróbált beszállni az autójukba, a támadók célba vették őket.

„Épp be akartunk szállni az autóba, amikor egy üvegpalackot vágtak a fotósunk fejéhez”

– számolt be az esetről Dudi Shoval. A férfi elmondása szerint a támadók ütöttek és rúgtak is, és különösen agresszíven viselkedtek a csoport női tagjaival szemben, akiket szintén bántalmazni akartak.

A helyzetet végül a feleség, Hodaya lélekjelenléte mentette meg. Amikor az egyik támadó felé indult, a nő megragadott egy festékszóró flakont, és megfenyegette a férfit, hogy a szemébe fújja a festéket.

Dudi elmondása alapján a támadók vélhetően török bevándorlók voltak. A rendőrség mindössze egy perccel később érkezett a helyszínre, ezt követően az izraeli csoport elhagyta a környéket.

Bár Shovalék visszatértek Izraelbe, a zaklatás nem ért véget, az online térben folytatódtak a gyűlölködő üzenetek. Ugyanakkor a művészeket meghívó spanyol közösség a közösségi médiában fejezte ki háláját.

„Köszönjük a bátor és gyönyörű utcai művészetüket, amely színekkel és büszkeséggel harcol a gyűlölet ellen”

– állt a közösség üzenetében. Arra kérték őket, emlékeztessék a világot, hogy „válasszák a fényt a sötétség helyett.”

udi Shoval a Walla hírportálnak elmondta: az utcai művészetet eszköznek tekinti a palesztinpárti propaganda és az antiszemitizmus elleni küzdelemben.

„Az európai közterek egyértelműen az izraeli narratíva színterévé váltak”

– fogalmazott a művész, felidézve, hogy Barcelonát olyan szlogenek borítják, mint az „Éljen Palesztina” vagy az Izrael megsemmisítésére utaló „A folyótól a tengerig.”

Shoval hangsúlyozta: szándékosan a palesztin propaganda által leginkább uralt falfelületeket választják ki.

„Meg kell mutatnunk, hogy jelen vagyunk, hallatnunk kell a hangunkat. Ha átengedjük a közteret a palesztinpárti graffitiknek és matricáknak, az az antiszemitizmus terjedéséhez vezet, mivel a határozott, kiforrott véleménnyel nem rendelkező embereket könnyedén befolyásolja az utca domináns narratívája”

– magyarázta.

A projekt célja ennek a dominanciának a megtörése, hogy a másik oldal üzenetei ne maradhassanak válasz nélkül.

TEV.hu